Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dolejš: Modrá tvrz dostala vážné trhliny

Česko

  15:31aktualizováno  17:50
Z Prahy 8 rudá senátorská bašta nakonec nebude. Komunista Jiří Dolejš zde v souboji se senátorkou Danielovou Filipiovou z ODS neuspěl. I tak se na jeho tváři zračí spokojenost. Sám má stále mandát poslance a výsledek považuje za příslib do budoucna. "Modrá tvrz dostala vážné, možná trvalé trhliny," řekl Dolejš LN ve štábu KSČM na Praze 1 v ulici Politických vězňů.

Výtvarník Ateo po svém glosoval výsledek senátní prohry Jiřího Dolejše foto: Ateo

Po sečtení více než poloviny hlasů to vypadá, že křeslo v Senátu nezískáte. Cítíte to jako neúspěch, když jste v prvním kole zvítězil?
V žádném případě to neberu jako neúspěch. Já jsem bral jako úspěch postup do druhého kola z první pozice. Druhé kolo také beru jako částečný úspěch, protože se mi podařilo oslovit nové voliče.Dostal jsem šest a půl tisíce hlasů, takže je to zhruba o třetinu více. Je to avízo i pro určitý koaliční potenciál.

Myslíte že po vašem zisku v krajských i senátních volbách bude o koalice s komunisty větší zájem?
Ten koaliční potenciál musíme pěstovat, musíme být více otevření. Voliči by měli více vnímat, že komunista ve volbách není jen vyslaný stranickým sekretariátem, ale že je to osobnost, která něco umí a která je schopná komunikovat s jinými osobnostmi a subjekty.

Takže by se podle vás KSČM už neměla tolik vymezovat vůči ostatním stranám?
Přesně tak. Stavět více na myšlenkách, na projektech.

Proč si myslíte, že nakonec uspěla paní Filipiová a vy jste prohrál?
Tak ta kampaň ODS byla skutečně masivní a navíc Praha 8 je tradičně voličsky hodně doprava. Ale na to, jak byla kampaň masivní, to byl úspěch. Dříve bych ty hlasy pravděpodobně nedostal. Ta modrá tvrz dostala vážné, možná trvalé trhliny.

A v ostatních obvodech jak se zatím zdá komunisté nakonec nezabodovali. Křeslo pravděpodobně obhájí jen jeden senátor. Nečekal jste přeci jen více?
Kromě pana senátora Jaroslava Kubery, který je fenomén jsme všude stáli proti sociálním demokratů. Z toho vyplývá, že volič, pokud se rozhoduje pro změnu, tak váhá, zda volit KSČM nebo ČSSD. Je vidět, že sociální demokracie už bez komunistů nemůže být tak silná a že nám ti voliči zas tak neutíkají. Ta pozice není až tak nerovnoprávná.

Praha 8

podrobný výpis
Podíl zpracovaných dat: 100.00%
Daniela Filipiová
Ing. arch. Daniela Filipiová
ODS
62.42%
Jiří Dolejš
Ing. Jiří Dolejš
KSČM
37.57%

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat