18. ledna 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dokumenty bez cenzur. Co vlastně dělala Charta 77 celých třináct let?

Čeští a polští disidenti se často setkávali v Krkonoších. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští a polští disidenti se často setkávali v Krkonoších. | foto: ČTK

PRAHA Charta 77 zůstává v historické paměti především jako seskupení, jež bojovalo s komunistickým režimem a významně se zasloužilo o jeho pád. Takové vymezení, byť zjednodušené, opravdu odpovídá významu Charty 77.

Každodenní podoba její existence ovšem vypadala jinak a nebyla naplněna (snad až na poslední rok či dva) politickou činností tak, jak jí rozumíme teď. Zdaleka největší úsilí Charty bylo věnováno přípravě dokumentů.

V prvních letech neměly ještě texty vydávané mluvčími Charty jednoznačnou formu. Teprve mluvčí pro rok 1982 zavedli jednotnou praxi: napříště všechny texty signované mluvčími – ať už byly z hlediska obsahu, formy, adresáta nejrůznější povahy – budou označovány jako dokumenty a v každém roce průběžně číslovány.

Všech 598 dokumentů zpřístupňuje publikace Blanky Císařovské a Viléma Prečana Charta 77: Dokumenty 1977–1989. Jde o velmi různorodé texty – od relativně jednoduchých sdělení, jež se týkaly chartovního provozu (soupisy nových signatářů, informace o nových mluvčích apod.), přes dopisy a stanoviska určená různým adresátům až po velmi sofistikované analýzy či eseje.

Kritika státu i podpora utlačovaných

Charta o sobě vždy prohlašovala, že nevyvíjí politickou činnost a není politickou opozicí. Zčásti šlo o pochopitelnou kamufláž, zčásti tak samu sebe opravdu vnímala. Ovšem již to, že se svými dokumenty vyjadřovala bez cenzury, kontroly a jakýchkoli omezení k otázkám práva, kultury, hospodářství, k návrhům zákonů, k otázkám zahraniční politiky, tedy že vstupovala do prostoru, jehož naprostou kontrolu si režim osoboval a nárokoval jako nezpochybnitelnou podmínku a předpoklad své vlastní existence, z nich činilo aktivitu povýtce politickou.

A to platí i pro dokumenty, které se vyjadřovaly k otázkám tak nepolitickým, jako byla připravovaná reforma pravopisu nebo návrh nového zákona o památkové péči.

Lidové noviny

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz