15. ledna 2008 17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doležal nežádal úplatek, rozhodl soud

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Soud zprostil obžaloby bývalého člena ODS Vladimíra Doležala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud zprostil obžaloby bývalého člena ODS Vladimíra Doležala. | foto: René VolfíkČTK

PRAHA Soud zprostil obžaloby bývalého člena ODS Vladimíra Doležala, obviněného ze zprostředkování úplatku dalším dvěma pražským politikům. Nepodařilo se prokázat, že Doležal žádal po majiteli autobazaru úplatek 800 tisíc za prodloužení smlouvy.

Verdikt vynesl obvodní soud pro Prahu 1. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně Zdeňka Galková se na místě odvolala.

"Nebyly spáchány skutky, pro které je obžalovaný stíhán," prohlásil
předseda senátu Michal Vacek. Obžaloba podle něj dostatečně neprokázala, že si exposlanec o úplatek řekl. Podle původní obžaloby chtěl Doležal finanční částku pro zastupitele Prahy 10 a člena ODS Tomáše Hrdličku. U Hrdličky ale soudy v prvním kole procesu dospěly k závěru, že žádný úplatek nežádal, a pravomocně ho obžaloby zprostily.

U Doležala byla situace jiná. Obvodní soud jej sice také osvobodil,
odvolací soudci však zprošťující rozsudek zrušili a vrátili na obvod k
novému projednání s tím, že podezření z trestné činnosti je nutné znovu prověřit. Kvůli rozsudku městského soudu překvalifikovala státní zástupkyně Doležalův trestný čin a obžalovala Doležala z přijímání úplatku. Navrhla pro něj osmiměsíční podmíněný trest. Původně ho vinila z pomoci k přijímání úplatku, kterého se měl dopustit zastupitel.

Případ začal na podzim 2004. Podnikatel Michal Dvořák chtěl, aby vršovická radnice změnila své rozhodnutí a prodloužila mu nájemní smlouvu na pozemek, kde provozoval autobazar. Přes svého spolupracovníka Zdeňka Kolínského se obrátil na tehdejšího poslance Doležala. Jejich následných schůzek se účastnil i Hrdlička.

"Něco to bude stát"

Podnikatel Dvořák, který v té době již měl smlouvu od úřadu prodlouženou do roku 2009, přišel na setkání vybaven policejním odposlechovým zařízením. Doležal mu podle odposlechu například říkal: "To já oťuknu, co za to chtějí, hoši." Bývalý poslanec svoje výroky vysvětlil tím, že pouze sliboval zjistit, jaké podmínky radnice k prodloužení nájmu určuje. Ani podle Vacka ze schůzky nevyplynulo, že by Doležal požadoval úplatek.

Obžaloba argumentovala také SMS zprávami od Kolínského Dvořákovi, který je přeposílal policistům. "Naděje samozřejmě je, ale bylo mi sděleno, že bude něco stát. Kolik, to se dozvíme, nebo dojednáme na schůzce," stojí v jedné zprávě. "Ozvali se, asi budu znát číslo dneska," píše se v další. Tyto zprávy se však podle soudu nemusely týkat projednávaného případu. Žádná finanční transakce s 800.000 korunami se nakonec neodehrála. Soudce v závěru vytknul Doležalovi, že jako politik měl nést odpovědnost za své výroky.

"Došlo k pochybení, které však nepřísluší soudu zkoumat," uvedl
Vacek. Doležal s výtkou souhlasil. Policie musela v případě Doležala čekat se zahájením trestního stíhání na verdikt sněmovny, která poslance koncem roku 2005 zbavila imunity. Doležal se vzdal poslaneckého mandátu, aby nevrhal negativní světlo na ODS. Ze
strany vystoupil.

Lidovky.cz, ČTK
  • 10Diskuse

Najdete na Lidovky.cz