Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domov důchodců i „soukromě“

Česko

Na místo v domově důchodců čeká v Brně kolem dvou tisíc lidí. Mnozí až několik let. Je to dobrý záměr pro podnikání, zjišťují soukromí investoři.

BRNO Senior prodá svůj byt či dům, peníz uloží na účet, a z těch bude platit pobyt v soukromém luxusním domově důchodců. A za své pohodlí dá klidně patnáct či dvacet tisíc měsíčně.

Tak zní nový plán podnikatelů. Po soukromých vysokoškolských kolejích se do kurzu dostávají i soukromé domovy pro seniory.

Podporu přitom mají také u politiků. „Pro určitou část čekatelů jsou i soukromé domovy řešením. I když jich zatím vzniklo jenom naprosté minimum,“ přiznává jihomoravská zastupitelka Marie Cacková (KDU-ČSL), která předsedá výboru pro zdravotnictví a sociální záležitosti. Počet takových zařízení však nikdo nemusí evidovat, na rozdíl od těch městských či krajských jde skutečně o podnikatelskou aktivitu. „Tak před dvěma lety jsem věděla asi o pěti naplánovaných a byly i v atraktivně umístěných lokalitách na Znojemsku či Břeclavsku,“ dodala.

Podobné zařízení například pod názvem Grand Residence funguje například v Modřicích u Brna. S recepcí, bazénem, vířivkou, kurzy a kroužky, ale také připojením na internet. „Snad si zasloužíme trošku pohody na sklonku života,“ usmívají se senioři před novostavbou otevřenou teprve předloni.

V ceně mají například přednostní objednání pro návštěvu wellness studia, vlastní park, telefonáty uvnitř budovy, místo k parkování, přednostní obsluhu u smluvních lékařů či třeba posilovnu. Jídlo v místní restauraci sice platí, ale je srovnatelné s cenou „meníček“ v restauracích. Teď by podobné zařízení mělo vzniknout i v Brně. Plánuje ho bývalý náměstek primátora Miroslav Hošek jako soukromou investici poblíž vinohradského areálu autocentra, které nese jeho jméno. Už požádal o změnu územního plánu. „Lidé by měli mít možnost i ve stáří žít v důstojných podmínkách,“ poznamenal. Dům s vyhlídkou na Hády a údolí pod nimi by měl nabídnout byty se stálou ošetřovatelskou službou. „Lidé nyní čekají na domovy důchodců a nemají šanci, i když jsou ochotni zaplatit vyšší sumy. Takhle to může uvolnit i místa v běžných domovech důchodců,“ tvrdí.

Podle statistik má pravdu - brněnské městské domovy důchodců (podle nových názvů domovy pro seniory) nabízejí nyní 1914 lůžek. Žadatelů je ale minimálně stejně a přibývá jich. Nepomůže ani pětice zařízení, která provozují neziskové organizace. V dohledné době by měla přibýt například další lůžka v Domově pokojného stáří, určená pro staré lidi s demencí. Už teď lze předpokládat, že stačit nebudou. Trendem města je ale razit domácí péči. A situace v Jihomoravském kraji je podobná. „Snažíme se upřednostnit péči o seniory v rodinách, ale nemusí to být vždy řešení,“ poznamenala Cacková.

Přechodný pobyt pro seniory, kteří čekají na domov důchodců, nabízí v Brně už druhým rokem například i Centrum komplexních služeb pro rodinu, fungující pod hlavičkou občanského sdružení Nit Ariadnina. Kapacita zrekonstruované budovy bývalé mateřské školy je asi dvacet klientů. „Zájem je veliký, máme plno,“ potvrdil František Jemelka. Domácké prostředí, zdravotnická péče čtyřiadvacet hodin denně i společenské vyžití. Cena na osobu a den nepřesahuje šest set korun.

***

KOLIK STOJÍ Rozdíly cen jsou v tisících Soukromé domovy pro seniory jsou citelně dražší. Například v brněnském městském zařízení na Kociánce platí lidé za ubytování částku 160 až 166 korun denně podle počtu lůžek na pokoji a dále stravování 109 korun denně. Dvoulůžkový pokoj tak přijde v měsíci s 31 dny na 8525 korun, pětilůžkový na 8339 korun. V modřickém domově Grand Residence činí podle jeho internetových stran cena za byt 1+kk o ploše 55 metrů čtverečních 12 990 korun měsíčně plus cena případné stravy a cena elektřiny. V lůžkové části, kde klienti žijí ve dvoulůžkových apartmánech s ošetřovatelskou službou, platí 300 korun za den. Domovům náleží i tzv. příspěvek na péči.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...