Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Jeli by prezidentští kandidáti pro 'Nobelovku EU'? Klause nekritizují

Evropa

  9:00
PRAHA - Prezident Václav Klaus nepojede na předání Nobelovy ceny míru Evropské unii. Server Lidovky.cz oslovil kandidáty na prezidentský úřad s otázkou, jak prezidentův postoj hodnotí a jak by se zachovali oni v případě, že by byli hlavou státu.

11 osobností, které se ucházejí o prezidentskou funkci. foto: Koláž: Josef Blaho

S prezidentovým postojem by se ztotožnila pouze Jana Bobošíková s Přemyslem Sobotkou. Kvůli jejich pozitivnímu vztahu k nynějšímu prezidentu Klausovi to není žádným překvapením. 

Ani nikdo z ostatních aspirantů na prezidentský post se však příliš nechtěl pouštět do kritiky současné hlavy státu. Názor na prezidentovu neúčast na předávání ponechali (až na Karla Schwarzenberga) bez komentáře.

ČTĚTE TAKÉ:

Kandidáti se (kromě Bobošíkové a Sobotky) shodli, že pokud by prezidentský úřad zastávali oni, na předávání Nobelovy ceny by Českou republiku reprezentovat chtěli. Ne všichni ale souhlasí s výběrem vítěze.

"Pokládal bych za užitečnější, kdyby byla cena udělena některému jednotlivci, který je pronásledován za obhajobu svobody a lidských práv," uvedl například dosavadní favorit přímé volby Jan Fischer.

Podobný názor má i Táňa Fischerová, "Letošní výběr vítěze mě sice překvapil, ale já sama bych na předávání jela," řekla Lidovkám.cz. I Zuzana Roithová, kterou do klání o post prezidentky poslalo KDU-ČSL by se slavnostního předávání účastnila. Své důvody pro takovou volbu však nijak nerozvedla.  

Táňa Fischerová

Radikální postoj vůči rozhodnutí norského výboru zaujal prozatím vyřazený Tomio Okamura: "Pokud bych nejel na udílení Nobelovy ceny, pak pro jiné důvody, třeba jako je politické ovlivňování této ceny."  Podle Okamurových slov by měl výbor, který rozhodl o ceně pro Jásira Arafata, nejprve zapracovat na své důvěryhodnosti. "Pokud by to něčemu konkrétnímu prospělo, tak bych na předávání jel, ale jinak to považuji za ztracený čas," sdělil Okamura.

Ale například další z vyřazených kandidátů, ekonom Vladimír Dlouhý, udělení ceny Evropské unii chápe: "Evropská integrace přispěla k míru, o tom není pochyb," sdělil serveru Lidovky.cz. Nepřítomnost zástupců České republiky na předávání vidí, tak jako většina kandidátů, jako chybu. "Radši se na oslavě pohádat, než tam vůbec nepřijet," shrnul Dlouhý.

Proti samotnému ocenění nic nemá ani Jiří Dienstbier. "Buď bych tam jel, nebo bych se dohodl s někým z vlády, aby mě tam zastoupil. Evropská unie vznikla jako mírový projekt a dokázala udržet mír dlouhou dobu, takže si nějaké uznání určitě zaslouží," řekl pro server Lidovky.cz prezidentský kandidát sociálních demokratů.

Přemysl Sobotka vidí jako chybu už samotný fakt, že je cena místo osobnosti předávána instituci. "Diplomaticky řečeno to považuji za problematické," uvedl kandidát ODS. 

NOBELOVA CENA ZA MÍR:

  • podle vyjádření výboru, který cenu udílí se "...uděluje osobnosti, která vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů“. 
  • Narozdíl od ostatních Nobelových cen ji neuděluje švédská Akademie věd, ale norský Nobelův výbor, který je jmenovaný norským parlamentem.

zdroj: wikipedia.org

Schwarzenberg: Je to prezidentova věc

Výtvarník Vladimír Franz nevidí důvod se předávání nezúčastnit: "Česká republika je členským státem Evropské unie, ocenění tedy logicky patří i jí," řekl serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezidentovo rozhodnutí se odvážil komentovat pouze ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Je to jeho věc. A je v souladu s jeho dlouholetými postoji," dodal. Také on by se předávání zúčastnil.

Prezidentský kandidát Miloš Zeman na otázky serveru Lidovky.cz neodpověděl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!