Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dominanta Osla spolkla závratné peníze

Česko

Norové milují lyžování natolik, že pouze na stavbu skokanského můstku pro MS vynaložili v přepočtu 5,6 miliardy korun

PRAHA Že by v Norsku na světovém lyžařském šampionátu, jenž dnes v Oslu se vší parádou začíná, šetřili, tak to zrovna ne.

Zatímco v Česku ekonomický příběh posledního lyžařského šampionátu v Liberci dodnes vyvolává kvůli nevyřešeným dluhům zlou krev, Norové si s astronomickými náklady na šampionát nijak extrémně hlavu nelámou.

Liberec? Jen slabý odvar Zatímco veškeré náklady na pořádání mistrovství světa v Liberci se odhadují téměř na 2,5 miliardy korun, výdaje na nový můstek na bájném Holmenkollenu nad městem se vyšplhaly v přepočtu na neuvěřitelných 5,6 miliardy českých korun.

Nekonečný tok peněz začal před šesti roky, kdy rada města Osla přidělila na modernizaci lyžařského areálu na Holmenkollenu 53 milionů norských korun, tedy asi 170 milionů korun českých.

Výdaje každým měsícem narůstaly, ale hlavy se nikomu za lavinový tok peněz do přípravy šampionátu nestínaly.

Pouze Anette Wiig Brynová, komisařka pro sport v Oslu, odstoupila kvůli tehdejšímu rozpočtu 1,5 miliardy českých korun na výstavbu „Big Benu“, jak Norové říkají novému velkému můstku.

„Přípravy na šampionát financovalo Oslo, norská vláda a také Norsk Tipping, což je jakási norská obdoba české Sazky,“ vysvětluje Jan Weisshäutel, který dlouhé roky zastupuje v Česku norské firmy zaměřující se na lyžování.

„Nejvíc peněz do šampionátu vložilo město Oslo. A co se týče velkého můstku, jeho výstavba se prodražovala i kvůli tomu, že je od nepaměti dominantou města a všem samozřejmě záleželo na tom, aby se stavba do nejmenších podrobností vydařila.“

Podle Weisshäutela do designu hovořili intenzivně i architekti, takže se určité věci musely upravovat a předělávat jen proto, aby se můstek nad hlavním městem Norska vypínal skutečně v plné parádě a v optimálních křivkách a úhlech.

„Mistrovství stálo skutečně velké peníze, ale Norové lyžování natolik milují, až nakonec usoudili, že se zkrátka nedá nic dělat,“ dodával Weisshäutel.

Oslo ani Liberec ale nejsou zdaleka jedinými městy, kde dochází takřka k obvyklému procesu, při němž původní rozpočet zůstává jen bláhovým a úsměvným šidítkem. I šéf organizačního výboru lyžařského mistrovství světa 2013 v italském Val di Fiemme Pietro de Godenz před časem přiznal, že když v romantickém italském údolí pořádali v roce 1991 první světový šampionát, vynaložili na něj obdobnou částku jako Liberec.

***

Ceny vstupenek

*MS v Liberci 2009: Lístky se prodávaly za 200 až 1500 korun. Soutěže navštívilo 170 tisíc lidí.

Objevily se pochybnosti, zda třeba závody štafet opravdu zhlédlo 37 tisíc fanoušků. Při dodržení délky prohlídek by totiž stihli projít turnikety za 26 hodin.

*MS v Oslu 2011: V Norsku diváci platí v přepočtu od 980 do 2550 korun. Už v říjnu hlásili pořadatelé 90 tisíc prodaných lístků.

Autor: