Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Úkol šéfa diplomacie? Hájit zájmy země

Ad LN 6. 10.: Do diáře zeleného ministra zahraničí

Pan Matěj Stropnický ze svého pohledu ekologického extremisty naformuloval činnost ministra zahraničí ČR k obrazu svému. Jaksi však opomněl, že ministr zahraničí je členem vlády ČR a jeho úkolem je především hájit zájmy ČR, jež však nemusejí být totožné se zájmy SZ, jak to konečně naznačuje volební výsledek SZ. I tak má tato strana ve vládě zastoupení, které převyšuje její sílu. A především díky vyjednávacím schopnostem jejího předsedy pana Bursíka se podařilo program vlády značně ozelenit, co víc by si mohl pan Stropnický přát! Kromě toho je dle mého názoru pan Karel Schwarzenberg nejlepší ministr zahraničí, jakého až dosud ČR měla.

Milan Bednář, Plzeň

Zelení by měli být rádi za Klausovo chování

Ad LN 29. 9.: Klima nezachrání Klaus ani Bursík

Přes veškerou debatu o názorech Václava Klause na globální oteplování Klaus dlouhodobě prosazuje názory, za které by ochránci přírody mohli být prezidentovi vděčni. A sice názory o lidské střídmosti a šetření. Vzpomínáte si, jak si z tehdejšího premiéra na počátku 90. let dělala média legraci, jak poslední chodí po úřadu vlády a zhasíná? A dočetli „zelení“ kritikové jeho knihu Modrá, nikoli zelená planeta do konce? Klaus píše, že je potřeba zhasínat, přiměřeně vytápět a ještě přiměřeněji chladit, nezahlcovat se elektrickými spotřebiči, neříkat veřejné dopravě „socka“, nekupovat „největší možná auta“ a podobně. Proč se tato jeho doporučení, podle kterých se Klaus i chová, nezmiňují? Snad proto, že jedním z Klausových závěrů v této knize je i věta „buďme k přírodě vnímaví a pozorní a vyžadujme to v osobním životě i od těch, kteří o životním prostředí nejhlasitěji mluví“. Účty Ala Gorea za elektřinu na klimatizaci a bazén jsou toho nejlepším příkladem. A neprojevil stejnou konzistentnost svých názorů Klaus v projevu na konferenci OSN, kde, byť s nadsázkou, přítomné vyzval, aby začali od sebe a vypnuli v sále klimatizaci?

Co tedy vadí? Samozřejmě to, že Klaus zároveň varuje před tím, když environmentalisté používají metody a řešení, která pod rouškou záchrany planety naprosto omezují lidskou svobodu.

Tomáš Jirsa, starosta a senátor

„Přicamraný“ Rynda lepší střízlivého politika

Ad LN 25. 9.: „Dopady oteplování? Zanedbatelné“

Klausovci mají asi radost. Těší se prý na internetu z nahrávky vystoupení sociálního ekologa Ivana Ryndy v České televizi. Vědec a bývalý politik, který v listopadu 1989 výrazně profiloval Občanské fórum a zastupoval je po dva roky v Poslanecké sněmovně, měl před několika dny chřipku, dal si léky a zapil je nemnoha decinkami vína. Takto upraven pak šel do brněnského televizního studia, odkud telemostem hovořil s pražským centrem kanálu ČT 24 na téma Klaus a oteplování.

Klausovci a čistí nepřátelé Ryndy z něj nyní mají švandu, jak se mírná opička promítla do jeho dikce i mimiky. Záznam celé čtvrthodinky teď s velkým úspěchem obíhá internetem. Taky jsem si vědce Ryndu pustil a musím přiznat, že mne nijak nerozhořčil. Naopak, jeho mírná opička zdála se mi sympatická a zcela stylová k tématu. Klausovy oteplovací sentence mne totiž vždy znejistí, zda sám - ač téměř abstinent -nemám delirium tremens.

Ivan Rynda těžkým jazykem, avšak lehkou řečí postavil proti sobě Klausovy čistě ideologické vývody o bezvýznamnosti oteplování naší planety s nezpochybnitelnými poznatky několika tisíc světových vědců, kteří dokazují, že oteplování je neblahým výsledkem lidské činnosti. Jako vytržení z kontextu přitom Rynda konstatoval Klausovo soustředění právě a jen na teplotu. Země však prochází komplexem klimatických poruch, mezi něž Rynda zahrnul pro Česko po pěti letech se opakující tisícileté povodně.

Říká se, že v opici se člověk projeví zcela pravdivě. Přicamraný Ivan Rynda se prezentoval tak, jak ho léta známe střízlivého. Jako vědec konzistentních názorů, říkaných hezky česky tak, aby jim rozuměla babička na Šumavě i profesor z Harvardu, aniž by se jeden či druhý cítil uražen. Většina politiků, byť střízlivých, to nikdy nedokáže!

Milan Brunclík st., Turnov

Pan Paroubek se nebojí

Ad LN 6. 10.: Paroubkovi se už sbírka líbí

Pan Paroubek používá k placení svých hypoték a jiných dluhů náhrady k poslaneckému platu, určené k zcela jiným účelům. Za Masaryka se říkalo: Nebát se a nekrást. Je vidět, že se pan Paroubek nebojí. Nedivím se, že na jeho konto přišlo jen 263,50 Kč. Jinak než z recese tam přece nemůže nikdo nic poslat.

Václav Koutecký, Rakovník

Poučná lekce

Ad LN 4. 10.: Společná bolest Íránu a Izraele

Příspěvek je nutné doplnit o reakci teheránského režimu. Ten jakékoli spojení svého konzula s vedoucím izraelské záchranné čety vyslané do Thajska vehementně popírá. Z toho vyplývá, že jedna strana neříká pravdu. V této souvislosti připomeňme jinou lež prezidenta Ahmadínežáda. Ten v USA prohlásil, že v jeho zemi žádní homosexuálové nežijí. Mám proto otázku pro všechny domácí odpůrce amerického radaru. Když se šéf íránského státu neostýchá veřejně lhát ve věci existence lidí s menšinovou sexuální orientací a íránskoizraelských humanitárních kontaktů, kde máte jistotu, že v záležitostech týkajících se vojenských záměrů své země říká pravdu?

Lubomír Stejskal, mrstejskal@gmail.com

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat