Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dolar poprvé v historii spadl pod 20 korun

Česko

PRAHA Stačila jedna nepříznivá zpráva o stavu trhu práce v USA, a česká koruna dosáhla historického mezníku. Vůbec poprvé klesl alespoň na krátkou chvíli kurz amerického dolaru vůči koruně pod magickou hranici dvaceti korun.

Dolar v posledních týdnech vůči koruně oslaboval po haléřích. Včera asi ve tři čtvrtě na čtyři jeho hodnota skokově klesla a obchodoval se za 19,98 Kč. Vůči euru zůstala pozice koruny nezměněná s kurzem 27,60 Kč za euro.

Podle analytiků ale není jisté, zda se kurz koruny na této úrovni udrží. „Kurz dolaru bude záviset na datech, která budou vycházet z americké ekonomiky, a na tom, jaké budou signály o vývoji růstu americké ekonomiky,“ řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Podle prognózy Patria Finance by se měl do konce letošního roku dolar prodávat za 20,50 Kč.

Slabý dolar je špatnou zprávou pro české vývozce, ale na ekonomiku má celkově pozitivní dopad. Klesající dolar totiž snižuje ceny benzinu, zemního plynu a také elektroniky. Na slábnoucím dolaru se podepsala krize na americkém hypotečním trhu, ale hlavní ránu měně zasadila zpráva o poklesu počtu pracovních míst.

Pokračování na straně 7

Dolar poprvé spadl pod 20 korun

Dokončení ze strany 1

PRAHA Americký dolar se dostal na své patnáctileté minimum poté, co byla v pátek zveřejněna zpráva monitorující americký pracovní trh. Američané v srpnu zaznamenali první pokles v zaměstnanosti za čtyři roky a přišli o přibližně 4000 pracovních míst.

Tato data ostře kontrastují s odhady analytiků, kteří předpokládali, že firmy budou pokračovat v najímání nových zaměstnanců a vytvoří asi 110 000 pracovních míst. Navíc americké ministerstvo práce snížilo své dřívější odhady tvorby nových míst za měsíce červen a červenec. Podle revidovaných dat bylo ve Spojených státech amerických vytvořeno pouze 69 tisíc místo původně oznámených 126 tisíc míst. V červenci vzniklo 68 tisíc nových pracovních míst oproti původně ohlášeným 92 tisícům.

Přestože míra nezaměstnanosti zůstala nezměněna na 4,6 procenta, celosvětové finanční trhy zareagovaly na americkou zprávu o zaměstnanosti téměř okamžitě a americký dolar začal oslabovat vůči téměř všem měnám.

Analytici předpokládají, že tato zpráva také přiměje americkou centrální banku (Fed) k snížení základní úrokové sazby na jejím příštím zasedání 18. září. Základní úroková sazba stanovuje doporučenou úroveň jednodenních úroků na mezibankovním trhu.

„Jedno číslo ještě netvoří trend, ale toto Fed vyděsí,“ napsal v komentáři Ian Shepherdson, hlavní americký ekonom analytické společnosti High Frequency Economics. Fed již v polovině srpna snížil diskontní sazbu o půl procentního bodu v reakci na krizi na americkém hypotečním trhu.

Někteří analytici předpokládají, že ke zvýšení základní úrokové sazby může dojít i před pravidelným zasedáním Fedu a sazba se může zvednou hned o půl procentního bodu.

Jak oslabuje dolar vůči koruně

Autor: