18. září 2012 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dodělám trestní oznámení, říká Láska o práci pro DP

Václav Láska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Láska. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jen dodělám, co mám rozpracované, a končím, říká advokát Václav Láska o své spolupráci s novým vedením pražského dopravního. Do firmy si jej pozval pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), aby vyšetřil pochybné smlouvy uzavřené za bývalého ředitele Martina Dvořáka.

Na základě jeho analýz jej pak najal tehdejší ředitel firmy Vladimír Lich. Výsledkem jeho angažmá bylo několik trestních oznámení podaných na bývalé vedení firmy. V den, kdy Láska trestní oznámení podal, byl Vladimír Lich z čela firmy odvolán a den na to již měl Láska dokonce zakázán vstup do sídla firmy.

Lidovky.cz: Oznámil jste, že budete opět spolupracovat s dopravním podnikem. Navzdory tomu, že na vás podnik podal stížnost k advokátní komoře, nebo že vám dříve zakázal vstup do budovy. Co vás k tomu vedlo?
Kompromis. Mým záměrem bylo pro dopravní podnik nedělat vůbec a dokončit rozdělaná trestní oznámení pod svým jménem, což je z pohledu advokáta nestandardní řešení. Neuskutečnitelné proti vůli klienta. Dopravní podnik ale chtěl, abych s ním spolupracoval i na dalších kauzách, nejen na těch, které jsem zpracoval v té analýze. To jsem zase zdvořile odmítl já. Dodělám tedy ta trestní oznámení, která mám rozpracovaná, předám je, a dopravní podnik se rozhodne, jestli je podá či nikoliv. Pak naše spolupráce skončí.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Je ale pravda, že až do vyšetření stížnosti, kterou na vás podnik podal advokátní komoře, nedostanete od dopravního podniku jediný dokument? Jak můžete za této podmínky s podnikem spolupracovat?
Tu podmínku jsem navrhl já sám. Kdyby totiž komora došla k závěru, že jsem v minulosti udělal něco špatně, tak nemá smysl v čemkoliv pokračovat a spolupráci bych ukončil úplně. S ohledem na to, že se komora vyjádří snad do čtrnácti dnů nebo do tří neděl, jsem požádal, abychom to udělali tímto způsobem. Teď sepíši seznam všech dokumentů, které bych ještě potřeboval vidět, abych to pak dokončil, dopravní podnik je vyhledá a připraví, ale fyzicky mi je předá k nahlédnutí, až se komora vyjádří..

Lidovky.cz: Nemáte strach, že by před vámi dopravní podnik nějaké dokumenty skryl?
Podívejte se, tohle já nemůžu hodnotit. Představenstvo řeklo, že mi ukáže všechno, co má. Jestli to bude fungovat nebo ne, to mi nepřísluší hodnotit. Já to beru tak, že budu mít přístup ke všemu, co bude potřeba k tomu, abych dokončil svou práci.

Lidovky.cz: Pan Nosek (náměstek primátora pro dopravu) o vás řekl, že to všechno děláte proto, abyste se mediálně zviditelnil. Co vy na to?
Těžko se argumentuje. S nadsázkou, kdybych se chtěl nějak mediálně zviditelnit, tak budu kandidovat na prezidenta. Na tyto argumenty nemá vůbec smysl reagovat.

Lidovky.cz: A pan bývalý ředitel Martin Dvořák se o vás vyjádřil, že jste reálný zločinec.
To už je trošku jiná káva, tam už je to o něčem trochu jiném.

Lidovky.cz: Vy jste po vypracování těch analýz tvrdil, že peníze z dopravního podniku vyváděla organizovaná skupina lidí. Pokračuje to dál?
Na to neumím odpovědět, protože jsem analyzoval pouze rok 2011, žádným způsobem jsem se nedostal do kontaktu s tím, co se děje v dopravním podniku teď. To nebyl můj úkol, takže neumím odpovědět.

Lidovky.cz: Česká televize ve své nedávné reportáži uvedla, že jedno z trestních oznámení směřovalo proti společnosti Cross Point, která pro DPP prodává lístky. Čeho se týkají ostatní trestní oznámení?
Česká televize se dostala k trestnímu oznámení, které jsem jim nedal. Nevím, jak se k němu dostali, já v tomto ctím advokátní předpisy. Klient mě zavázal mlčenlivostí a z hlediska mé profesní budoucnosti, protože o tu mi jde více, než o nějakou mediální popularitu, není zveřejňování trestních oznámení bez souhlasu klienta způsob práce, který bych preferoval. Nejsem ani jako bývalý policista úplně nadšený z toho, že se v médiích probírá, co je obsahem těchto trestních oznámení.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?