Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Soumrak magnetické rezonance nehrozí

Ad LN 12. 10.: Zaviní EU soumrak magnetické rezonance?

V článku se LN ptají, zda EU zaviní soumrak magnetické rezonance, neboť prý směrnice o elektromagnetických polích postavila tuto důležitou zobrazovací techniku „mimo zákon“. Zmíněná směrnice však v této podobě nikdy v platnost nevstoupí, a soumrak magnetické rezonance tudíž nehrozí.

EU investuje do rozvoje magnetické rezonance značné prostředky. Bylo by tedy absurdní, aby ji chtěla omezovat. Takový úmysl neměla pochopitelně ani zmiňovaná směrnice, přijatá už v roce 2004, tedy před mým příchodem do Evropské komise. Ta měla vstoupit v platnost až v roce 2008. Limity, které směrnice stanovovala k ochraně zdraví a bezpečnosti pracovníků, byly určeny na základě tehdy dostupných vědeckých poznatků a doporučení mezinárodní autority ICNIRP. Předpokládalo se, že praxe magnetické rezonance nebude limity v ní stanovenými nijak omezena.

Letos v červnu nicméně nově zveřejněná britská výzkumná studie prokázala, že v některých situacích by tyto limity mohly provoz magnetické rezonance nežádoucím způsobem omezit. Jakmile byla britská studie zveřejněna, jsem - téhož dne! - na půdě Evropského parlamentu informoval, že navrhnu pozastavení vstupu směrnice v účinnost. Připravil jsem návrh, aby bylo nabytí účinnosti směrnice odloženo do roku 2012 a aby byla přepracována tak, že nebude hrozit žádný negativní dopad na praxi magnetické rezonance. Odborná veřejnost, na kterou se článek odvolává, o tomto návrhu již byla obšírně informována.

Tomu, že se vědecké poznání vyvíjí, nelze zabránit. Lze však na nový vývoj reagovat rychle a zodpovědně. A jsem přesvědčen, že přesně to se v tomto případě podařilo.

Vladimír Špidla, člen Evropské komise

Žvanění neználků

Ad LN 11. 10.: Blob bude jinde. Letná padá

Předpokládám, že většina pražských zastupitelů ODS viděla Formanova Amadea. Je tam scéna, kdy císař chválí Mozartovu skladbu s připomínkou „ale je tam moc not, uberte nějaké“. Přesně tak působí i oni. Naprostí neználkové žvaní do toho, čemu nerozumí. Jako by Praha byla jejich. „Tak tu knihovnu přebarvěte, snižte, přesuňte, aby se nám mohla líbit.“ Je to odporné. Kde berou tu drzost?

P. Tomek, ptpt@volny.cz

Kaplický? Není co řešit

Ad LN 11. 10.: Blob bude jinde. Letná padá

Je to skutečné utrpení sledovat, jak se čeští politici, v tomto případě ti městští pražští, snaží ovlivňovat veškeré veřejné dění, včetně práce architektů - v tomto případě tedy i realizaci vítězného návrhu Národní knihovny. Člověk se musí zamýšlet nad tím, co je k tomu vlastně vede, aby se za každou cenu vměšovali do věcí, kterým evidentně nerozumí. Je to jen snaha primátora Béma podpořit bývalého šéfa své partaje, nyní prezidenta ČR Klause, v jeho diletantských názorech na architekturu a urbanismus (jistě, i prezident a primátor mají právo na svůj názor, třebaže v daném případě zcela nekompetentní, ale proč s ním v médiích obtěžovat veřejnost?), nebo je to hlavně nechuť ke všem ve světě úspěšným architektům ze strany těch méně úspěšných kolegů aktivních především skrze Českou komoru architektů? Nebo je za tím ještě větší malost a ubohost, či dokonce nějaká velká nepravost a špína? Zabývám se profesně parterovou architekturou přes třicet let a vím, že Kaplického objekt je jednak dobrý, a hlavně z těch ostatních dobrých ten vybraný. Mezinárodní porotou. Není co řešit. Žvanění o vhodnosti či nevhodnosti umístění na Letné a podobně, to jsou jen zástupné žvásty lidí, kteří sledují úplně jiné zájmy. A jaké, to patrně ukáže čas. Jiří Kašťák, designér, Prachatice

Na špekáčky v EU je třeba povolat lingvisty

Ad LN 11. 10.: Slováci žádají špekáčky pro sebe

S velkým pobavením sleduji snahu slovenských potravinářů o to, aby špekáčky jako „slovenské národní uzeniny“ byly v tomto smyslu zaregistrovány v rámci EU. Dovoluji si oponovat: na Slovensku by mohly být národní uzeninou maximálně „slanináčky“. Víte proč? Protože špek je českým výrazem pro slovenskou slaninu. Jsem Slovenka. Keď idem nakupovať v mojej rodnej zemi „špek“, tak nikdy nepoužijem čechizmus „špek“. Vždy to poviem tak, ako ma to mama a pravidlá slovenského jazyka učili: „Desať deka slaniny.“ A tak, znechucená ze směšných půtek v EU, píšu těchto pár řádků jako inspiraci pro ty, kteří budou za české špekáčky bojovat.

JUDr. Anna Celbová, celbovi@cbox.cz

Eben for president!

Ad Pátek LN 5. 10.: Po krk v české smetánce

Váš článek o panu Ebenovi mě inspiroval k tomuto námětu. Stále se hledá Antiklaus. Co tak vyhlásit celonárodní tiskové referendum: Eben for president! Vyhlásit anketu na téma: Byl by Marek Eben dobrým prezidentem? Neznám totiž všestranně vzdělanějšího člověka mezi současnými „kandidáty“. Ekonomie? Tu prezident nepotřebuje ovládat. Avšak kam by přijel, každého svého kolegu by oslňoval svojí bystrou a nadmíru vtipnou inteligencí a v krátkém čase by se stal představitelem státu, díky kterému by všichni jeho kolegové šířili ve svých zemích pověst naší republiky v takovém světle, že si nedovedu představit jiného prezidenta, který by se panu Ebenovi mohl vyrovnat.

MUDr. Otto Jurásek, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy