Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domácí násilí. Smrt Monyové přiměla ženy mluvit

Česko

  7:00
PRAHA - Co se děje za dveřmi českých bytů? Po smrti spisovatelky Monyové výrazně přibylo nahlášených případů domácího násilí. Ženy se přestaly bát mluvit o tabu českých rodin.
Domácí násilí (ilustrační foto)

Domácí násilí (ilustrační foto) foto: Shutterstock

První dva roky manželství byl klid. Pak se osmatřicetileté prodavačce Martině narodil syn a manžel ji místo pomoci začal systematicky a surově bít. Stačilo málo, třeba když přesně v sedm nebyla na stole večeře. Modřiny pak Martina před okolím úzkostlivě tajila.

ČTĚTE TAKÉ:

Týrání tiše snášela dlouhých deset let až do letošního srpna, kdy se v médiích objevil případ zavražděné spisovatelky Simony Monyové. To byl pro Martinu zlom. Bála se, že skončí jako spisovatelka, kterou předtím muž také léta šikanoval. Vystrašená Martina se rozhodla svého manžela tyrana udat.

Spisovatelka Simona Monyová se svým druhým manželem Borisem Ingrem

A podle organizací, které obětem domácího násilí pomáhají, zdaleka nebyla sama. „Volalo nám mnohem víc žen než jindy. Odvolávaly se na smrt spisovatelky Monyové. Byly vyděšené, že nechtějí dopadnout stejně,“ říká prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. Krátce po spisovatelčině smrti přibylo 20 procent telefonátů vystrašených žen na linku sdružení Rosa. Více se jich obrátilo i na intervenční centra – místa, kde se o týrané ženy starají.

Pro srovnání: zatímco za loňský červenec a srpen pražská policie vykázala z bytů 11 násilníků, o letošních prázdninách se počet vyvedených agresorů v Praze zdvojnásobil. „Máme více odhalení i proto, že lidé mají větší důvěru v intervenční centra,“ podotýká ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Za devět měsíců letošního roku se na toto centrum obrátilo s prosbou o pomoc na 900 lidí. Je to pražský rekord za posledních několik let, skutečnost přesto neodráží. Reálné počty případů týrání nejen žen, ale i dětí a mužů nikdo nezná. A je to problém týkající se všech sociálních skupin.