Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Handl s kandidátkou nevyšel. Teď musím jít pracovat, stěžuje si komunista

Česko

  13:00
PRAHA - Na začátku byla dohoda. Komunista a náměstek Karlovarského kraje Jaroslav Borka se nechá napsat na krajskou kandidátku jako dvojka, aby strana nalákala více voličů. Pokud by náhodou přeskočil lídra a dlouholetého poslance Pavla Hojdu a strana získala pouze jeden mandát, nároku na něj se vzdá.

Pavel Hojda foto: Reprofoto

Před volbami nepravděpodobný scénář se nakonec opravdu naplnil: Borka přeskočil Hojdu skoro o 300 preferenčních hlasů, jenže změnil názor a rozhodl se, že místo v parlamentu nepřepustí. Od té doby si tamní komunisti vyměňují ostré vzkazy, Hojda si v navíc v rozhovoru se serverem Lidovky.cz stěžuje, že místo dalších zajištěných let v poslanecké lavici si nyní musí hledat práci. Podivné manipulace s kandidátkou mu zvláštní nepřijdou. 

Lidovky.cz: Jaroslav Borka vás při volbách přeskočil v preferenčních hlasech a skončil první, v čem je tedy problém?
Vůbec bych neprotestoval, kdyby kolega Borka prohlásil, že chce do sněmovny, když jsme u nás měli primární volby. Tehdy prohlásil, že nechce na kandidátku ani do sněmovny. A kdyby vyhrál, místo přepustí.

Lidovky.cz: Proč se na ní tedy nechal napsat?
Aby pomohl straně KSČM k lepšímu výsledku.

Lidovky.cz: Takže jde vlastně o takovou boudu na voliče. On je měl jako vějička nalákat, aniž by se opravdu chtěl stát poslancem?
Říkal, že ne. Pokud by od nás postoupili dva, uvažoval by o tom velice silně. Ale tam byl jiný problém, on se vůbec nezúčastnil volební kampaně, všechno jsem odtáhl sám.

Lidovky.cz: Čím vám v tom případě pomohl?
Právě proto říkám, vůbec se nezúčastnil, údajně měl jinou práci. Já si vzal neplacené volno a výsledek je, že když se dozvěděl o vítězství, uvedl, že se musí rozmyslet, ačkoliv jsem ho žádal o rychlost s tím, že mi jde o každý den. Nakonec neodstoupil. Je to osobní věc.

Šampion v čerpání náhrad

Za rok 2012 poslanec Hojda vyčerpal téměř maximum náhrad, sněmovna mu poslala skoro 1,3 milionu korun. Jedinou položkou, kterou si nenechal proplatit až do povoleného limitu, byl telefon a připojení k internetu. VÍCE NAJDETE V GALERII DOKUMENTŮ.  

Lidovky.cz: To je ve vaší straně normální, dělat před volbami takové čachry s kandidátkami?
To nebyly čachry, to bylo jeho prohlášení. Řekl, že má jako náměstek dost závazků na kraji a těžko by mohl ze dne na den odejít do sněmovny, tehdy to bylo logické.

Lidovky.cz: Takže logické je udělat takový podvod na voličích?
Já to nechápu jako podvod. Pokud vy ano, je to váš názor.

Lidovky.cz: Jakto? Dostal 1824 preferenčních hlasů. Myslíte, že by mu je lidé dali, kdyby věděli, že je pouze jako vějička?
To se musíte zeptat jeho, to se mě neptejte.

Lidovky.cz: Nepůsobí vaše jednání tak, že se jste se chtěl držet poslaneckého mandátu za každou cenu?
Samozřejmě, že to asi tak vypadá. Ale znova říkám, kdyby svůj záměr skutečně kandidovat oznámil na začátku, zachoval bych se jinak. Kvůli kampani jsem pustil zaměstnání, teď nemám žádné zaměstnání. Je to pro mě existenční záležitost. Jistě chápete, že člen KSČM v 61 letech hned tak nesežene práci.

VOLEBNÍ ROZCESTNÍK SERVERU LIDOVKY.CZ

PRVNÍ ZEMANOVY KOMENTÁŘE K VOLBÁM:

REAKCE VÍTĚZNÝCH STRAN:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE SE NABÍZÍ?

ÚTOČNÉ POVOLEBNÍ VÝROKY:

RYCHLE A PŘEHLEDNĚ O VOLBÁCH:

Lidovky.cz: Vždyť jste dlouhá léta byl poslancem, tak jakou práci myslíte?
Než jsem v roce 1998 nastoupil do sněmovny, pracoval jsem jako ředitel a jednatel jedné chebské firmy. Měl jsem zajímavý plat, vyšší než poslanec, a o to jsem samozřejmě přišel.

Lidovky.cz: Proč se odvoláváte na práci, z níž jste odešel před 15 lety?
Neustále jsem obnovoval členství v Poslanecké sněmovně, tak jsem měl nárok se na pozici vrátit. Jenže bych musel nastoupit okamžitě. Teď nemám ani práci, ani jsem se nedostal do sněmovny.

Jaroslav Borka

Lidovky.cz: Takže jelikož nemáte jinou práci, měl by vám nejúspěšnější kandidát přenechat svoje místo...
Ale já mu to neberu! Jediné, co mě to vadí, že mi něco jiného říkal předtím a něco jiného teď.

Lidovky.cz: Stejně to ale vypadá, že jste se šel do politiky zajistit.
Znova vám říkám, že to není pravda. Já jsem byl daleko lépe zajištěn, než jsem šel do sněmovny.

Lidovky.cz: Jak takové přetahování o pašalíky vnímají zrovna voliči KSČM?
To není žádné přetahování o pašalíky, ani neříkám, že chci zpět do sněmovny. Já pouze říkám, že pan Borka jako přítel pro mě skončil.

Lidovky.cz: Proč nechcete přijmout jeho nabídku a dělat mu asistenta?
V žádném případě. Kdyby to nebyla osobní věc, dělal bych to, protože by to vyřešilo moje finanční problémy. Vzhledem k tomu, jak se zachoval, to udělat nemůžu.

Lidovky.cz: Co plánujete dělat?
Najdu si práci, ne tady na Chebsku ani Karlovarsku, tady není. Jsem technik v dopravě, strojírenství, dělal jsem i ve stavebnictví, jsem vyučený autoelektrikář, automechanik. Auta spravuji pořád, po roce 90, kdy mi byl zrušen úsek, jsem dva roky dělal automechanika v Německu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...