Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Domy v centru Prahy chátrají. Město ztrácí stamiliony

Česko

  19:05
PRAHA - Mezi Staroměstskou radnicí a Malým náměstím v centru metropole stojí nevyužit jeden z nejstarších domovních bloků v Praze. A patří městu.

Domy na Staroměstském náměstí se Praze nedaří pronajmout. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Desítka historicky velmi cenných staveb léta sloužila úředníkům. Až v roce 2006 se tehdejší vedení města rozhodlo magistrát přestěhovat do Škodova paláce v Jungmannově ulici a radniční blok nechalo prázdný.

ČTĚTE TAKÉ O DUSNU V PRAŽSKÉ KOALICI

Budovy jsou opuštěné dodnes. A to přesto, že by na nich mohla Praha vydělat stovky milionů korun ročně. Stačilo by pronajmout třeba jen přízemní nebytové prostory obchodníkům. "Pronájmy maloobchodních prostor v této oblasti mohou být až 3700 korun měsíčně za metr čtvereční, závisí to na umístění daného obchodu," poukázal Ondřej Novotný, analytik společnosti King Sturge, která se realitami zabývá.

Domy na Staroměstském náměstí se Praze nedaří pronajmout.

Opuštěný blok takových prostor čítá asi čtyři tisíce metrů čtverečních. Jen jejich pronájem by tak radnici mohl přinést ročně skoro 180 milionů korun.

Pronájmy se podle tvrzení města nedaří kvůli přestavbě, kterou blok prošel už v první polovině minulého století. "Domy jsou mezi sebou na několika místech propojené. Nelze je rozdělit a pronajímat odděleně," řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

Podle ní se o komerční využití budov magistrát pokoušel několikrát.
Například v případě domu U Minuty se v roce 2007 do výběrového řízení o pronájem přihlásila i známá módní návrhářka Blanka Matragi. Chtěla v objektu vybudovat kulturně společenské centrum s galerií. Podle smlouvy měla platit nájem 35 milionů korun za rok. I tento záměr však nakonec ztroskotal. Nutné stavební úpravy, které schválili památkáři, by si vyžádaly stamilionové náklady. "Společnost na přestavbu nezískala dostatek finanční prostředků," vysvětlila Krásenská.

Město teď podle ní pracuje na studii, která by měla otevřít další varianty, jak s radničním blokem naložit. "Se současnou situací se vedení města smířit nechce. Jednou z možností je případný pronájem prostor v přízemí odděleně od prostor ostatních," doplnila mluvčí.

Postup města kritizují odborníci z řad historiků i architektů a opozice. "Je fascinující, že tolik let poté, co město prohlásilo, že uvolnilo prostory, z nichž vytěží skvělé příjmy, teď zpracovává studii," poznamenal pražský zastupitel za TOP 09 Václav Novotný.

Domy na Staroměstském náměstí se Praze nedaří pronajmout.

Město se podle něj chová nezodpovědně. Nejenže za pronájem Škodova paláce platí asi 200 milionů korun ročně, ještě vydává velké finanční částky na údržbu vlastních budov, z nichž se vystěhovalo. "Překvapuje mě, že když už se magistrát rozhodl budovy opustit, nedal podnět k veřejné diskusi, co s historickými objekty udělat dál," podotkl historik umění z Klubu za starou Prahu Richard Biegel.

Na to, jak se mají obce chovat ke svému majetku, legislativa příliš nemyslí. "Obecné právní normy praví, že s ním mají nakládat s péčí řádného hospodáře. To je vše. Žaloba sice v úvahu přichází, ale prokazovat liknavost úřadů je velmi těžké. Muselo by se dojít k jedné konkrétní odpovědné osobě, která něco zanedbala," řekl pražský advokát Jan Černý.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...