Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Tankista s platem vysokého důstojníka

Ad LN 25. 1.: Generálské standardy

„Jak já se mám, proboha, jako tankista vyznat ve fakturách?“ - To jsou slova obrany bývalého náčelníka generálního štábu Štefky na otázku, proč nevěděl o korupčním jednání na úřadě, kterému velel. Myslím, že od tankisty Štefky už dlouhá léta nikdo neočekává, že by měl lézt do tanku (a vzhledem k jeho fyziognomii si dovolím pochybovat, že by se dnes ještě průlezem do věže standardního tanku vůbec protáhnul), ale protože bral plat jednoho z nejvýše postavených důstojníků Armády ČR, tak bych očekával to, co se automaticky očekává od každého zaměstnance v této zemi: že si podle potřeb zaměstnavatele zvýší své vzdělání. U Štefky by se konkrétně mělo jednat minimálně o kurs účetnictví a administrativy. Pokud mají nejvyšší důstojníci AČR pocit, že zodpovídají jen za základní věci, týkající se jejich „původní“ vojenské odbornosti, tak by jim měl také být vyplácen plat průměrného tankisty, pěšáka, dělostřelce či ženisty.

Milan Březina, Praha

Československý pavilon se nejmenoval Atomium

Ad LN 26. 1.: Bruselský sen aneb Před půl...

V úvodním odstavci autorka uvádí: „Náš pavilon se jmenoval Atomium a tvaroslovím s využitím prvků astrologie a kosmonautiky odrazil tehdejší euforii po vypuštění sputniku...“ Atomium se jmenoval hlavní symbolický pavilon celé výstavy Expo ’58, navrhl ho André Waterkeyn a jeho tvar byl odvozen z krystalové mřížky molekuly železa 165miliardkrát zvětšené, nikoli z prvků astrologie... Československý pavilon se jmenoval prostě Československý pavilon, byl dílem architektů Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného a představoval velmi uměřenou, nečekaně střízlivou architekturu, podřízenou především výstavnickým potřebám. Také proto získal Zlatou medaili. Atomium v Bruselu stále stojí, před několika lety bylo zrekonstruováno. Československý pavilon byl přenesen do Prahy a na Výstavišti stál od roku 1960, kdy byl otevřen reprízou bruselské expozice, do roku 1991, kdy vyhořel po 1. pražském autosalonu.

Radomíra Sedláková, radomira.sedlakova@atlas.cz

Čunek do vlády nepatří

Ad LN 23. 1.: Čunek zatajil úvěr, dostal pokutu

Byli jsme přijati mezi vyspělé, kulturní státy Evropy. Bohudík skončila éra, kdy představitelé státu byli lidé nevzdělaní, společensky i morálně nepřijatelní. Jediným kritériem byla stranická příslušnost.

Dnes si volíme státníky, kteří mají reprezentovat úroveň národa. Požadujeme od nich nejen vzdělání, ale i morální profil. O jazykových znalostech ani nemluvě.

Jsem členkou ČSL. Záleží mi tedy na tom, abych se za členy této strany nemusela stydět. Se zděšením a lítostí sleduji případ Čunek! Jak je možné, že vedení této strany neváhá obětovat tak výjimečného člověka, jakým je Karel Schwarzenberg, ve prospěch J. Čunka? Tento muž byl dobrým starostou Vsetína, ale na post místopředsedy vlády se naprosto nehodí. Jeho názory a výroky poškozují nejen stranu, ale i vládu této země.

Dr. B. Krejčová-Znojemská, Praha

V senátních volbách se jim to zúročí

Ad LN 16. 1.: Senátoři ODS poslouchali Švejnara jen sedm minut

Domnívala jsem se, že senátoři, vzhledem ke svému věku, zkušenostem a společenskému postavení, znají alespoň základní pravidla slušného chování. To, jak se zachovali senátoři klubu ODS v úterý 15. ledna, nemá se slušným vychováním nic společného.

Jistě si připadáte, páni senátoři, jako hrdinové hájící svého kandidáta na prezidenta. Pokud si myslíte, že jste „toho Švejnara pěkně znemožnili“, tak vás ujišťuji, že jste znemožnili jen a jen sebe. Pan profesor Švejnar zvládl celou tu trapnou situaci s noblesou a nadhledem. Věřím, že se vaše jednání zúročí při podzimních senátních volbách.

Věrmila Schmidtová, Solenice

Po nás potopa

Ad LN 25. 1.: Dva stupně překrucování

Článek se týká problému změn klimatu a snižování emisí skleníkových plynů v celosvětovém měřítku, probíraných na konferenci OSN na Bali. „...věda ukazuje, že emise průmyslových zemí by se měly do roku 2020 snížit o 25 až 40 procent...“, aby se vzestup globálního oteplování omezil na zvýšení teploty pouze o 2 °C .

V naší republice je vyráběna elektrická energie ze tří čtvrtin z fosilních paliv a z jedné čtvrtiny z jaderných paliv. Přitom jednu čtvrtinu elektřiny vyvážíme za slušnou tržní cenu (se kterou ovšem „jistě nechtěně“ souvisí i tržní cena tuzemská). Vysoké zisky tohoto podnikání jsou vítány šéfy vlády a šéfy ČEZ, prvními z důvodu celostátní bilance příjmů a vydání, druhými pro obrovské příjmy do vlastní kapsy. Nikomu z nich nevadí, že geologické zásoby hnědého uhlí máme nejen pro energetickou potřebu s bídou snad na 30 let. Neslyšíme nic o dlouhodobých koncepcích zajišťování energetických potřeb v době, až budeme zcela závislí na dovozu pravděpodobně ještě podstatně dražších paliv, nebo přímo určitě také dražší elektrické energie. Je to hospodaření stylem „Po nás potopa“. Kde budou tito dnes slušně nabalení šéfové za 25 až 30 let?! Nedá se snad toto hospodaření označit také za významné „tunelování“? Je to důvod k současným neslýchaným odměnám? Bude snad nakonec vytunelování vlastních zásob fosilních paliv a následujícího snížení produkce skleníkových plynů dalším důvodem neslýchaných odměn dalších šéfů?

J. Juránek, Brno

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy