Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Větrné elektrárny ekologové podporují

Ad LN 24. 9.: Na strach uděláno

Ondřej Neff píše, že blíže neurčené ekologické organizace „se začínají radikálně vymezovat proti větrným elektrárnám“ a že „totéž v modrém je příběh biopaliv“. Coby zástupci hlavních českých ekologických organizací, které se energetikou zabývají, ujišťujeme, že dostal špatné informace. Větrné elektrárny podporujeme. Velká většina projektů je dobrá a zaslouží schválení. Motorová biopaliva mohou svým kouskem přispět ke snížení dovozu ropy. Stát však musí stanovit standardy, které rozliší ta skutečně účinná od nekvalitních. A často je výhodnější použít půdu pro jiné odvětví bioenergetiky než pro řepku či kukuřici: pro energetické plodiny na výrobu elektřiny a tepla prostě proto, že z hektaru dávají více.

Že někdo v zelených odvětvích podniká, to vidíme jako velké plus. Čisté, vysoce efektivní technologie budou úspěšné, pouze pokud se z nich stane prosperující byznys, do kterého se vyplatí investovat.

Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, Martin Mikeska, Hnutí Duha, Edvard Sequens, Sdružení Calla, Jan Rovenský, Greenpeace, Kateřina Ptáčková, Zelený kruh

Klimatické změny předpovídal už Kramář

Ad LN 25. 9.: Klaus zpochybnil hrozby spojené s globálním oteplováním

V debatě o globálním oteplování poukazuje Václav Klaus oprávněně na to, že střídání chladnějších a teplejších cyklů ve světovém klimatu bylo běžné i v minulosti. A také tehdy, podobně jako dnes, se někteří lidé odvažovali předpovídat katastrofální důsledky klimatických změn.

Jako malý příklad uvádím do budoucna směřující postesk pozdějšího významného českého politika Karla Kramáře z doby jeho studijního pobytu v Německu v červnu 1880: „Jest to zvláštní, že každý rok je čím dál mizernější počasí. Buďme rádi, že jsme nyní na světě, za těch pár let, co tu ještě budem, země docela nevystydne i se sluncem dohromady, ale z našich potomků se už na zemi mohou stát rampouchy.“ (Karel Kramář v dopise rodičům, 1. 6. 1880)

Jiří Kořalka, Praha

Konverze soudů

Ad Lidovky.cz 27. 9.: Soud obrátil: Chrám sv. Víta patří státu

Jak vidno i slyšno, české soudy se dodnes nevzpamatovaly z komunistické minulosti. Důsledek nenáboženské výchovy se promítá negativně do vztahu státu a církve. Přitom je jasné, že se hlásí ke křesťanským dějinám a hlavnímu patronu země sv. Václavu.

Ateistický políček však lze směle přejít nastavením druhé tváře. Pravda nakonec stejně vyjde najevo, jelikož české soudnictví nebude donekonečna sekulární. Stačí jen vyčkat na konverzi. „Kdo si počká, ten se dočká,“ říká známé české přísloví. Důležité je se nevzdávat. Vždyť čeští křesťané vydrželi více než 40 let v boji proti totalitnímu režimu. Jedno soudní rozhodnutí ještě zdaleka vítězství nedělá. A kdo ví, co by na takovou situaci řekl svatý Václav, hlídající centrum metropole.

Mgr. Pavel Blaho, Praha

Důkaz nezávislosti českého tisku

Ad LN 25. 9.: „Vy jste se museli zbláznit“

Je příjemné vidět nenávist k novinářům napříč celým politickým spektrem, není lepší důkaz o nezávislosti tisku v České republice. A pokud jde o regulaci novinářské práce, rád bych pana Topolánka upozornil, že pro politiky s podobnými nápady máme také regulaci: jmenuje se defenestrace.

Petr Zrůstek, petr.zrustek@nm.cz

Možná bychom ještě jedli v RaJ

Ad LN 27. 9.: Korupce ubývá, ale vyhráno není

„Pokles v indexu byl podle našeho názoru způsoben dozvuky devadesátých let, zejména nezodpovědným přístupem k přechodu na tržní hospodářství,“ píše mimo jiné ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová. Docela by mě zajímalo, jak měl vypadat zodpovědný přístup k přechodu na tržní hospodářství, s poslanci, legislativci, justicí a úřednictvem, které bylo tehdy k dispozici. Možná bychom ještě nakupovali v Pramenu a jedli v RaJi.

Karel Šebesta, aerokarel@centrum.cz

Obdivuhodný marketing vlády

Ad LN 27. 9.: „Nemohla jsem dál pokračovat“

Odvolání ministryně Kuchtové je jen další ukázkou skvělé koncepce výrobní a obchodní politiky firmy zvané vláda České republiky. Zoufalou úroveň přípravy projektů pro čerpání peněz z Evropské unie a odpovědnost za takovou činnost tak nakonec odskáče člen vlády, který nemá poslanecký mandát, a tedy ani patřičné vazby na mocné a ještě mocnější našeho politického spektra. Tedy na poslance a jejich poradce. Vlk se nažere a koza zůstane celá, řekl by básník, pokud by byl členem vlády.

Ministryně Kuchtová tak představuje naprosto ideální model obětního beránka a mě jako občana této země těší, že tento fakt neunikl rozlišovacím schopnostem předsedy vlády ani členům jeho kabinetu.

Bravo!

Vladimír Zunt, Český Krumlov, vlada.zunt@quick.cz

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat