Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Jednotka moudrosti a neomylnosti

Ad LN 19. 8.: Paroubek urazil Kocába

Informaci na webu o objevu nové měrné jednotky jednoho kocába jsem nečetl, ale věřím LN. Objevitel zřejmě ve vrozené skromnosti neoznámil další jednotku, a to jednotku moudrosti a neomylnosti, kterou je jeden paroubek. Ono ale na názvu jednotky nezáleží, watt nebo volt, důležité je, zdali žárovka dobře svítí a kolik jednotek tedy má. A tak je to i s nově objevenými jednotkami. Podle vlastních výzkumů jsem přesvědčen, že pan Kocáb má nejméně deset paroubků a ani jednoho kocába. Naopak mě tato poslední informace o objevu jednotky hlouposti utvrdila v tom, že pan Paroubek má nejméně deset kocábů a nejvýše tak dva paroubky.

O. Slavík, Bezděkov

Proč jít jejich cestou?

Ad LN 20. 8.: Náhradní rodina zaujatým pohledem...

I my jsme adoptivní rodiče dvou synů odlišné rasy. Velká část uvedeného článku mi mluví z duše. V jednom ale zásadně nesouhlasím, a to že „... pořád něčemu čelíme a pořád musíme něco řešit“.

Tak jako neúnosný manželský svazek ukončím rozvodem, tak i neúnosný rodičovský svazek ukončím „rozvodem“: veškeré osobní věci plnoletého syna zabalím do kufrů a krabic, postavím před dům, vyměním zámky a úředně nechám zrušit synovo trvalé bydliště na mé adrese. Vřele doporučuji, získáte zpět už zapomenutou kvalitu vlastního života. Když se děti, ať přijaté, nebo pokrevní, rozhodnou pro destruktivní způsob života, nic na světě mě nemůže přinutit jít jejich cestou. Když nějaký problém není možné vyřešit, pak tento problém přenechám jemu samotnému.

Alexandra Wernerová, alex.w@centrum.cz

Volný obchod není zlaté tele

Ad LN 18. 8.: Krach volného obchodu

Skeptický ekolog Bjorn Lomborg svou chválu úplně volného obchodu v rámci globalizace dost přehnal. Podle jeho návodu bychom asi měli zrušit všechny jihomoravské vinice, protože koneckonců víno z Portugalska (Francie či Itálie) je (či jednou bude) levnější než to naše. Co na to místní zaměstnanost, tradice a koneckonců i naše kultura? Skeptickému ekologovi by to bylo asi jedno, jako je mu jedno, že víno dovážené do Evropy z Chile či Jihoafrické republiky nákladními letadly zatěžuje zbytečnými skleníkovými plyny atmosféru. Stejný je obchod s „holandskými“ květinami pěstovanými v Keni.

Lomborg zcela ignoruje přepravní nároky zboží v rámci globálního světového obchodu. O mimořádné škodlivosti letecké přepravy pro životní prostředí pojednává např. T. Staud a N. Reimer v knize Zachraňme klima (česky 2008).

Globální obchod plodí také naprosté nesmysly a způsobuje těžko napravitelné škody na životním prostředí. Lomborg nechce oddělovat zrno od plev, svojí apologetikou absolutně volného obchodu bez ohledů na ochranu životního prostředí si už nezaslouží ani nálepku ekologa skeptického. Zdá se, že už není ekologem žádným.

JUDr. Svatomír Mlčoch, České Budějovice

Jako strašáci v poli

Ad LN 20. 8.: Krutá lekce na závěr trápení

Mistryně světa z Austrálie umějí nejen lépe hrát basketbal, ale i lépe na hřišti vypadat. Což je pro česká děvčata, která jsou mimo hřiště výrazně hezčí než kterékoli jejich soupeřky, velmi netypické. Ale jistě jste si všimli, že oproti žensky působícím Australankám vypadaly naše reprezentantky ve svých hastrošských dresech jako četa strašáků v zelném poli. Kéž by se naše basketbalistky přiblížily světové špičce aspoň ve sportovní módě.

Jan Fišák, Mariánské Lázně

Jak to pan Klaus myslel

Ad LN 21. 8.: Nedorozumění nejen roku 1968

V celku souhlasím s článkem pana Placáka. Jen se domnívám, že stejně jako on, ani většina našich médií nepochopila, co myslel pan prezident Klaus tím, když řekl, že vina Gruzínců za rozpoutání války je neoddiskutovatelná. Mám dojem, že tím myslel, že v situaci, kdy Moskva jen čekala na záminku, jak se významně vojensky prezentovat po posledních událostech (podpis smlouvy o radaru v Brdech, pokračující jednání Polska a USA o raketové základně, jednání o event. účasti Gruzie v NATO apod.), tuto záminku Gruzie bezchybně poskytla. Že jednání politiků není jen černé a bílé, ale obsahuje spoustu ukrytých pohnutek.

R. Gočová, Praha

Kdo bude bučet? ODS

Ad LN 20. 8.: „Klaus není odpovědný“

To budeš koukat, kdo všechno bude bučet, pravil věštecky ministr vnitra Ivan Langer při letošní volbě prezidenta svému vládnímu kolegovi Martinu Bursíkovi. Inu, a je to tady. Recyklovaný pan prezident veřejně peskuje vládu a - jeho slovy - „mračí se na ni“, protože kabinet stojí na straně prozápadní Gruzie.

Ano, je to vládní ODS, kdo by teď měl - a nejspíš bude - jako jedna žena a jeden muž bučet řkouc: „Bú, bú, my zabedněnci zabednění, proč my se tolik protivili amerikanomilnému gentlemanu Janovi a hlava nehlava protlačovali na Hrad slavjanofila Václava, anž nyní naší vládě klacky pod nohy hází!? Ó, my trulanti trulantští. A teď tušíme, že lepší už to s panem prezidentem nebude, ba právě naopak. Ale patří nám to! Bú, bú.“ K. Endelkrantz, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy