12. dubna 2011 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doktor 'zapomněl' v břiše ženy špachtli, hrozí mu vězení

Ekartér je nástroj, který chirurgům pomáhá zpřehlednit operační pole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekartér je nástroj, který chirurgům pomáhá zpřehlednit operační pole | foto: iDnes.cz

BRNO S třiceticentimetrovou špachtlí v břiše, kterou jí tam zapomněli lékaři ivančické nemocnice při operaci, žila Zdenka Kopečková několik měsíců.

Nyní její případ ze září 2009 posuzuje Okresní soud Brno-venkov. Operatérovi Aleši Soukalovi a třem zdravotním sestrám hrozí až rok vězení za ublížení na zdraví z nedbalosti.

Čtěte také

Kruté bolesti, které ženě nástroj působil, byly podle ní k nevydržení. "Spolykám nějaké prášky, zapiji alkoholem a na půdě máme špagát," popisovala soudkyni svoje plány na sebevraždu, které kvůli nim spřádala. U výpovědi rozrušením plakala, utrpení i další životní potíže se na její psychice podepsaly. "Už jím lexauriny jako bonbony," přiznala sedmašedesátiletá žena. Její manžel je několik let nemohoucí po mrtvici a ona o něj pečuje.

Kruté bolesti, které působil nástroj zanechaný v těle, byly k nevydržení, popisovala u soudu Kopečková

Ani stížnosti při kontrolách nepřiměly doktora Soukala, aby ji poslal třeba na vyšetření počítačovým tomografem (CT). Až když se tak po pěti měsících stalo, snímky odhalily zapomenutý ekartér, největší z nástrojů, který chirurgům pomáhá zpřehlednit operační pole. Ihned ho z těla vyjmuli. Jak je možné, že tak masivní předmět v dutině břišní zůstal, lékaři nedokážou jednoznačně vysvětlit. Zatímco podle Soukala hladká špachtle v nestřeženém okamžiku sklouzla dovnitř těla, jeho asistent takovou možnost včera popřel.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz