130 let

DOPISY REDAKCI

Česko

Náš svět je nedokonalý a zranitelný

Ad LN 29. 2.: Dcera Ondřeje Neffa zmizela. Hledá ji policie; Ad LN 3. 3: Jediné téma

Kdykoliv naše bližní, jichž si hluboce vážíme (aniž by oni o tom nutně věděli), potká to, co rodinu pana Neffa, zasáhne nás to dvojnásob. Za sebe mohu říci, že ani tento případ není výjimkou. Znovu nám připomněl, jak nedokonalý, zranitelný a komplikovaný je náš svět. Není černobílý, a už vůbec ne ideální. Kdyby byl, nepotřebovali bychom veřejné kamery a odposlechy. Jak jsme se ale znovu přesvědčili, opak je pravdou. Proto, vedle solidarity s rodinou, vyjadřuji souhlas s názorem, který Ondřej Neff ve svém článku prezentoval. Jistě, technické prostředky mohou být v rukou jedněch hodně špatným pánem, zatímco v rukou jiných velice dobrým sluhou. A o to přece jde. Teď jsou více než naléhavě zapotřebí pro pomoc v dobré věci. Nemít možnost je využít, dopustili bychom se trestuhodné pošetilosti. Díky za připomenutí této důležité pravdy, pane Neffe – a nezapomeňte, slušní lidé zůstávají myšlenkami s vámi.

Lubomír Stejskal, mrstejskal@gmail.com

Hlavně konspirativně

Ad LN 3. 3.: Zve Landa na své turné protektorátní vlajkou?

Jste všichni úplně vedle! Proč řešit rébusy a hledat jinotaje? Vždyť je to všechno jako na dlani, uvedeno velkými číslicemi a na prvním místě – kdo to má výročí právě v den prvního koncertu Daniela Landy? Copak si už nevzpomínáte na Vladimíra Iljiče? A pro počtáře a luštitele: tento člověk se narodil 22. 4. 1870 (2+2+4=8; 1+7=8; 8+0=8! 88 – že by to věděl?); my jsme mu ve školních letech zase říkali Vůdce Utlačovaného Lidu. A prvnímu dělnickému prezidentovi Budovatel Lidského Blahobytu. A připadali jsme si úžasně konspirativně.

Miroslav Žallmann, Kroměříž

Mašíni nechtěně nahráli režimu

Ad LN 1. 3.: Mašínům by slušel projev lítosti

Je asi přirozené, že snad nejvíce se v případě bratří Mašínů diskutuje o zabitých, kteří za nimi zůstali. I pro mne je podřezání bezbranného, svázaného a chloroformem omámeného policajta jednáním z mravního hlediska neomluvitelným. Ani proti nelidskosti nelze bojovat nelidskostí.

Ale je zvláštní, že skoro nikdo si neklade dosti zásadní otázku, zda tedy Mašínové alespoň totalitnímu režimu uškodili. V případě doktorky Horákové, kterou ten režim v podstatě zavraždil, i když ta vražda byla formálně podložena soudním rozsudkem, je to jednoznačné. Její odsouzení a poprava v roce 1950 vyvolaly ve světě šok a vlnu rozhořčení a mezinárodní kredit režimu, pokud ten vůbec nějaký měl, velmi poklesl. Ale šokováno bylo i hodně lidí doma, třebaže to v kouřové cloně uměle vyvolané psychózy nemuselo tak vypadat.

Postupně začínaly mít pochyby o charakteru režimu i sociální skupiny, které jím zatím nebyly přímo postiženy a které v něm měly mít privilegované postavení. V roce smrti Stalinovy i Gottwaldovy se už leccos šuškalo o později odhalených zvěrstvech. Navíc v polovině toho roku proběhla bezohledně provedená měnová reforma, připravila spoustu lidí o poslední úspory a vyvolala známé dělnické nepokoje v Plzni i na jiných místech republiky. V takové situaci byla kauza Mašínů pro tento režim přímo darem z nebes. Není těžké představit si, jak dokáže na normálně cítícího člověka zapůsobit fotografie člověka s podřezaným krkem a rukama svázanýma za zády. Nepochybuji, že politická propaganda akce Mašínů ještě řádně zveličila a přibarvila. Vyvolat tímto způsobem u lidí strach a pocit ohrožení a následně si zajistit přinejmenším tichý souhlas s perzekucí opozice není příliš obtížné.

A když vezmeme v úvahu, že v této zemi odboj nikdy nepožíval takové úcty a podpory jako třeba v sousedním Polsku, pak se odpověď na výše položenou otázku nabízí sama. PhDr. Miroslav Hudec, Česká Lípa

Násilí bylo legitimní

Ad LN 3. 3.: Vojáci z války, jež nevypukla

Dovolím si nesouhlasit s názorem, že na činnosti bratrů Mašínů leží stín nepřiměřenosti. Komunisté v 50. letech páchali v naší zemi taková zvěrstva, že ani tento krajní způsob boje nebyl nepřiměřený. V medaili od pana Topolánka vidím důležitý vzkaz: Proti komunismu bylo legitimní bojovat i násilím. A to nejen jako odpověď na krutosti, kterých se soudruzi dopouštěli, ale především jako odpověď na zákeřnost komunistického systému. Armáda, policie, soudy – instituce, které se dlouho vyvíjely pro ochranu spravedlnosti, používala strana velmi zvráceným způsobem. Bratři Mašínové si ocenění zaslouží. Zmařených životů je mi samozřejmě líto, ale ty jdou na vrub komunistů. Zneužitím státních institucí k ochraně zrůdné ideologie místo ochrany spravedlnosti způsobili vzájemný boj na život a na smrt, ke kterému by jinak nikdy nedošlo.

Jaroslav Demek, demecci@seznam.cz

Upřesnění

Ad LN 4. 3.: Příjemné číslo

Rád bych upozornil na jednu nepřesnost v komentáři: „První zkouška superhrubé mzdy dopadla tak, že inkaso naskočilo o 5,7 procenta, přestože samo ministerstvo financí předpokládalo pokles o 11,7 procenta. Ministerstvo jistě může být spokojeno. Ale co to říká o kvalitě jeho predikcí?“ Předpoklad MF ČR se týká celoročního inkasa daně, zatímco první částka se týká jen dvou měsíců. Není možné porovnávat tato dvě čísla a vyvozovat z nich takové skutečnosti, o kterých se píše dále v komentáři. Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího MF ČR

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

  • Vybrali jsme pro Vás