Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švýcarský dům, dominanta Špindlu, padla kvůli jedné vile

Česko

  6:05
ŠPINDLERŮV MLÝN - Kostel a nedaleká dřevěná bouda tvořívaly malebnou kulisu na kopci ve Špindlerově Mlýně. Místní i turisté za tím výhledem putovali. Dnes už nic takového nespatří. Nájezd bohatých investorů z velkých měst a masivní výstavba způsobily, že z centra zimního střediska už na kostel není možné dohlédnout – zakryl ho obří bytový komplex. A dřevěný Švýcarský dvůr, tradiční dominantu, už neuvidí vůbec nikdo. Koncem loňského roku byl, ke smutku a rozladění místních, srovnán se zemí.

Na místě Švýcarského dvora roste nová dřevostavba. foto: Yan Renelt, MAFRA

Švýcárna, jak domu Špindleromlýnští přezdívali, je krystalickým příkladem toho, jak velké peníze v českém „Aspenu“ vytlačují původní zástavbu a na scénu se necitlivě dostávají draví finančníci.

Objekt z přelomu 19. a 20. století, který původně sloužil jako letní sídlo hraběte Černína, byl po revoluci mimo jiné zajímavý tím, že jej vlastnil zpěvák, otec zlaté olympioničky Ester Janek Ledecký. Vybudoval zde penzion.

V roce 2011 Ledecký nemovitost prodal. Novým majitelem se stal právník z nedalekého Vrchlabí Daniel Kučera, manžel dcery exministra vnitra Jana Kubiceho, který si na pozemku vedle Švýcárny postavil dům. Postupem času začala historická chata překážet a loni padla. Na jejím místě roste podle zjištění LN dům nový – zatím jde o hrubou stavbu v podobě masivní dřevěné krychle. Výhled z pozemku je skvostný – lze se kochat pohledem na svahy skiareálu Svatý Petr, protilehlý Medvědín i údolí města.

LN hovořily s finančníky a manažery, kteří vlastní ve Špindlerově Mlýně chalupu či hotel. Všichni se shodují, že na místě bývalého Švýcarského dvoru se skrytě staví vila nikoli pro Kučeru, nýbrž jeho kamaráda, pražského lobbistu Romana Janouška, u něhož nyní soudy rozhodují, zda ho pošlou zpět do vězení, nebo nechají na svobodě kvůli jeho zdravotním potížím.

Špindleromlýnští litují, že původní šlechtické sídlo, ač nebylo památkově chráněné, je pryč. „Je mi líto, že tak hezká stavba zmizela. Historický dům nahradí beton, sklo a rádoby moderní prvky. Obecně panuje názor, že je škoda bourat budovy typu Švýcarského dvora,“ řekl LN kněz Jiří Šlégr, který slouží mše v přilehlém kostele sv. Petra.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!