3. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Don Pablo Blažek se děsí rozpočtové odpovědnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Pavel Blažek | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas vybral do čela rezortu spravedlnosti ministra, který se děsí rozpočtové odpovědnosti. Oficiální důvod odvolání ministra Jiřího Pospíšila přitom byla manažerská neschopnost a neochota šetřit. Výběrem Pavla Blažka za jeho nástupce však Nečas tyto důvody sám zpochybnil.

Na výrok kritizující důraz na rozpočtovou odpovědnost, který Blažek pronesl v roce 2010, upozornil v rozhovoru pro Lidovky.cz Matěj Hollan, předseda občanského sdružení Brnění.

"Jestli o něco usiluji - i když v tom zatím nejsem úspěšný -, tak to bude nová politika ODS, a ta nesouvisí s reklamními hesly o očistě. V téhle souvislosti uvedu jeden příklad, který mě děsí, a to je prohlášení vlády, že její politikou je 'rozpočtová odpovědnost'. Vládní politika nemůže stát jen na státním rozpočtu. To je další heslo, které jsme prezentovali navenek, ale liberál se má starat hlavně o to, jak se mají lidi, ne stát. Samozřejmě to spolu souvisí, ale my jsme státní rozpočet zbožštili," uvedl tehdy Blažek v rozhovoru pro Respekt.

Zaznělo v minulosti

"V dozorčí radě tak zásadního podniku, jako jsou Lesy ČR, musí být člověk, který má důvěru premiéra." 
Petr Nečas k odvolání Blažka z Lesů ČR (HN, listopad 2010)

"Cítím snahu odsunout mě do ústraní, jsem terčem intrik lidí okolo Petra Nečase."
Reakce Pavla Blažka

PSALI JSME: Blažek tvrdí, že odešel sám. Vadí mu komunikace s Nečasem

V nové funkci však Blažek bude muset rozpočtové odpovědnosti přijít na chuť. Premiér Petr Nečas totiž od něj mimo jiné očekává, že seškrtá výdaje rezortu spravedlnosti a že si nebude nárokovat miliardu navíc, kterou chtěl do vězeňství napumpovat Pospíšil.

Zákulisní Don Pablo

Jak chce šetřit, zatím neodtajnil. Údajně tak udělá až po nástupu do čela rezosrtu spravedlnosti. Těžké je odhadovat také jeho další kroky. Přestože patří do nejužšího vedení ODS (místopředseda strany), hovoří se o Pavlu Blažkovi spíše jako o nevýrazné personě.

Pro konkrétnější obrysy Blažkovy politické tváře je třeba obrátit se do Brna, odkud pochází. V moravské metropoli se zapsal jako regionální politik, který neváhal uzavřít velkou koalici s ČSSD, i přes nevoli vedení partaje.

"Za mě je Pavel Blažek prototypem člověka, který by neměl v politice vůbec co dělat," uvedl pro Lidovky.cz Svatopluk Bartík, výrazný brněnský aktivista a bývalý zastupitel města (za Stranu zelených, ze které však už vystoupil).

Co o sobě Blažek říká?

"Petr Nečas je zase můj protipól. On je spíše tišší, introvertní. Když se mám charakterizovat, tak já jsem takový Jihomoravan typu Vladimíra Menšíka. Bavím se životem včetně pití vína, piva a tak dál a jsem spíše extrovertní."
Pavel Blažek, Právo, 2010

Ve vládě, která se prezentuje jako protikorupční, si Bartík Blažka jako ministra nedovede představit. Podle něj má tento politik předpoklady leda stát se skvělým ministrem korupce. "Má pro to ty nejlepší předpoklady, praxi i spolupracovníky," míní Bartík. Občanská sdružení o Blažkovi nemluví jinak než jako o Donu Pablovi.

"V jeho nejbližším politickém okolí docházelo snad nejčastěji v celé ODS ke korupci," připomíná Bartík (více v boxu: O kterých brněnských kauzách hovoří Bartík s Hollanem, dva představitelé tamější nepolitické opozice?)

Jeho názor potvrzuje i Hollan ze sdružení Brnění. "Padá na něj pojmenování kmotr," prohlásil o Blažkovi pro Lidovky.cz. "Nikoli však proto, že by aktivně jel v mnoha kauzách. On řídí brněnskou politiku ze zákulisí a k ničemu se nikdy nevyjadřuje," vysvětlil Hollan.

O kterých brněnských kauzách hovoří Bartík s Hollanem, dva představitelé tamější nepolitické opozice?

1 koruna za metr čtvereční
Nejvyšší soud letos uznal vinnou bývalou starostku městské části Brno-střed Dagmar Hrubou, která v roce 2006 podepsala nevýhodný pronájem pozemků pod někdejšími kasárnami. Vybraná firma je měla získat do pronájmu na 15 let a to za směšnou cenu: 1 koruna za metr čtvereční. Případem se bude znovu zabývat nižší soud.

"Když jsem zastupitelstvo upozorňoval, že radnici hrozí pokuta 10 milionů a Hrubé trest za zneužití pravomoci veřejného činitele, byl to právě Blažek, kdo na mě na zastupitelstvu nejvíc řval. Tvrdil, že ji obviňuji bez důkazů a že jí nic nehrozí, že jsou to jen moje pomluvy a pokusy ničit jeho ODS," vzpomněl Bartík na své působení v zastupitelstvu.

Jak sbalit holku podle ODS
Další Blažkův stranický kolega, tehdejší zastupitel na Brně-střed Jaroslav Jemelka, byl podezřelý z korupčního jednání. Za přidělení obecního bytu měl totiž požadovat sto padesát tisíc. Soud ale nakonec přesvědčil, že spolu se svým kamarádem se tímto způsobem jen vytahovali před slečnami, na které chtěli udělat dojem svými konexemi ve městě.

Milion v kufru
Korupční kauzu bývalého dlouholetého tajemníka Brna-střed Radovana Novotného mají ještě mnozí v paměti. V roce 2010 ho zadržela protikorupční policie s milionem v kufru. Ve finále byl spolu se starostou Brna-Žabovřesk Alešem Kvapilem (ODS) odsouzen na čtyři roky.

Jak se případ vztahuje k Blažkovi? "Novotný byl s Blažkem jedna ruka," tvrdí Bartík. Ve funkci tajemníka Brna-střed byl podle něj prakticky po celou dobu, co byl Blažek radním. "Pod jejich vedením se stalo Brno-střed místem, kde například počet hracích automatů dosáhl takřka rekordní míry," dodal Bartík.

Nahrávka ilustrující korupci
Korupční poměry v brněnské ODS pak podle něj ilustruje nahrávka zveřejněná v roce 2008. Z ní plynulo podezření, že firmy dostávaly od města veřejné zakázky za to, že 1,5 procenta z jejich hodnoty platily brněnské ODS. Blažek ale tehdy coby šéf brněnské ODS veškerá podezření odmítl.

Zakázky dostávala manželka
Manželka Pavla Blažka dostávala od roku 2002, kdy začal Blažek působit jako radní Brna-střed, od úřadu této městské části zakázky na exekuce. Během sedmi let získala přibližně 90 procent všech zakázek v oblasti exekucí, za které inkasovala 1,9 milionu korun. Blažek ale odmítl, že šlo o konflikt zájmů.

Pasáž Jalta
Matěj Hollan také připomněl, že právě Blažek byl tím, kdo navrhl tajné hlasování zastupitelstva, když se schvaloval kontroverzní obchod - směna Pasáže Jalta v Brně. Někteří zastupitelé ale považovali obchod za nevýhodný pro město. Podle Hollana Brno obchodem tratilo desítky milionů korun.

Najdete na Lidovky.cz