Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Domácí idyla? Teplé večeře!

Česko

Miláčku, co bude dnes k večeři? Jedna z otázek, která automaticky předpokládá, že večeře bude teplá. Vždyť jaký by mělo smysl ptát se, kdyby měl dotyčný jistotu, že bude následovat obligátní odpověď: „Chleba s něčím, podívej se do ledničky.“ A přesto je právě tahle věta jedním ze zažitých stereotypů a snad každý si k ní hned vybaví odpovídající situaci.

Že by na těch teplých večeřích přece jen něco bylo? Jaký má vůbec smysl dělat teplou večeři? Dietologové zdvihají varovný prst obzvláště v lednu – době dietologických žní, kdy ještě trvá nadšení z novoročních předsevzetí. A uštvané manželky jim rády věří. Po návratu z práce a úklidu nejnutnějších katastrof v domácnosti nemají náladu ještě něco vařit.

A přece. Přece se z teplých večeří zase stává módní trend, stejně jako z vakuových kávovarů a zapomenutých formiček, strojků a nástavců, které zůstaly na půdě po babičce. Na babičky a jejich neuspěchaný svět vzpomínáme rádi. Teplá večeře u jídelního stolu zůstává obrázkem rodinné idyly.

Teplé večeře mají dlouhou tradici i u nás, nejen v anglosaských zemích, které dávají dietologové za odstrašující příklad. Ještě moje babička vzpomínala, jak nosila rodině na pole buchty a až k večeři se scházeli všichni u stolu. Anglický sendvič je také oběd jen k zahnání hladu. A český oběd? Těžko si jej vychutnat v průměrné kantýně za půl hodiny. A protože jídlo už od narození vyvolává příjemné pocity, nechceme si odpírat něco dobrého.

Proto je vaření teplých večeří rozšířenější fenomén, než by se mohlo na první pohled zdát.

Zapomeňte na masox Pokud toužíme po teplých večeřích, nemá smysl se odbývat práškovou polévkou, do které jako vylepšení přisypeme pytlík mražené zeleniny. Jídlo, které si chceme v klidu vychutnat a zapomenout při něm na strasti uplynulého dne, by určitě mělo být lepší než to, co vám někdo umíchal z různých sáčků k obědu. Není to nic složitého, potřebujete jen kvalitní suroviny. Na těch rozhodně nešetřete. Jednoduchost a čistota funkcionalismu budiž při vaření vaším heslem. Na chuť kvalitních surovin nepřebitou kořenící směsí či kostkou masoxu se rychle zvyká.

Jestli jste se na Nový rok nevydali cestou diet, gratuluji, můžete si k večeři udělat těstoviny. Od základních špaget s česnekem a olivovým olejem přes variace s třešňovými rajčátky a bazalkovým pestem až po luxusní těstoviny se smetanovou omáčkou a čerstvým (nebo v zimě s nejkvalitnějším mraženým) hráškem.

Konzervovaná rajčata jsou v zimě také užitečný pomocník. Můžete si jimi obohatit italskou polévku minestrone, jejímž základem je cibule, celer, mrkev, rajčata, fazole, těstoviny nebo rýže a přidávají se do ní další ingredience z řad sezonní zeleniny podle vašeho vlastního výběru.

Snadno si uděláte i českou variaci na indický dál. V rajčatech stačí rozvařit červenou čočku a dochutit česnekem, čerstvým zázvorem, kari a chilli. Až vás začnou nudit zeleninové polévky a čekání na těstoviny bude příliš dlouhé, vraťte se k osvědčenému chlebu s něčím. Jen si jej tentokrát zkuste zapéct v sendvičovači, grilu nebo prostě v troubě. Možností je nespočet. Zkuste červenou řepu se sýrem nebo kysané zelí se sýrem, šunkou a dresinkem z jogurtu a čerstvých (nebo mražených) bylinek.

A pokud vás to nebaví, nedělejte nic a bavte se jinak. Kuchyně má být místem k relaxování, ne skrýší večerního stresu.

Autor: