Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doložte, odkud jsou peníze na splacení dluhu, vyzval Fischer sponzora

Česko

  13:44aktualizováno  14:50
PRAHA - Ministr financí Jan Fischer vyzval svého sponzora, podnikatele Ladislava Drába, aby nejpozději do středy doložil původ peněz, který v hotovosti vložil na jeho transparentní prezidentský účet. Pokud tak neučiní, peníze mu Fischer vrátí a dluh zaplatí ze svého. Dráb vzkázal, že žádosti vyhoví.

Nový ministr financí Jan Fischer foto: ČTK

Fischer zopakoval, že svým dárcům není jakkoli zavázán a z jeho výkonu funkce ministra financí jim nebudou plynout žádné výhody. "I přesto jsem jako jediný prezidentský kandidát opakovaně médii napadán, osočován z konfliktů zájmu či údajných závazků vůči těmto dárcům," zlobí se Fischer.

"Abych ukončil tyto nepodložené útoky na mou osobu, veřejně jsem vyzval své dárce, u kterých panují jakékoli nejasnosti, aby učinili potřebné kroky k vyloučení pochybností," uvedl ve svém prohlášení.

Vedle Drába vyzval také Štefana Havlíka - dalšího dárce, aby upřesnil, zda se v jeho případě skutečně jednalo o finanční dar, či půjčku, jak je uvedeno v poznámce u jeho finančního daru.

K TÉMATU:

Fischer dodal, že pokud Dráb s Havlíkem požadované údaje v termínu nedoloží, finanční dary jim vrátí a chybějící peníze na transparentním účtu uhradí z vlastních prostředků.

Server Lidovky.cz oslovil Ladislava Drába s dotazem, zda Fischerově výzvě vyhoví. "Ano, vše doložím," odpověděl stručně. Na další dotazy - kdy tak učiní, jakou formou a zda by nejasnost mohl osvětlit už nyní - nereagoval.

Dluhy po neúspěchu

Janu Fischerovi zůstaly dluhy po neúspěšné kandidatuře v lednových prezidentských volbách. Dluhy nevyrovnal ani po uplynutí zákonné lhůty. Teprve začátkem července, krátce před jmenováním ministrem, mu na účet jeho kampaně přišlo několik darů v řádu milionů korun. Jak zjistila média, na účet je v hotovosti vložil podnikatel Ladislav Dráb, pro jehož energetickou skupinu CE Group Fischer dříve pracoval.

Rychlý příliv peněz na účet krátce před jmenováním Fischera do vládní funkce v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka vyvolal řadu spekulací. Například spolek Šalamoun podal na Fischera trestní oznámení, protože náhlé poskytnutí darů mohlo být podle spolku úplatkem. Fischer to ovšem popřel.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!