Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOKUMENT: Topolánek se ve své zprávě postavil za Nečase

Kazachstán

  10:52aktualizováno  13:15
PRAHA - Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek vyzval dopisem delegáty 21. sjezdu strany k provedení maximální generační změně a podpořil jako svého nástupce Petra Nečase. Ve dvanáctistránkovém dopise analyzoval důvody ztráty voličů ve sněmovních volbách. Připustil, že chyboval i on.

Mirek Topolánek. foto: ČTK

Topolánek varoval, že ODS může kvůli vzestupu nových pravicových stan přijít o další voliče, i když to přímo nevyslovil, vymezil se tak proti novým koaličním partnerům ODS - TOP 09 a Věcem veřejným.

Topolánkova zpráva pro kongres ODS

Zprávu ve formátu pdf najdete zde

Za pád pod třicet procent může objektivně vznik nových stran a současná neschopnost mého vedení vypořádat se s negativními jevy uvnitř ODS. Ne, že by chyběla vůle, ale síla ano," konstatoval.

Za poklesem popularity ODS stojí podle něj přirozená touha po změně, které ODS nedokázala vyhovět a která si žádá generační obměnu. "Za propad ke dvaceti procentům mohou události posledních měsíců před volbami," uvedl s tím, že nechce vyslovovat jakékoli závěry, které by mohly vyznít jako vyřizování osobních účtů a vedly k dalšímu propadu.

čtěte více

Dopis dostali delegáti písemně a kancelář strany ho vyvěsila na web, Topolánek na kongres nepřišel, už ve čtvrtek odjel do zahraničí. "Vzhledem k tomu, že se nenašel způsob, jak mě včas pozvat k odpovídajícímu kongresovému vystoupení, rozhodl jsem se splnit svou povinnost touto formou a na základě článku 10. stanov ODS vám předkládám písemnou zprávu předsedy," napsal v úvodu listu.

Už dříve se nechal slyšet, že pozvánka mu přišla pouze mailem. Podotkl, že se omlouvá těm, kteří si mysleli, že přijde osobně. "Nemyslím si, že je jich mnoho," konstatoval.

SLedujte on-line z kongresu ODS

Po sociologicky laděné analýze propadu ODS u voličů si Topolánek neodpustil pojmenovat několik personálních chyb, které učinil. "Těmito chybami je jednoznačně posazení Vlastimila Tlustého na post ministra financí, znovuzvolení Václava Klause prezidentem republiky a nominace Jana Fischera na post premiéra," uvedl Topolánek.

Klaus se podle něj nepochybně mýlí, když bagatelizuje dopady pádu vlády během předsednictví. Topolánek také napsal, že Klaus podporuje Tlustého jako velvyslance v Kazachstánu.

Autoři: ,