9. července 2016 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doněcká lidová republika si v Ostravě založila ‚konzulát‘. Česko ho neuznává

Vlajky samozvané Doněcké lidové republiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky samozvané Doněcké lidové republiky | foto: Reuters

OSTRAVA/PRAHA „Je to historický okamžik,“ informovalo radostně ministerstvo zahraničí samozvané Doněcké lidové republiky po otevření svého vůbec prvního „konzulátu“. Ten začal fungovat v Ostravě, a to přestože Česká republika tento útvar uměle vytvořený na východě Ukrajiny neuznává.

Kancelář separatistů vznikla díky aktivitě extremistické političky z Národní domobrany Nely Liskové, která se zároveň stala i jejím prvním honorární konzulem.

Lisková nesmí vystupovat jménem České republiky

„Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v Česku akreditovaný zastupitelský úřad, protože Česká republika její existenci neuznává, a tudíž nemá mezinárodně právní subjektivitu. Paní Lisková nezastupuje Českou republiku a nemůže vystupovat jejím jménem,“ zdůrazňuje mluvčí resortu zahraničí Michaela Lagronová.

Pro Doněckou republiku je to však vítězství – alespoň podle toho, jak událost prezentuje. „Zastoupení je v České republice registrováno jako nezisková organizace. To by nebylo možné, kdybychom byli považováni za teroristy. V opačném případě by totiž bezpečnostní složky zareagovaly,“ tvrdí separatistická ministryně zahraničních věcí Natalia Nikonorovová. „Konzulát“ prý chtějí využít k šíření pravdivých informací o Doněcké lidové republice a tamní situaci světovému společenství. Navíc má údajně sloužit i ke kulturní výměně a dojednávání obchodů.

Sama nezisková organizace s názvem Zastupitelské centrum DNR se v Česku prezentuje jako „samosprávná, dobrovolná, nepolitická a nezisková organizace založená na základě humanity, svobody vyznání a úcty k člověku, a to za účelem naplňování společného zájmu, kterým je spolupráce mezi právnickými a fyzickými osobami a dalšími subjekty z České republiky a Doněcké republiky.“

Distancujme se

Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody nemůže tento „konzulát“ Českou republiku poškodit, je však nutné se od něj distancovat. „Důležité je, aby česká diplomacie řekla, jaká je pozice českého státu k tomuto útvaru a že o žádný konzulát nejde,“ řekl.

Lisková jako jedna z hlavních osobností Národní domobrany dříve neúspěšně kandidovala za stranu LEV 21 na primátorku Ostravy. Server Lidovky.cz se ji pokusil kontaktovat. Na zaslaný vzkaz však do uzávěrky nereagovala, stejně jako ministerstvo zahraničí samozvané Doněcké lidové republiky.

Není to poprvé, co český politik zavítal k ukrajinským separatistům. Kromě Liskové se do Doněcka na začátku roku podívali i dva komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík. Poslanci tehdy předem o své cestě neinformovali ministerstvo zahraničí a dokonce ani vedení sněmovny. Komunistická strana pak jejich výlet prezentovala jako soukromou cestu. Celý akt se stal terčem kritiky poslanců z jiných stran.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky