Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doložka je cár papíru, řekl soud

Česko

V přelomovém případu se soud přiklonil na stranu ženy, která měla splácet neúměrně vysoké úroky

PRAHA Splátkové firmy možná již brzy přijdou o zbraň, s jejíž pomocí tlačí klienty ke zdi a získávají od nich obří penále. Sílí totiž snaha ukončit praxi takzvaných rozhodčích doložek, které umožňují firmám diktovat neplatičům výši pokut.

Klíčovým by mohl být spor, který rozhodoval Ostravský krajský soud a v němž šlo o několik tisíc korun. Ženě z Havířova zbývalo zaplatit pouze tři splátky po 1334 korunách.

Ty nezaplatila, a rozhodce určený společností Profi Credit ženě udělil sankční úrok ve výši čtyři sta procent – místo čtyř tisíc korun najednou dlužila na sankčních poplatcích přes 16 tisíc korun.

Podle soudce Rostislava Krhuta se však klient banky či úvěrové firmy uzavřením takové doložky vzdává svého ústavou zaručeného práva na spravedlivý proces před nezávislým soudem. A to je nepřípustné. Navíc je ve sporu s velkou úvěrovou institucí v defenzivě. „Podnikatel nesmí zneužívat své silnější postavení – dané logicky tím, že spotřebitel není fakticky schopen prosadit jakékoliv změny formulářových smluvních podmínek,“ uvedl soudce Krhut.

Rozhodčí nález, na základě kterého Profi Credit uplatňoval svou pohledávku, je tedy podle Krhutova rozhodnutí neplatný. „Daná listina není listinou, na základě které by bylo lze vést výkon rozhodnutí. Jedná se toliko o právně nicotný a bezúčinný popsaný list papíru,“ uvedl soudce v rozhodnutí s odkazem na platné znění obchodního zákoníku i rozhodnutí Evropského soudního dvora. Ten rozhodčí doložku svým rozhodnutím ve spotřebitelské smlouvě nepřipustil.

Krhut navíc napadl i samu výši smluvní pokuty, která je podle něj „výrazně nerovnovážná v neprospěch spotřebitele“. Právě rozhodnutí Evropského soudního dvora může znamenat definitivní konec s rozhodčími doložkami ve všech spotřebitelských smlouvách v Česku. Podle tajemnice Rozhodčího soudu při hospodářské a agrární komoře Marie Moravcové se již připravuje novela zákona, která tyto rozhodčí doložky s odkazem na rozhodnutí soudu se sídlem v Lucemburku zakáže.

***

ROZHODČÍ ŘÍZENÍ * Rozhodčí řízení je stejné jako jednání u soudu, ale daleko efektivnější a levnější. Poplatky za rozhodčí řízení bývají řádově o čtvrtinu nižší než poplatky obecných soudů. Řízení je jednoinstanční, což zaručuje okamžité vykonání rozhodčího nálezu. S tím souvisí i bezproblémová vymahatelnost v exekučním řízení. * Rozhodčí doložka je malá klauzule ve smlouvě, která smluvním stranám zajistí, že se případný obchodní spor nebude projednávat u soudu, ale v rozhodčím řízení.

Autor: