Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krvavá bota, uklizečka na sále... Podvod nad podvod, zlobí se Svoboda na film o porodnici

Česko

  13:31
PRAHA - Spor mezi tvůrci dokumentárního filmu Pět zrození a porodnicí Vinohradské nemocnice v Praze začal den po jeho odvysílání na ČT nanovo. „Režisérka Hníková odvedla velmi, velmi slabou a tendenční práci,“ zlobí pražský exprimátor Bohuslav Svoboda, který v dokumentu vystupuje jako jeden z lékařů. Prý se řídila heslem: „Pomluvme všechno, co se dá“.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Lidovky.cz: Česká televize ve čtvrtek odvysílala dokument Eriky Hníkové s názvem Pět zrození. Ten autoři původně anoncovali jako dokument „o opuštěnosti, separaci a neosobním přístupu v praktikách jedné české porodnice...“. Vy sám v něm vystupujete přímo jako lékař a s natáčením jste souhlasil. Už jste film viděl?
Ano, viděl. Ale není to dokument. Je to tendenčně natočený pořad na zakázku někoho jiného. Musíme si uvědomit, že my jsme jako jediní s natáčením souhlasili. Žádná jiná porodnice to nechtěla. My jsme do toho šli kvůli tomu, abychom ukázali, že se porodnictví v Česku dělá dobře, že s těmi lidmi komunikujeme a hlavně že se rodí zdravé a živé děti. To tam vůbec nezaznělo. Zvládli jsme porod ženy, která už týden přenášela přes termín. Kdyby porod neproběhl, dítě by v děloze zahynulo. To tak prostě je. Všechny děti se narodily živé. Chtěli jsme, aby se také ukázalo, že podmínky, ve kterých pracujeme, jsou špatné.

Lidovky.cz: Můžete přesto souhlasit s některou z výtek, které v dokumentu zazněly?
Samozřejmě víme, že není nic ideální. Když otec čeká na chodbě, zatímco probíhá nějaká přípravná fáze před porodem. Ale porodnice nic jiného na výběr nemá. My chceme jedinou věc: aby se do porodnic pustily peníze a aby padla připomínka všech těch, které chtějí rodit doma, v hezkém prostředí. Aby se něco změnilo, aby se porodnice mohly změnit ve skoro domácí prostředí.

Lidovky.cz: V dokumentu zaznívala především kritika. Porodnice je prý místo bez intimity a osobního přístupu...
Naši lidé toho jsou schopni, umíme to udělat. Se ženami komunikujeme. To všechno v dokumentu bylo vidět. Ale oni (tvůrci) pořád jenom zdůrazňovali, že je někde pohozená krvavá bota. Samozřejmě, porodnictví je krvavé. Samozřejmě, že se na sálech musí uklízet. Kdyby sálů bylo hodně, tak se samozřejmě pacientka přemístí na jiný a pak se na tom předchozím může uklízet. Hygiena musí být zachována, to je jasné. V pořadu se ale mělo hlavně ukázat, co všechno potřebujeme ke zlepšení. Místo toho autoři opisovali záznamy toho, co jaký lék dělá, bez jakékoli vědomosti o tom, co opravdu dělá. To je odborná sebevražda toho, kdo to točil. Nehledě k tomu, že ani filmově to nebylo příliš kvalitní. Když se podíváte na záběry. Ty kvalitní nejsou. To je vše, co jsem k tomu chtěl říct.

Lidovky.cz: Přesto mi ještě povězte, co podle vás dokument ukázal veřejnosti?
Chtěli jsme, aby se otevřela diskuze a porodnictví se mohlo proměnit. Místo toho se ale tvůrci řídili heslem: „Pomluvme cokoli, co se nám podaří“. Natočili třeba opuštěné děťátko. Nikdo už ale neřekl, že je to jediné dítě, které na boxu pro děti leží, protože jeho maminka je těžce nemocná a nemůže se o něj starat. Jenže oni to natočili jako samotný záběr a nic k němu neřekli. Vždyť to je podvod nad podvod. Neřekli, a nebo to zaznělo jen tak okrajově, že se v jednom z těch případů těhotenství muselo ukončit, protože pacientka měla rodit už před 14 dny a tak dlouho se přenášet prostě nemůže. Dítě by pak zemřelo, to se ví. My jsme porodili zdravé a živé dítě.

Lidovky.cz: Dokumentaristka Erika Hníková uvádí, že až 80 procent hodnocení vinohradské porodnice je negativní. Jakou máte zpětnou vazbu vy?
Nám se ženy hlásí s tím, že chtějí prohlásit, že byly spokojené a že to bylo bezvadné. To tam nikde není. Paní režisérka Hníková odvedla velmi, velmi slabou a tendenční práci. Nedodržela nic z toho, na čem jsme se domluvili.

Lidovky.cz: Jaké byly podmínky před natáčením?
Měli jsme dokument vidět, když jej sestříhávali. Ne proto, že bychom z něj chtěli něco vyhodit, ale proto, že se samozřejmě musíme bát, že by bylo natočeno něco, co se v pořadu objevit nesmí. Kvůli ochraně osobních údajů. To nám ale nebylo umožněno. Paní Hníková nám nic nepromítla. Nabídla nám akorát před dvěma dny, že se na celý pořad můžeme přijít podívat.

VÍCE FOTOGRAFIÍ Z DOKUMENTU NAJDETE ZDE:

Z filmu Eriky Hníkové Pět zrození.
Z filmu Eriky Hníkové Pět zrození.

Lidovky.cz: Poškodí dokument pověst porodnictví ve vinohradské nemocnici?
Podle mě je to hlavně obrovská škoda. Byla to velká šance, aby se porodnictví u nás mohlo změnit. Může se změnit, pokud se na ně vyloží nějaké prostředky. My se pacientkám věnujeme, bereme i alternativní pacientky, doktoři se jim usilovně věnují, protože ví, co to znamená. Jenže oni s nimi stráví třeba hodinu a víte, kolik za to dostanou zaplaceno od pojišťovny? 23,50 korun. Kdyby vyšetřovali, tak by za to dostali dvacetkrát tolik. Samozřejmě, že je to pro porodnici problém.

Lidovky.cz: Vaši snahou tedy bylo ukázat na stinné stránky českého porodnictví?
Chtěli jsme, aby se takové problémy zmínily. Ale nic z toho nezaznělo. Takhle to byly jen aktivity, s prominutím, někoho, kdo o tom nic neví. V Česku rodíme statisíce dětí a musím opakovat: Máme nejlepší výsledky prenatální úmrtnosti v Evropě, druhé nejlepší na světě. To je to, na čem mi záleží nejvíc, a pro to chci v porodnici vytvořit prostředí. Právě kvůli tomu jsme s natáčením souhlasili. Z jiných porodnic nám říkali, ať to neděláme, že to zas dopadne stejně a někdo tématu znovu jen zneužije. Tak se povedlo.

Lidovky.cz: Když máte pocit, že dokument poškodil nemocnici, chystáte nějaké obranné kroky?
Ty případně podnikne nemocnice, určitě ne já. Už nejsem přednosta kliniky. Stanovisko je ale nachystané a bude se prezentovat. (vyjádření nemocnice server Lidovky.cz zjišťuje - pozn. red.)

ČT se ještě před odvysíláním nemocnici omluvila. Za chybnou anotaci

„Reakce od diváků, které po čtvrtečním odvysílání pořadu Česká televize obdržela, jsou pozitivní. Vinohradská nemocnice se vztáhla k anotaci pořadu ještě v době před jeho odvysíláním. V systému plánování programu, a tedy i na webu, který ze systému čerpá, se tehdy objevil chybný text. Jeho znění bylo opraveno a Česká televize, kterou toto pochybení mrzí, se Vinohradské nemocnici omluvila,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí televize Alžběta Plívová na dotaz, jaké jsou reakce na další díl z cyklu Český žurnál.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...