21. října 2017 18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Teď půjdu slavit‘. Feri se z chvostu kandidátky dostal do sněmovny, pomohlo mu kroužkování

Markéta Pekarová Adamová a Dominik Feri. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Pekarová Adamová a Dominik Feri. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Až z posledního, šestatřicátého místa na pražské kandidátce TOP 09 se v letošních volbách ucházel o poslanecké křeslo Dominik Feri. Hvězda sociálních sítí, která je velmi populární především u mladých lidí, i tak do dolní komory Parlamentu pronikla. A to i přesto, že strana získala v hlavním městě jen tři mandáty. Ferimu pomohly preferenční hlasy voličů, kterých obdržel více než 15 tisíc.

Už před začátkem voleb bylo zřejmé, že magické kroužky, jimiž občané mohli upřednostnit své oblíbence, mohou rozdělením mandátů na jednotlivých kandidátkách značně zamíchat. Nejvíce se to projevilo na uchazečské listině TOP 09 v hlavním městě, kde se z posledního místa až do sněmovny vyhoupl jednadvacetiletý teplický radní Dominik Feri.

„Jsem neuvěřitelně dojatý a děkuji všem, kteří mě podpořili a kteří podpořili TOP 09, protože ten boj za záchranu TOP 09 byl vedený do poslední chvíle. Moc si toho vážím, moc děkuji své ženě, děkuji svým rodičům, že mi do poslední chvíle byli oporou,” řekl Feri reportérovi Lidových novin s tím, že si neumí představit, co bude následovat.

Fenomén sociálních sítí Dominik Feri na slavnostech.
Volební štáb TOP 09 21. října v Praze. Na snímku Dominik Feri.

„Vím jednu věc. Teď to půjdu oslavit a zítra ráno se už začnu připravovat na výkon mandátu,” dodal muž, který se stane nejmladším poslancem v české historii. O několik dní „porazil“ i současnou europoslankyni Kateřinu Konečnou, jež se poprvé dostala do sněmovny v roce 2002, rovněž v 21 letech.

Rodákovi z Kadaně s etiopskými kořeny, jenž je znám pro svůj atypický vzhled, pomohla převážně oblíbenost u mladých lidí, které si získal svou aktivitou na sociálních sítích. Funkci poslance chce Feri vykonávat zodpovědně a transparentně.

 „Voličům chci slíbit, že z politiky nezblbnu. Což je něco, co opravdu neberu na lehkou váhu. Doporučuji mě sledovat na sociálních sítích, protože o výkonu své funkce budu referovat právě na sociálních sítích. Věřím, že touto otevřeností a vstřícností oslovím své voliče a nezklamu jejich důvěru,” dodal.

Do sněmovny Kalousek, Schwarzenberg i Pekarová

Osobní úspěch Dominika Feriho ocenil i předseda strany Miroslav Kalousek. „Za celou dobu, co jsem v politice, jsem nezažil kandidáta, který by odpracoval tolik jako Dominik Feri. Jsem rád, že je v našich řadách a úspěch mu přeju,“ uvedl na tiskové konferenci.

Dominik Feri

TOP 09 získala v metropoli dohromady tři mandáty. Do Poslanecké sněmovny kromě Feriho usedne také spoluzakladatel strany a její čestný předseda Karel Schwarzenberg, který jako jednička obdžel přes 19 tisíc preferečních hlasů, a Markéta Pekarová Adamová, druhá na kandidátní listině.

Feri přeskočil i současného poslance a „trojku kandidátky“ Martina Plíška či filmovou dokumentaristku Olgu Sommerovou, která kandidovala ze šesté pozice. Oba se do dolní komory Parlamentu nedostali. Uspěl naopak také lídr partaje ve středních Čechách Miroslav Kalousek.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?