Neděle 3. listopadu 2024, svátek má Hubert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Kdopak to tady mluvil o politice nepolitické?

Ad LN 4. 1.: O kandidátech na Hrad debatujme seriózně

Pan senátor Jirsa tvrdí, že Klaus několikrát definoval jako zásadní problém skutečnost, že v Rusku chybí existence a tím i soutěž politických stran. Buď se mýlí Václav Klaus nebo pan senátor, který tento nesmyl připisuje Václavu Klausovi. V Rusku přece politické strany existují a soutěží, přičemž některé (zvláště jedna) dosahují ve volební soutěži výsledků až ohromujících! Podle Jirsy Putinův příklad ukazuje, do jakých konců může vést nepolitická politika. Domnívám se naopak, že Putin ztělesňuje politiku jako technologii moci, politiku téměř čirou, bez příměsí nepolitických, například morálních ohledů.

Podle pana senátora patří k hlavním odpůrcům „politického“ prezidenta Klause právě zastánci „nepolitické politiky“ v čele s bývalým prezidentem Havlem. Ti, kdo se slovnímu spojení „nepolitická politika“ posmívají, ale obvykle nevědí, co činí. „Nestačila mi politika poslanecká a úzce politická. Mluvíval jsem o politice nepolitické.“ -Autorem tohoto sebehodnocení totiž není Václav Havel, nýbrž T. G. Masaryk.

Miloš Rejchrt, evangelický farář

Hledejme cesty, jak pomoci bezdomovcům

Ad LN 27. 12.: Bezdomovci, který našel Vendelína, město pomůže

Je zima, mrzne. Myslím na bezdomovce. Lidi bez domova. Co to je domovské právo? Bylo, je? Dříve se každá obec musela postarat o svého rodáka. Jak je to dnes? Možná by ti dnešní bezdomovci byli vděční v mrazech i za teplou pastoušku. Máme si pomáhat a pomozme také bezdomovcům, zejména v zimě. Hledejme cesty a cíle.

Květa Hamsíková, Praha

Ani za protektorátu to nebylo zase tak špatné

Ad LN 3. 1.: Netotalitní režim podle Jičínského

Pokud by platily argumenty v návrhu pana Jičínského a spol., jehož smyslem je dosáhnout zrušení Ústavu pro studium totalitních režimů, sotva bychom mohli zabránit českým neonacistům, aby podobným způsobem nezačali hodnotit období protektorátu. Jistě by se našly hlasy říkající, a já jsem takové během života zachytil, že po většinu období 1939-1945, tedy než se naší zemí přehnala válečná fronta, nebyl život v Čechách a na Moravě zase tak špatný. Ač ledaskde jinde zuřil krutý válečný požár, u nás panoval de facto mír. Lidé chodili do práce i za zábavou, hospodářství fungovalo, točily se filmy, slavily svatby, rodily děti. Pravda, jistá omezení existovala, obyvatelstvo se muselo smířit s přídělovým systémem například, ale co naplat, byla přece válka. Kdo dodržoval zákony, směrnice a vyhlášky, nacistické vládce neprovokoval, nepodporoval odboj, nešmelil s načerno poraženými prasaty a nepytlačil, mohl žít i za Hitlera docela spokojeně. Hovořit tedy v souvislosti s běžným životem protektorátu jako o totalitě není tak úplně namístě. Němci se sice dopouštěli excesů, ale ty se občanů loajálních s Říší příliš netýkaly. V jistém ohledu byl v protektorátu dokonce větší pořádek, jezdilo se vpravo, fungoval letní čas a sběr všeho možného a bezpochyby i kriminalita poklesla.

Že je takové uvažování s ohledem na veškeré zlo, které zvrácený nacistický režim spáchal, naprosto nepřijatelné? Samozřejmě. Stejně tak nepřijatelná je snaha levicových politiků kolem prof. Jičínského dosáhnout soudního rozhodnutí o tom, že komunistický režim sice totalitní byl, ale ne zase tak úplně. Anebo jsou tito lidé připraveni stejně „rozpitvat“ totalitu panující za protektorátu a částečně ji rehabilitovat? Pokud ano, tak ať to řeknou nahlas a do očí všem, kdo přežili holokaust, a jejich potomkům. Svého času něco podobného tvrdil v Rakousku Haider; mohou se tak postavit do řady lidí se stejným politickým úsudkem.

Spíše než o čemkoli jiném svědčí aktivita páně profesora Jičínského o pravdivosti známého pořekadla, že bývalý komunista je totéž co bývalý černoch.

Lubomír Stejskal, mrstejskal@gmail.com

Baťovým potomkům peníze právem náleží

Ad LN 8. 1.: Bezvýznamná osmička

Ludvík Vaculík ve svém Posledním slově píše, že soudní očištění Jana Bati je správná věc, kterou však znehodnocují Baťovi potomci tím, že chtějí za ty fabriky peníze, čímž se prý vysmívají nám, kterým jde o politické a morální hodnoty.

Domnívám se, že Baťovým potomkům peníze za ukradené fabriky právem náleží, a ideologie, které to popírají, jsou zlodějské. A pan Vaculík často píše o tom, jak by naložil se zloději.

Za sebe mohu říct zaplať pámbu, že jde (u Baťů i u nás) jen o peníze. Po ideologiích a náboženstvích, jež se zaříkávají morálními hodnotami, zůstávají jen miliony mrtvých.

Lubomír Ptáček, ptacek@karneval.cz

Proč v Praze nezkusit to, co už znají v Sienně?

Ad LN 31. 12.: Lyžování na Hradčanech. To měl být žert?

Pevně věřím, že lyžařský závod na Hradčanech zahájí novou tradici a rozšíří sportovní využití historického místa dnešní mládeží. Po lyžování by mohlo nastoupit jezdectví. Hrad je téměř ideální místo pro městské dostihy. Když italská Sienna má své Palio, proč totéž nezkusit v Praze?

Petr Křivinka, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy