Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

První rok pandemie rodinám paradoxně finančně prospěl. Příjmy domácností narostly

Skryté kouzlo efektivního spoření. Pokud peníze odkládáte postupně, jejich hodnota se zvyšuje o úroky, ze kterých vám plynou další úroky – prostě peníze dělají peníze. foto: Profimedia

Domácnosti v Česku si v prvním roce pandemie koronaviru příjmově polepšily. Významný podíl na tom měly peníze od státu. Průměrná čistá částka na osobu v roce 2020 dosáhla 220 100 korun, proti roku 2019 se zvedla přibližně o 10 300 korun. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let. Vyplývá to ze zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ).
  12:15aktualizováno  12:30

Lidí v příjmové chudobě ubylo zhruba o sto tisíc, bylo jich kolem 900 tisíc. Míra příjmové chudoby meziročně poklesla z 9,5 na 8,6 procenta.

Statistici mapují životní podmínky domácností pravidelně každý rok na jaře. Loni se ptali 11 500 domácností. Ukazatele odrážejí stav předminulého roku.

Člověku hrozí příjmová chudoba, pokud nemá ani 60 procent mediánu čistého příjmu. Tato hranice loni pro jednotlivce činila 14 055 korun za měsíc. V předchozím roce byla o 415 korun nižší.

Pro dva dospělé byl loňský příjem na hranici chudoby na částce 21 082 korun za měsíc. U samoživitele s jedním dítětem do 13 let to bylo 18 271 korun a se dvěma dětmi nad 13 let pak 28 109 korun. Oba rodiče se třemi dětmi měli hraniční částku 39 353 korun.

Průměrný čistý příjem osoby v domácnosti se v prvním covidovém roce meziročně zvýšil o 4,9 procenta na 220 100 korun. Růst částky tak zpomalil, byl podobný jako v letech 2015 a 2016. V letech 2017 až 2019 za ekonomické konjuktury byl vyšší.

Nejvíc si předloni polepšily seniorské dvojice. Páru lidí nad 65 let se v roce 2020 zvedl meziročně příjem téměř o 12 procent, samotné penzistce či penzistovi pak téměř o sedm procent. Úplné rodiny s dětmi měly meziročně o 2,3 procenta peněz víc. Samotní lidé do 65 let pak o 1,3 procenta.

Samoživitelským domácnostem se roční částka na osobu téměř nezměnila. Navýšila se asi o 300 korun na 147 100 korun. Na člena rodiny samoživitelek a samoživitelů tak připadalo o 73 tisíc korun na rok méně než v průměrné české domácnosti. „Poraženými pandemie byly neúplné rodiny s dětmi,“ uvedla Simona Měřinská z ČSÚ.

Podle Jiřího Pekárka z ČSÚ předloni klesal podíl příjmů z práce a dalších činností. O vyšší příjem se tak postarala hlavně zvýšená rodičovská, ošetřovné kvůli zavřeným školám či takzvané rouškovné, tedy příspěvek pět tisíc korun pro důchodce a důchodkyně. „Je zřejmé, že na růstu příjmů se z pohledu zdrojů nejvíc podílely sociální příjmy, které meziročně vzrostly téměř o čtvrtinu,“ řekl Pekárek.

Předloni mírně přibylo domácností, které uvedly, že snadno či velmi snadno vycházejí s penězi. Naopak ubylo těch, které měly problém s příjmem vystačit.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat