Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Za výzvu českých šéfredaktorov ďakujem

Ad LN 16. 4.: Čeští šéfredaktoři píší prezidentu Gašparovičovi

Slovenskú vládu a pravdepodobne ani prezidenta o chybách v tlačovom zákone nepresvedčili vydavatelia, slovenská opozícia ani medzinárodné organizácie. Preto si dovolím pochybovať, že sa to podarí Vám. Napriek tomu si Vašu výzvu nesmierne vážim a chcem sa poďakovať. Váš list je pre mňa dôkazom, že nový slovenský zákon nečítame ako ohrozenie slobody slova iba my, ktorí budeme jeho priamou obeťou.

Ďakujem.

Matúš Kostolný, šéfredaktor denníka Sme

Návrh na vylepšení lidoveckého návrhu

Ad LN 11. 4.: Koalice se hádá o interrupce

Myslím, že nikdo nejde na potrat z legrace. Vynechme případy znásilnění a pracovní úrazy prostitutek. Je pravda, že k početí dítěte je zapotřebí dvou. Jenže lidi dost často početí nezamýšlejí, i když se chovají tak, že by k němu mohlo dojít. Nemyslím, že lidovecký návrh povede k zodpovědnější volbě partnera. Každý se snaží vybrat si dobře, ale ono to není tak snadné, co svět světem stojí, nikdo na to zatím nevymyslel návod. To mají ženy a dívky chodit na rande s nějakou pracovní knížkou, kam si nechají potvrdit, že kdyby k něčemu došlo, partner se bude hlásit k zodpovědnosti? Možná by to fungovalo, a kdyby ten dotyčný se měl předem podepsat, že jako na sebe bere případný závazek, už by pak k ničemu nedošlo. Ale takhle to zkrátka mezi lidmi nefunguje.

A tak navrhuji vylepšit lidovecký návrh. Jestliže tedy partner má rozhodovat o tom, zda – možná právě z něho zklamaná až zoufalá – žena smí žádat o interrupci, aby se v případě nepovolení zákroku zavázal, že se o narozené dítě kompletně postará a že zajistí jeho zdárnou výchovu. Koneckonců jako otec na to bude mít plné právo. Jenom nevím, jak by tyhle otce Michaela Šojdrová potom kontrolovala. A taky si nejsem jistá, že by to pro ty dětičky bylo optimální řešení.

Zora Sommerová, Dolní Lukavice

Opravdu je to zbytečné?

Ad LN 16. 4.: Zhasneme světla?

Známý kritik akcí směřujících ke snížení především emisí CO2 Bjorn Lomborg kritizoval akci „zhasnutých světel“ v 27 světových velkoměstech. Uvádí, jak nepatrný vliv na produkci CO2 tato akce měla, a zesměšňoval ji.

Že její číselný dopad je nepatrný, o tom není nejmenších pochyb. Ale to nebyl její hlavní smysl. Šlo jednak o to demonstrovat, že člověk by se vlastně bez spousty světla (například reklamy, zbytečně intenzivní osvětlení) obešel a že to je jedna z cest, jak emise CO2 významně snížit.

Je pozoruhodné, jak ubohé argumenty je vzdělanec schopen použít, aby zdůvodnil své názory. Například to, že si lidé rozsvítí svíčky a spekulace o škodlivosti tohoto kroku je opravdu šokující. Argumentovat tím, že letos byla v Hongkongu a části Číny mimořádně tuhá zima a v Bagdádu sněžilo, je směšné.

Pan Lomborg jistě ví, že korektní je uvažovat pouze z hlediska celé planety a dlouhého časového intervalu (alespoň několik desítek let). U těch, kdo problematice klimatu alespoň trochu rozumějí, se pan Lomborg shodil.

František Lukeš, Brno

Zaplatí rodiče za selhání školy?

Ad LN 15. 4.: Dluhy školy mají platit rodiče

V podtitulu stojí: „Soukromé gymnázium Minerva dluží miliony za pojištění zaměstnanců. Rodiče se bojí, že škola zkrachuje.“ K tomu se táži: 1. Zřizovatelé soukromého gymnázia neumějí spočítat náklady a stanovit školné tak, aby vše hradili a dluhy nevznikly?

2. Proč by jejich neschopnost měli finančně odnést rodiče žáků?

3. Může-li Česká školní inspekce kontrolovat jen státní peníze pro gymnázium, je v zákoně o soukromých školách právo a zároveň povinnost nějakého orgánu plátců, tj. rodičů, kontrolovat hospodaření? Jiří Sedlák, Brno

Nezávislé soudnictví po česku

Ad LN 17. 4.: Soud: Policista zmlátil Jacques podle práva

Plně podporuji zásadu, že jedním ze základních pilířů demokracie musí být nezávislé soudnictví. Když ale vidím mnohé rozsudky zdejších soudců, nemohu jim porozumět. Asi soudnictví není nezávislé nebo naše demokracie má ještě dlouhou cestu před sebou.

Výrok soudce Luboše Vlasáka v kauze Čermák nechává rozum stát. I ten, kdo neviděl televizní záběry té osudové konfrontace Kateřiny Jacques s policií, musí jen kroutit hlavou, jak si soudce Vlasák představil křehkou ženu, jakou nepochybně Kateřina Jacques je, že zběsile napadne horu chlapa jako pana Čermáka, v doprovodu svých dvou dětí, a jak snad sváděla ruku zákona a vymrštila svou nožku na jeho rámě.

Zdůvodnění, že „je to úplně stejné, jako kdyby chuligáni na stadionu diskutovali s policisty, že mohou házet sedačky, protože si zaplatili lístek“, vstoupí do budoucích knih humoru o reprezentantech práva po česku. Učili je to snad za socialismu v hodinách občanské nauky nebo na katedrách marxismu-leninismu? R. Höschl, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy