Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Máte nemovitost v zavřeném okrese? Bez bydliště v místě se tam nedostanete, utrum mají také turisté

Špindlerův Mlýn zeje prázdnotou. foto: Martin Veselý, MAFRA

Původní zpráva
PRAHA - Mají tam nemovitost, ale v nejbližších dnech, pokud nemají trvalý pobyt či neprokážou bydliště na Sokolovsku, Chebsku a Trutnovsku, se do ní nepodívají. Vládní uzávěrka zmíněných okresů zamezí navíc v příjezdu také lidem, kteří chtěli využít jarních prázdnin a zakoupit si krátkodobý pronájem chaty nebo apartmánu.
  20:17

 „Cílem je, aby se tam nesetkávala celá republika. To ohrožuje obyvatele a přetěžuje místní nemocnice,” vysvětlil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vládní rozhodnutí se dotkne nejen obyvatel zmiňovaných okresů, ale zejména také návštěvníků hor, jelikož spadají pod okres Trutnov, jde například o populární tuzemská zimní střediska jako Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou. „Ve chvíli, kdy se rozhodnete jet z jižních Čech zalyžovat do trutnovského okresu, tak vás tam policisté nepustí,“ konstatoval Blatný. 

Dá se očekávat, že chaty a apartmány budou liduprázdné. Krátkodobé pronájmy byly přitom dosud možné po celé republice za podmínky, že nebudou v objektu jiní hosté či personál a Češi toho hojně využívali.

Petr Vybíral, provozovatel webu e-chalupy.cz, který zprostředkovává krátkodobé rekreační pronájmy, minulý týden pro Lidovky.cz dokonce řekl, že za poslední týden zaznamenal až sedmdesátiprocentní nárůst poptávek oproti běžnému průměru. Současné uzavírky se podle zástupců webu dotknou odhadem několika desítek objektů. 

Nabízí se tedy otázka, zda lidé mají nárok na vrácení peněz, které měli za pobyt zaplatit, či záleží na samotné domluvě s majitelem. Mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Štěpánka Filipová na tento dotaz odpověděla následovně: „Jednání o změně kompenzací v kontextu s koronavirem vláda přesunula na pondělí a chtěla by danou věc řešit v celé šíři.“

Zato zástupce již zmiňovaného webu e-chalupy.cz byl konkrétnější. „Dle našeho názoru má majitel povinnost vrátit poplatky nebo se dohodnout na přeložení termínu,“ uvedl pro Lidovky.cz Karel Kašparec. Podle dotázaných respondentů serverem Lidovky.cz se tohoto stanoviska pronajímatelé chalup a apartmánů většinově drží. 

„Měli jsme tu mít ubytovanou rodinu, vzhledem k současné situaci museli pobyt zrušit. Vrátím jim peníze, když spolu jednají slušní lidé, není problém se domluvit, “ uvedl na dotaz jeden z ubytovatelů ve Špindlerově Mlýně. Slova dalších oslovených byla podobná.

Omezení se však bude týkat nejen podnikatelů a jejich zákazníků, ale také lidí, jež mají v uzavřených lokalitách svoji nemovitost, ve které ale nemají trvalý pobyt či bydliště (pozn. red. - definice bydliště je obsažena v ustanovení § 80 občanského zákoníku: „člověk má bydliště v místě, kde se zdržuje s úmyslem žít tam s výhradou změny okolností trvale“) „Na Trutnovsku máme chalupu, chtěli jsme tam s dětmi na jarní prázdniny. Navíc tam máme babičku s dědou, nedá se nic dělat,“ řekl pro Lidovky.cz jeden z vlastníků nemovitosti na Trutnovsku. 

Celkově uzávěrka přímo v okresech ovlivní životy skoro tří set tisíc lidí. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu se omezení pohybu v Karlovarském kraji, v okresech Cheb a Sokolov, týká více než 179 tisíc lidí. Okres Trutnov je druhým nejlidnatějším okresem Královéhradeckého kraje a žije tam takřka sto dvacet tisíc obyvatel.

Na dodržování vládních opatření budou dohlížet policisté. Kontroly budou provádět na hranicích okresů, uvnitř nich a také na vlakových a autobusových nádražích. Čtyřiačtyřicet stanovišť bude na území Karlovarského kraje, zbylých šestatřicet pak v Královéhradeckém kraji v okrese Trutnov. Do akce se celkem zapojí 580 policistů.

Opatření mají platit minimálně do konce tohoto týdne. Jarmila Rážová, hlavní hygienička v tuzemsku, České televizi řekla, že okresy by měly být uzavřené minimálně po dobu tří týdnů, aby došlo ke zlepšení koronavirové situace a uvolnila se kapacita přetížených nemocnic v postižených oblastech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat