Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Ironický komentář není namístě

Ad LN 2. 10.: Premiér sobě

Je zvláštní, že v době tolika témat, na která je možné napsat negativní komentář, si redaktor Petráček vybral právě oslavu sta let založení Národního technického muzea, tedy věc naprosto pozitivní. Dozvěděli jsme se od něj totiž, že účast premiéra v Národním technickém muzeu „zaváněla papalášstvím“ kvůli probíhající volební kampani.

Mohu s klidným svědomím prohlásit, že zakončení druhé etapy rekonstrukce organizované ministerstvem kultury a Národním technickým muzeem bylo připravováno velmi dlouho dopředu. Účast samotného premiéra (na pozvání organizátorů) jen podtrhuje důležitost jednoho z nejnavštěvovanějších českých muzeí. Připomíná totiž, že význam technických kulturních památek byl a do jisté míry stále je v naší zemi neprávem opomíjen. Vždyť muzeum uchovává jedinečné exponáty, na které může být naše země pyšná. Jedná se přitom nejen o umělecké předměty, ale zároveň o výrobky, které proslavily český průmysl po celém světě. Namátkou se jedná o značky Škoda, Baťa, Praga, Aero, Žďas a jiné. Ty se dařilo velmi dobře prodávat jak kvůli jejich užitným vlastnostem, tak díky jejich vynikajícímu průmyslovému designu.

Právě v Národním technickém muzeu si tak návštěvníci uvědomí, kolik prestižních značek pochází z malé země v srdci Evropy. Kvůli tomu je účast premiéra na této akci oceněním sto let trvající práce návrhářů, designérů, grafiků a v neposlední řadě muzejníků, kteří ideu technického muzea uvedli v život. Proto není třeba jejich úsilí za každou cenu znevažovat ironickými komentáři. František Mikeš, 1. náměstek ministra kultury

Respekt? Za dvě stě let

Ad LN 3. 10.: Bartošová a Pomeje: Elita? Dlužníci

Pan Vlk se v závěru svého velice pravdivého článku ptá, kolik generací musí přejít, než se stane respekt k právu součástí všeobecné morálky. Tolik, až bude jako v USA stát v každém městě budova soudu, kterou bude znát každý občan, která se stane turistickou atrakcí jako bývalá Dvojčata nebo Socha svobody. Vníž budou viset portréty soudců, o jejichž činech si obyvatelé budou s úctou vyprávět. Myslím, že v USA to trvalo zhruba 150 až 200 let.

R. Gočová, Praha

Pravda podle Hájka

Ad LN 29. 9.: Jařabova hloupá změť nesmyslů a lží

S Petrem Hájkem nemíním polemizovat, chtěl bych se však přesto vyjádřit k dvěma věcem. V nedávném interview v Euru Václav Klaus prohlásil, že osobně prosadil výstavbu ropovodu a plynovodu přes Ingolstadt, který nás pojistil proti přílišné energetické závislosti na Rusku. Hájek tento argument opakuje. To je sice pravda, ale má to jen jednu vadu na kráse; výraz „pod jeho vedením“ tam tak úplně nesedí. Tato „pojistka“ sice byla prosazena, ovšem stalo se tak navzdory zuřivému odporu Václava Klause a Vladimíra Dlouhého.

Ti jí vytrvale házeli klacky pod nohy, snažili se jí do poslední chvíle zabránit a prosadit „ruskou cestu“ (viz články Jana Urbana a Karla Hvížďaly na Aktuálně.cz). Hájek zřejmě spoléhá na to, že - jak sám jinde říká - stokrát opakovaná „záměrná lež“ se stane pravdou.

A za druhé, aby nebylo pochyb o tom, čí „pravda“ má být v budoucnu upřednostněna, Hájek si neodpustí ani nepříliš skrytou výhrůžku redakci LN. Ta podle Hájka dala textu profesora Jařaba „pozoruhodně velký prostor na svých komentářových stránkách. Tím se k němu ale nepřímo v té či oné podobě přihlásila -minimálně jako k materiálu hodnému diskuse.“ Tak to je skutečně zajímavý náhled do toho, jak se na Hradě dívají na svobodu tisku.

Karel Matoušek, poradce Jana Švejnara

Chcete beztrestně hajlovat? Zafanděte si

Ad LN - Metropole Praha 3. 10.: Rowdies se rvali s policií

Ve čtvrtek odpoledne jsem byla na Národní třídě svědkyní situace, jež udivila nejen mne, ale i další přítomné. Po chodníku šla velká skupina křičících mladíků, kteří hajlovali. Za nimi následovala skupina policistů, aniž by jakkoli zasáhla. Z hovoru okolostojících jsem pochopila, že ti sympatizanti Hitlera byli chorvatští fanoušci.

Má tohle být návod pro české neonácky? Cesta pro ně nevede přes veřejná shromáždění ani „soukromé oslavy“ v uzavřené místnosti - ty policie ukončí, pokud někdo zvedne pravici ve známém gestu. Ale jak vidět, stačí se stát fotbalovým fanouškem, a ulice vám patří, můžete si dosytosti hajlovat a cokoli vykřikovat. Nebo to snad byla jen podivná ohleduplnost k cizincům - návštěvníkům Prahy?

Platí u nás zákaz propagace hnutí směřujících k potlačení... atd., nebo ne? Anebo se vztahuje jen na někoho? Nerozumím tomu.

Mirka Feldmannová, Praha

Pozor na ně!

Ad LN 26. 9.: Ruští agenti štvou Čechy proti radaru

Vmédiích jsem se dozvěděl, že ruské tajné služby ovlivňují naše veřejné mínění proti radaru tím, že financují různé organizace, mimo jiné iniciativu Ne základnám. Chci upozornit, že ta je propojena - přinejmenším personálně (pan Tamáš) s Humanistickým centrem Dialog, které se stará o adopci dětí v Africe, na niž přispívá množství nic netušících lidí. Představitelka (vedoucí?) centra se jmenuje - divte se - Lucie Tamášová.

Na činnost těchto hnutí a celé Humanistické strany by se měly úřady zaměřit!

Ing. Vladimír Masák, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy