Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dokumenty bez cenzur. Co vlastně dělala Charta 77 celých třináct let?

Česko

  7:00
PRAHA - Charta 77 zůstává v historické paměti především jako seskupení, jež bojovalo s komunistickým režimem a významně se zasloužilo o jeho pád. Takové vymezení, byť zjednodušené, opravdu odpovídá významu Charty 77.

Čeští a polští disidenti se často setkávali v Krkonoších. foto: ČTK

Každodenní podoba její existence ovšem vypadala jinak a nebyla naplněna (snad až na poslední rok či dva) politickou činností tak, jak jí rozumíme teď. Zdaleka největší úsilí Charty bylo věnováno přípravě dokumentů.

V prvních letech neměly ještě texty vydávané mluvčími Charty jednoznačnou formu. Teprve mluvčí pro rok 1982 zavedli jednotnou praxi: napříště všechny texty signované mluvčími – ať už byly z hlediska obsahu, formy, adresáta nejrůznější povahy – budou označovány jako dokumenty a v každém roce průběžně číslovány.

Charta slaví výročí, před 35 lety začala nahlodávat komunismus

Všech 598 dokumentů zpřístupňuje publikace Blanky Císařovské a Viléma Prečana Charta 77: Dokumenty 1977–1989. Jde o velmi různorodé texty – od relativně jednoduchých sdělení, jež se týkaly chartovního provozu (soupisy nových signatářů, informace o nových mluvčích apod.), přes dopisy a stanoviska určená různým adresátům až po velmi sofistikované analýzy či eseje.

Kritika státu i podpora utlačovaných

Charta o sobě vždy prohlašovala, že nevyvíjí politickou činnost a není politickou opozicí. Zčásti šlo o pochopitelnou kamufláž, zčásti tak samu sebe opravdu vnímala. Ovšem již to, že se svými dokumenty vyjadřovala bez cenzury, kontroly a jakýchkoli omezení k otázkám práva, kultury, hospodářství, k návrhům zákonů, k otázkám zahraniční politiky, tedy že vstupovala do prostoru, jehož naprostou kontrolu si režim osoboval a nárokoval jako nezpochybnitelnou podmínku a předpoklad své vlastní existence, z nich činilo aktivitu povýtce politickou.

A to platí i pro dokumenty, které se vyjadřovaly k otázkám tak nepolitickým, jako byla připravovaná reforma pravopisu nebo návrh nového zákona o památkové péči.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...