Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Domovy seniorů smějí vzít jen klienty s negativním testem na koronavirus. I tak je ale čeká 14denní karanténa

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Domovy pro seniory a další pobytové sociální služby musejí od pondělí přijímat jen ty klienty, kteří podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Poté je umístí po dobu 14 dní na samostatný pokoj.

Ministerstvo zdravotnictví v neděli večer v tiskové zprávě uvedlo, že toto další mimořádné opatření má omezit šíření nákazy mezi staršími lidmi, kteří jsou nejrizikovější skupinou. Onemocnění Covid-19, které koronavirus způsobuje, se objevilo už nejméně v šesti domovech pro seniory v Česku. Několik vážně nemocných klientů těchto domovů, kteří se nakazili, zemřelo.

Opatření se týká všech poskytovatelů sociální péče v domovech pro osoby se zdravotním postižením a v domovech pro seniory i těch, kteří poskytují takzvané odlehčovací služby v pobytové formě.

„Při příjmu nových klientů do domovů důchodců a sociálních zařízení bude od zítra (pondělí) prováděn test na koronavirus a zaváděna preventivní karanténa.... Cílem nového opatření je, aby se u této vysoce citlivé skupiny obyvatel co nejvíce snížila možnost přijít do styku s nákazou,“ uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nové opatření probral i s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a šéfem Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřím Horeckým, kteří s nimi souhlasili, dodal.

Dobrovolník Michael Vačkář nakupuje pražským důchodcům v období krize.
Domov pro seniory v Břevnici na Vysočině reaguje na koronavirovou pandemii.

Od vypuknutí koronavirové epidemie v Česku dosud zemřelo 16 pacientů s onemocněním Covid-19. Všichni byli už před nakažením vážně nemocní, až na jednu výjimku to byli starší lidé. V zemi bylo podle údajů aktualizovaných dnes ve 22:30 potvrzeno 2805 případů nákazy. Problémem posledních dnů je především šíření nákazy v domovech pro seniory a nedostatek ochranných prostředků pro jejich klienty a zaměstnance. 

Například v domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se nakazilo 20 z 22 klientů a devět pracovníků. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná onemocnění, v neděli zemřela v nemocnici. Kraj Vysočina kvůli situaci v tomto domově požádal o zásah armády, vojáci ale řekli, že z kapacitních důvodů pomoci nemohou.

Koronavirus se potvrdil i u zhruba osmdesátileté ženy z Domova seniorů v Michli, která v neděli zemřela ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Podle nemocnice měla rakovinu a Covid-19 nebyl příčinou úmrtí. Již ve čtvrtek po krátké hospitalizaci v téže nemocnici zemřely další dvě ženy z tohoto zařízení. Ani u nich nebyl Covid-19 bezprostřední příčinou úmrtí, obě trpěly chronickou plicní obstrukční nemocí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?