3. dubna 2018 17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Domky na Slatinách se demolovat nesmí, radnice nevydala povolení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Igor Hnízdo by školu už asi nepoznal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igor Hnízdo by školu už asi nepoznal. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Na pražských Slatinách v Praze 10 se legálně bourat nesmí. Domky stále patří městu a o povolení k demolici radnice nevydala žádné povolení. Sdělil to mluvčí Prahy 10 Vít Novák. V médiích se na základě informací projektu Praha Neznámá objevily informace, že mají stroje nouzové domky začít demolovat ve středu. Na z větší části zanedbaném území se od roku 2000 rozhodnutím města nesmí stavět. V budoucnu tam má vzniknout sídliště pro desítky tisíc lidí. Oblast je známá z filmu Obecná škola.

Pokud by kdokoliv chtěl na pozemcích bourat, potřeboval by povolení stavebního úřadu Prahy 10. „O takové povolení nebylo dosud zažádáno. Legálně se tam v úterý ani zítra bourat nesmí. Informaci o možném bourání zveřejnili zástupci Prahy Neznámé, tato informace je však zřejmě zcela smyšlená,“ řekl  mluvčí.

Vlastníkem pozemků je firma BesTen, budovy patří podle radnice stále hlavnímu městu. Praha 10 měla nouzové budovy bez přístupu k nim pouze ve správě. „Prodej ale podle oficiálních informací doposud nebyl formálně dokončen. V katastru nemovitostí totiž stále figuruje jako vlastník hlavní město Praha,“ uvedl mluvčí.

Zastupitelé Prahy 10 loni v září schválili studii proměny pozemků mezi Michlí a Strašnicemi. Vyrůst by tu měla nová obytná čtvrť až pro 30.000 obyvatel. Studie slouží jako podklad k chystanému Metropolitnímu plánu, který má platit od roku 2023 a který by znamenal konec stavební uzávěry.

Díky bezdomovcům, kteří se o místo starají jsou alespoň některé části pozemku...
Požár v areálu natáčení filmu Obecná škola.

Podle studie by měla v lokalitě převažovat obytná zástavba. Mají vzniknout i parky, největší z nich na ploše 12 hektarů. Kolem železničních zastávek Eden a Zahradní Město, které plánuje stavět Správa železniční dopravní cesty, by měla vzniknout lokální centra s obchody, službami či P+R parkovištěm.

Slatiny začaly vznikat v roce 1924. V domech žili váleční veteráni a dělníci, kteří stavěli železnici. V 50. a 60. letech bylo mnoho domů zbouráno. Teď jsou na zhruba 300 hektarech zahrádky, svérázné černé stavby a odstavené železniční vagony. Tvář místa zachytil Jan Svěrák ve filmu Obecná škola.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz