Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Doněcký konzulát zrušil soud, ale palestinská ambasáda nevadí. Spolek tu mají i Kurdové

Česko

  7:29
OSTRAVA/PRAHA - Samozvanému konzulátu Doněcké lidové republiky soud zakázal minulý týden činnost, protože fungoval v rozporu se zákonem. Uskupení doněckých separatistů světové společenství včetně Česka neuznává jako suverénní stát. Nicméně na území České republiky působí i další spolky, které udržují styky s jinými neuznávanými státy. Na rozdíl od doněckého zastupitelského úřadu proti nim však české ministerstvo zahraničí nevytáhne, svou činností nenarušují zákon.

Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky začalo jako spolek úřadovat loni v září v Ostravě. Centrum bez ohledu na oficiální českou zahraniční politiku řídí někdejší členka ČSSD a NS-LEV 21 Nela Lisková, která v oficiálních materiálech vystupovala jako honorární konzulka. Jako náplň činnosti prezentovalo centrum pomoc obyvatelům doněcké republiky, podporování vzájemné ekonomické spolupráce či zprostředkování komunikace představitelů samospráv obou zemí.

Doněcká lidová republika vzešla jako samozvaný stát z rusko-ukrajinského konfliktu zažehnutého v roce 2014. Tento proruský cíp východní části Ukrajiny jednostranným vyhlášením nezávislosti dal najevo, při které straně konfliktu stojí. Světové společenství však jeho suverenitu nerespektuje. Když pak vzniklo jeho zastupitelské centrum v Ostravě, české ministerstvo zahraničí dalo soudu podnět ke zrušení spolku. A uspělo.

Samozvaný doněcký konzulát v Česku se odmítl přejmenovat. Soud ho může zrušit

„Hlavním důvodem pro zrušení spolku byla ta skutečnost, že jeho účel sledoval cíle a prováděl činnosti, které jsou svěřeny výlučně orgánu veřejné moci, tedy konzulárnímu úřadu, který musí být zřízen v souladu s mezinárodní smlouvou - Vídeňskou úmluvou o konzulárních stycích, což samozřejmě spolek nesplňoval,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz místopředseda ostravského krajského soudu Igor Krajdl.

Liskové před soudem nejvíce ublížil především diplomatický rozměr její aktivity. Minimálně jednou vystupovala jako honorární konzulka, novinářům se pak prokazovala zmocněním od doněcké administrativy k politickému zastoupení v Česku. Jinak její další činnost v rámci spolku byla prakticky totožná jako u dalších obdobných sdružení působících v Česku, které přitom s českými úřady potíže nemají.

Spolky se nesmí vydávat za diplomatickou misi

V České republice tak například vyvíjí činnost Česko-kurdská obchodní komora usilující o prohloubení především ekonomických vztahů mezi Českem a Kurdistánem. Kurdové nemají svůj samostatný stát, žijí na území překrývající hranice Turecka a Iráku. Povědomí o historii, kultuře či jazyku Tibetu pak v Česku přiživuje například obecně prospěšná společnost Tibetské kulturní centrum. Světové společenství vnímá Tibet jako integrální součást Číny, na jakékoliv náznaky autonomie ale asijská velmoc reaguje velmi citlivě.

Samostatnou kapitolu pak představuje Palestina, která v České republice má dokonce vlastní ambasádu. Palestinci už přitom více než pět dekád bojují o samostatnost, spor s Izraelem je jedním z nejdelších a nejbolestivějších konfliktů současného světa. Nezávislého státu se dosud nedočkali. Žádnému z uvedených subjektů nehrozí, že české ministerstvo zahraničí půjde proti němu.

„V České republice působí řada spolků založených podle občanského zákoníku, které mají za cíl podporu ekonomických a kulturních vztahů českých fyzických a právnických osob s jejich protějšky pocházejícími z jiných států či z jejich územních jednotek. Tyto spolky se však nevydávají za diplomatickou misi či konzulární úřad jiného státu,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz hlavní rozdíl mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Samozvaná honorární konzulka Nela Lisková.
Proruští aktivisté se s transparentem Doněcké republiky shromáždili u obsazené policejní stanice v ukrajinském městě Slavjansk.

Sama za sebe Lisková Doněcku pomáhat může

Palestina pak na mezinárodním poli je samostatnou kapitolou. Ačkoliv úsilí Palestinců o vlastní stát se dosud nenaplnilo, mezinárodní právo je bere na vědomí. Palestina je členem několika mezinárodních organizací, přistoupila k řadě mezinárodních smluv či dosáhla pozorovatelského statusu při Valném shromáždění OSN. „Palestina je subjektem mezinárodního práva, i když není samostatným státem. Oni u nás měli statut velvyslance už z totalitní doby,“ přiblížil serveru Lidovky.cz exministr zahraničí Cyril Svoboda.

Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky má svůj status šanci uhájit u odvolacího soudu, Lisková ale dosud odvolání nepodala. Má na to však ještě čas. Sama už avizovala, že o takovém kroku uvažuje. Pokud ale zrušení jejího spolku bude pravomocné, soudy dohlédnout na jeho úřední likvidaci.

Nicméně jestliže se bude chtít Lisková dál na podporu Doněcké lidové republiky angažovat, nikdo jí bránit nebude. Jenom tak nesmí činit pod diplomatickou hlavičkou. „Jaké činnosti bude vykonávat předsedkyně spolku jako fyzická osoba soud ovlivnit nemůže,“ poznamenal místopředseda ostravského soudu Krajdl.

Lisková krátce po rozsudku ostravského soudu už předeslala, že jí formální zánik spolku od další podpory ve prospěch doněckých separatistů neodradí. „Bylo zřejmé, že to je politický proces ovlivněný vládou, která platí válku na Ukrajině. Poradím se s právníkem a rozhodneme se, zda se odvoláme. Nejsem ale zvyklá se vzdávat,“ prohlásila krátce po rozsudku.

Autor: