Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
23. prosince 2015 11:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Domobraně extremistů velí univerzitní učitel. Stanovil uniformy a založil krycí firmu

Na Albertově se sešli odpůrci islámu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Albertově se sešli odpůrci islámu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Extremističtí odpůrci imigrace to s domobranami myslí vážně. Po děčínském Tyršově praporu vznikla i pražská „jednotka“ Defenso Patriam. Vede ji přednášející z České zemědělské univerzity David Buchtela.

Odborník na umělou inteligenci je zároveň předsedou krajně pravicové Národní demokracie v Praze 4. Celostátním lídrem téhle strany je antisemita A dam Benjamin Bartoš, který imigranty s chutí označuje výrazy „negr“ a „vetřelec“.

Je libo výstroj se slevou?

Počítačový znalec Buchtela to se svým zapojením mezi národovce zřejmě nebere na lehkou váhu. Nejenže pro ně vytvořil celou webovou prezentaci občanských hlídek, na starost si vzal i správu domobraneckého Facebooku a registru členů „útvarů“. Pozoruhodné je rovněž to, že na internetové stránce www.narodnidomobrana.cz nabízí možnost koupit si vojenské uniformy s pětadvacetiprocentní slevou. Sada sestávající z blůzy, kalhot, baretu či nášivek přijde na zhruba 1800 korun.

LN chtěly vědět, proč se vysokoškolský pedagog pustil do organizace protipřistěhovaleckých jednotek a co ho přivedlo do náruče „bartošovců“. Žádost o zodpovězení sady dotazů ale odmítl.

„Četl jsem váš (dříve v LN publikovaný – pozn. red.) text ohledně domobrany a s ohledem na vámi položené otázky bych vám jako odpověď doporučil nastudovat význam cizích slov, která používáte, a zákony ČR,“ odepsal v e-mailu. Ani alma mater se do včerejší uzávěrky k jeho angažmá u extrémní pravice nevyjádřila. Odpověděl však předseda akademického senátu provozně ekonomické fakulty, kde Buchtela přednáší.

„Vaše dotazy směřují na oblast pracovněprávních vztahů, které jsou v kompetenci děkana fakulty, a ne akademického senátu,“ uvedl Pavel Michálek. Vzápětí ujistil, že odpověď vedení fakulty určitě ještě dorazí.

Ministerstvo vnitra má ale na extremistické bojůvky jednoznačný právní názor. „Pojem občanské hlídky nebo domobrany český právní řád nezná,“ ujistila mluvčí úřadu Hana Malá. Radikálové se ale snaží své útvary přesto legalizovat. „Je na samotných členech hlídek, zdali se neformálně a svobodně sdruží, nebo svou činnost více zformalizují založením spolku,“ uvádí Národní demokracie v metodických pokynech pro zakladatele domobran.

David Buchtela to vyřešil rovnou založením „eseróčka“. Pro Defenso Patriam koncem října založil firmu Dp-czechia, která má v popisu podnikání ostrahu majetku, lidí a obchod. Nynější „ajťák“ ostatně ve druhé polovině 90. let pracoval v ostraze a doposud vlastní zbrojní průkaz, který mu umožňuje „skryté nošení zbraně pro ochranu zdraví a majetku“.

Bartošovci nicméně nabádají, aby členové hlídek pistole raději nenosili. Činí tak zřejmě z obavy před zákonem. Že je oprávněná, potvrzuje i mluvčí vnitra Hana Malá. „Rovněž nejsou dovoleny spolky ozbrojené nebo s ozbrojenými složkami,“ řekla LN.

Do inventáře extremistického domobrance tak patří hlavně baterka, dalekohled a maskovací uniforma. Buchtela jde ve hře na vojáky tak daleko, že své jednotce předepsal přesný vzor, který má jejich stejnokroj mít. K němu patří zásadně černý baret.

„Vetřelci neprojdou“

Jedenačtyřicetiletý pedagog LN nesdělil, kolik členů jeho bojůvka má. Na webu však popisuje, že pražská domobrana působí nejen v hlavním městě, ale i v jeho okolí. „Kromě hlídkové činnosti se věnuje pořadatelské činnosti,“ uvádí.

A jak taková hlídka vypadá? V polovině října se jeden ze členů extremistické strany vypravil do Českých Velenic, aby zkontroloval, zda policie hlídá hraniční přechody. „Tento není kontrolován, takže vetřelci mohou vstupovat do naší země, jak chtějí,“ hlásil pak na videu zveřejněném na Facebooku.

Politolog a předseda ODS Petr Fiala před podobnými bojůvkami dost důrazně varuje. „K demokracii nepatří polovojenské skupiny napojené na politickou stranu,“ prohlásil.

Připomenul tím, že minulost zná jak národněsocialistické jednotky SA, tak „ozbrojenou pěst dělnické třídy“ – komunistické lidové milice.

Národní domobrana – pěst extremistů

■ Motivací k zakládání krajně pravicových bojůvek je nenávist k přistěhovalcům ze Sýrie, Afghánistánu a dalších zemí.

■ Podle ideového otce Františka Krejči by ale měly být schopny „v případě určitého názorového konfliktu zastávat názory občanstva proti politikům“.

■ „Pokud v důsledku vetřelecké imigrační vlny dojde ke zhoršení bezpečnostní situace, budeme požadovat, aby byly vyzbrojeny poloautomatickými a automatickými střelnými zbraněmi na účet státu,“ zní jeden z požadavků extremistů.

■ Se zakládáním domobran národovcům pomáhá skupina Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO.

■ Podobné hlídky měla kdysi i zakázaná Dělnická strana. Po kritice od nich rovněž před lety upustily dnes již neexistující Věci veřejné.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...