Jedni říkají, že je ostuda, že Česko Ctirada Mašína, jeho bratra Josefa, Milana Paumera a další členy skupiny odbojářů nevyznamenalo za hrdinský odboj proti totalitě, jiní (dnes už menšina) by je postavili před soud.
Jejich boj proti totalitnímu režimu, který ničil životy, zavíral, mučil a vraždil své občany kvůli politickému přesvědčení, vyvolává otázku: bylo násilí přiměřené? Diskuse o vyznamenání se po smrti Ctirada Mašína rozbíhá znovu.
Ministr obrany Alexandr Vondra v reakci na úmrtí Ctirada Mašína prohlásil, že je smutné, že se nedožil plnohodnotného osobního ocenění v naší zemi. "Ctirad Mašín si zaslouží naši úctu jako hrdina, který měl odvahu postavit se komunistické diktatuře i se zbraní v ruce," uvedl pro LN Vondra.
"Je ostuda, že přestože loni na pohřbu Milana Paumera byla řada politiků, kteří jsou i dnes ve funkcích, nikdo z poslanců a senátorů si neosvojil návrh na vyznamenání skupiny," říká režisér Martin Vadas, který o skupině kolem bratrů Mašínů natočil v 90. letech dokument a je v kontaktu s Josefem Mašínem. "Je to pěkná ostuda pro politiky, že Česká republika nedokáže jejich činy ocenit," tvrdí Vadas, kterého zlobí, že o Mašínovcích se mluví jako o vrazích.
Anketa
Zaslouží si podle vás členové skupiny bratří Mašínů státní vyznamenání?
Odbojáři při svém ozbrojeném útěku z Československa v roce 1953 zabili tři československé občany (viz tabulka dole). V přestřelkách s východoněmeckými policisty usmrtili další tři muže, než se triu (Mašínové a Paumer) z původně pětičlenné skupiny podařilo dostat do Západního Berlína.
Zatímco Paumer se do Česka po roce 1989 vrátil, bratři Mašínové to odmítali a ostře kritizovali poměry v mladé demokracii. Česko se podle nich dostatečně neodstřihlo od komunistické minulosti a podle obou bratrů v řadě věcí na totalitní režim navázalo.
Václave Havle, odstupte, psal Ctirad Mašín prezidentovi v roce 1996
V roce 1996 napsal Ctirad Mašín Václavu Havlovi otevřený dopis, v němž velice ostrým a nevybíravým způsobem zkritizoval poměry v Česku.
VÁCLAVE HAVLE:
Jako dávný spolužák vyzývám Vás jménem všech čestných lidí naší vlasti, pro kterou tolik lidí položilo životy: VZDEJTE SE ÚŘADU! Vyčerpal jste dávno veškerý morální kapitál, který jste zdánlivě měl.
...
Jste zdrojem desinformací, demagogie a morálního zmatku pro národ v kritické době. Šest drahocenných let bylo promrháno!
Z Vašich oblíbených hesel: "Nejsme jako oni!", nebo: "Všichni jsou obětmi komunismu", které je jedním z vrcholných produktů morálního relativismu a zcela na dně morální žumpy všech věku.
...
Toto demagogické heslo je Vámi uplatňováno se zpětnou platnosti. Omlouváte se sudetským Němcům. Podařilo se Vám urazit; plivnout do tváře a pošpinit památku obou mojich rodičů a památku statisíců čestných a statečných Čechoslováků, kteří trčeli a padali v boji proti krvavým diktaturám Nacismu a Komunismu.
Dopis si přečtěte zde.
|
Šestkrát navrhl Senát Mašínovce na vyznamenání, prezident však zatím horní komoře nikdy nevyhověl. Proti jakémukoli ocenění bratrů vystupují hlavně komunisté a mírněji sociální demokraté, což je také důvod, proč letos nebyli Senátem, kde má nyní ČSSD většinu, navrženi na státní vyznamenání
"Vrah nemá být oceněn, vrah je vrahem a vrahem zůstane," rozčílil se předseda KSČM Vojtěch Filip poté, co se tehdejší premiér Mirek Topolánek rozhodl v roce 2008 ocenit Mašíny a Paumera čestnou plaketou předsedy vlády.
Topolánkovo rozhodnutí tehdy zpochybňovali i někteří koaliční partneři ze zelených a lidovců.
Podporu Mašínovcům coby zástupcům třetího odboje naopak vyjádřili loni účastí na pohřbu Milana Paumera například premiér Petr Nečas (ODS), ministři Alexandr Vondra (ODS) a Karel Schwarzenberg (TOP 09), předseda VV Radek John a dorazili také tehdejší zástupci obou komor parlamentu, Miroslava Němcová a Přemysl Sobotka (oba ODS).
PREMIÉR K ÚMRTÍ CTIRADA MAŠÍNA:
|
Stejně jako se premiér loni zastal Paumera, vyjádřil Nečas v sobotu úctu i zesnulému Ctiradu Mašínovi: "Byl to odvážný člověk a právě pro jeho odvahu jsem si jej velmi vážil. Jeho osud patří k těm, které bychom si i pro vyrovnání s naší vlastní historií měli připomínat," uvedl premiér v prohlášení.
TŘI PŘÍPADY, KDY MAŠÍNOVCI USMRTILI ČLOVĚKA V ČSR:
datum, místo: 13. 9. 1951, Chlumec nad Cidlinou
oběť: příslušník SNB Oldřich Kašík
akce: přepad stanice SNB za účelem získání zbraní
plán: nechat se taxíkem zavést na místo, omámit a svázat taxikáře, vylákat příslušníka SNB ze stanice, venku ho udeřit železnou tyčí a tím zneškodnit (konkrétní postup nebyl přesně stanoven, mělo se postupovat dle situace na místě)
provedení: když se příslušník otočil zády, aby si zašel pro cosi zpět do stanice, Ctirad Mašín vytáhl z rukávu ocel a praštil ho po zátylku. Příslušník se otřesen pomalu otočil zpět a pokusil se vytáhnout pistoli. Josef Mašín ho okamžitě dvěma výstřely zastřelil.
výsledek: Přepad se nezdařil, střelba mohla vyburcovat celou stanici a proto bratři Mašínové okamžitě rychle ujeli.
datum, místo: 28. 9. 1951, Čelákovice
oběť: příslušník SNB četař Jaroslav Honzátko
akce: přepad stanice SNB za účelem získání zbraní
plán: přivolat sanitku k fingované nehodě, zmocnit se jí (taxík nepřipadal po přechozím nezdaru v úvahu), řidiče a zdravotníka omámit a přivázat ke stromu (běžná praxe Mašínů), sanitkou se dopravit k policejní stanici v Čelákovicích, vylákat příslušníka, omámit ho a svázat, sebrat mu klíče a zmocnit se zbraní
provedení: podle plánu, příslušník vylákán k fingované nehodě, odzbrojen a spoután, zavezen zpět na stanici, přinucen vydat klíče a ukázat ukryté zbraně, následně omámen a po vyhodnocení nebezpečí (příslušník byl evidentně velmi zkušený a celou dobu si bratry Mašínovy pozorně prohlížel), rozhodnuto že musí být zabit, aby nemohl vypovídat a podat popis pachatelů, jež si zjevně velmi dobře zapamatoval. Ctirad Mašín ho tedy podřezal.
výsledek: Přepad byl úspěšný, zbraně byly získány.
datum, místo:2.8. 1952, mezi Čáslaví a Hedvíkovem
oběť: pokladník Kovolisu Josef Rošický
akce: přepad vozu vezoucí výplaty do Hedvíkova za účelem získání většího finančního obnosu na úplatky pro akci na osvobození Ctirada Mašína, který byl toho času ve věznici v Jýchymově
plán: zastavit vůz převážející hotovost v stejnokroji lidových milicí, předstírat vyšetřování, posádku vylákat z auta, omámit a svázat
provedení: V autě cestovaly čtyři osoby - řidič, bezpečák, pokladní a vedoucí závodní kuchyně, která zde byla shodou okolností (požádala kolegy o svezení). Proti nim stáli Josef Mašín a Václav Švéda. Václav zastavil vůz, vyzval řidiče aby se legitimoval, když bezpečák protestoval, přistoupil z druhé strany Josef Mašín a s namířenou pistolí jim oběma přikázal vydat zbraně a vystoupit, což se také stalo. Josef Mašín si sedl za volant, zatímco Václav vedl oba zajatce pěšky. Josef s autem odbočil k lesíku, když se pokladník pokusil zezadu zasáhnout do řízení. Josef zastavil a přikázal oběma vystoupit, aby je odvedl k lesíku, kde je chtěli svázat, taktéž pěšky. Během cesty pokladník vytáhl pistoli, kterou měl dosud ukrytou, a namířil na Josefa. Ten zjistil, že jeho vlastní pistole mu vypadla v autě, a tak se chladnokrevně vrhl na pokladníka, který stál asi 2m od něj, sebral mu pistoli a, poněvadž pokladník stále kladl odpor, během potyčky ho zastřelil jeho vlastní zbraní. Zbylí tři byli zavedeni do lesíka a tam ponecháni.
výsledek: Přepad byl úspěšný, peníze byly získány.
Zdroj: www.valka.cz
|