Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dopingoví hříšníci z Atén se chystají do Pekingu

Česko

PRAHA Pro fanoušky atletiky je těžké zapomenout na dva dopingové skandály olympijského turnaje v Aténách. Ještě před samotným zahájením se o pozdvižení postarala řecká sprinterka Ekaterini Thanuová, jež se vytrvale vyhýbala dopingovým kontrolám. Dva roky nesměla závodit.

Po vypršení zákazu však opět začala závodit, a dokonce se kvalifikovala do Pekingu. Již v roce 2004 ale Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl, že o případné další olympijské účasti Thanuové ještě bude nutné jednat. Řecká atletka zatím splnila pouze „B“ limit, takže její účast na olympiádě není zcela jistá. Řekové také údajně ještě neodeslali na MOV seznam nominovaných sportovců. Pokud by však Thanuová do Pekingu odjela, ještě by o její účasti jednala disciplinární komise MOV. Tuto informaci potvrdila mluvčí MOVEmmanuelle Moreauová.

Fazekasovi zřejmě nestojí v cestě na olympiádu nic O ještě větší skandál než Thanuová se však v Aténách postaral maďarský diskař Róbert Fazekas, jenž svou disciplínu dokonce vyhrál. Po závodě však vyšlo najevo, že při dopingové kontrole nebyl schopen předložit vzorek moči. Podle komisařů se jednalo o podvod. Byl usvědčen jen krátce poté, co vyšel najevo podobný prohřešek Fazekasova krajana, kladiváře Adriána Annuse. Zlatá medaile byla maďarskému diskaři odebrána a byl mu vyměřen stejný trest jako Thanuové. Loni se tedy mohl k závodění vrátit a letos při závodě v Lublani přehodil o šest centimetrů olympijský limit.

Maďaři mu v účasti v Pekingu nebrání, problém s jeho kvalifikací nemá ani atletický svaz, ani olympijský výbor. „Legitimně se kvalifikoval, bylo by proto neetické mu v účasti bránit,“ řekl agentuře Reuters generální sekretář atletické asociace Márton Gyulai.

Nad jednáním obou zemí může britský sprinter Dwain Chambers, jemuž kvůli dopingové minulosti olympiádu zakázal Britský olympijský výbor, jen kroutit hlavou.

Autor: