Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Co učit děti ve škole: konzum, nebo mrav?

Ad LN 6. 10.: K čemu je úvěr? To se žáci naučí

Mám opačný názor na výuku našich žáků. Místo hospodaření s penězi by se měli učit smyslu dějin, číst krásnou literaturu včetně básní a zpívat naši hymnu a lidové písně. Právě proto, že už se k tomu nikdy nedostanou. Ale poznají tak hodnoty mravní, morální a estetické, budou umět napsat pěkný dopis a článek a možná si vytvoří i vlastní životní názor, který nebude založen jen na hromadění majetku a konzumním způsobu života.

Miroslav Jandásek, Brno

Medvědi patří Miroslavu Štěpánkovi

Ad LN 7. 10.: Autorovi „medvědů od Kolína“ je 85

Článek Vojtěcha Ryndy bohužel opakuje omyl, podle kterého jediným uváděným autorem animovaných filmů o medvídcích, kteří se potkali u Kolína, je Břetislav Pojar. Pan Rynda není první, kdo si nedal práci s vyhledáním dokumentace k sérii animovaných filmů s medvědy, ve kterých si ten menší strašně rád hraje, čehož jeho větší brácha zneužívá. Protože se jedná o citlivou otázku duševního vlastnictví, sluší se uvést věci na pravou míru: autorem námětu byl Ivan Urban a autorem loutek, jejich variant, umožňujících překvapivé proměny, a také kreseb byl Miroslav Štěpánek. Hudbu složil Wiliam Bukový, Břetislav Pojar byl autorem scénáře a režisérem. A snad by ještě bylo slušné a správné připomenout, že v prvních dílech svůj hlas medvídkům propůjčil Rudolf Deyl ml., po jeho smrtí štafetu převzal František Filipovský.

Jindřich Kučera, jindrichkucera@seznam.cz

Záhada jménem člověk

Ad LN 9. 10.: Hořící prales, instinkt a banky

Dlouhodobě čtu rád články Pavla Kohouta, které až dosud vždy vyústily v optimistický závěr. Podstata světové ekonomiky otřesena není, pokles ceny akcií vysílá povzbuzující signál k budoucím nákupům a opětovnému růstu. Náhle však mu optimismus vyschl, zjistil, že už rok řídí ekonomické chování člověka vývojově nejstarší části mozku a jediná naděje by snad byla v tom, kdyby se člověk s „plazím mozkem“ zastavil na útěku z hořícího pralesa (který ve skutečnosti nehoří) a začal se opět chovat rozumně.

Na těchto úvahách mne udivilo, že k nim autor dospěl tak pozdě. Francouzský filozof Blaise Pascal oslavil už v 17. století člověka jako myslícího živočicha slovy: „Velikost člověka spočívá v myšlení. Člověk je zjevně stvořený k tomu, aby myslel. V tom spočívá všechna jeho důstojnost a celá jeho přednost; a veškerou jeho povinností je, aby myslel správně.“ Ovšem zároveň k tomu dodává zjištění ověřené životem: „Člověk naprosto nejedná podle rozumu, který tvoří jeho podstatu.“ Chválím ekonomy, že pod tlakem krize oprašují staletí známá moudra, ale domnívám se, že psychologie by měla tvořit normální součást jejich vzdělání odjakživa. Bez toho snadno ztrácejí schopnost předvídat události a ocitají se v roli žasnoucích diváků.

Miloš Hübner, Trnávka

Kouzlo nechtěného

Ad LN 8. 10: Hitlerova amnestie

Tak Hitler jako první vydal výnos srovnatelný s pozdějším Benešovým dekretem o beztrestnosti protiněmeckých excesů, a neobjektivní řečník – německý rodák – to při kritice Benešových dekretů „z důvodu dvojí optiky příběhů“ záměrně nezmínil. Zřejmě by se autorovi dopisu líbilo, kdyby bylo v proslovu třeba „prezident Beneš při psaní svého dekretu použil jako vzor Hitlerův výnos o beztrestnosti činů Němců proti ČSR“.

A když tedy „Prezident Beneš se zasloužil o stát“, tak pokud některé své dekrety „opisoval“, možná že by se i o část svých „zásluh“ měl dělit… Ing. Adam Hladký, jr., Brno

Ach ta globalizace!

Ad LN 6. 10.: NHL v Praze

Globalizace nezasáhla jen finanční a ekonomické kouzelnictví, ale i hokej. Koho normálního by ještě před časem napadlo, že se zblázní i NHL a jen tak mimochodem si zaletí do Evropy odehrát nějaká utkání do zemí, kde ani jeden klub nemá žádné skutečné fanoušky, jenom studené snobské diváky. Mimo chápání již zcela zůstává, proč byla tato podivná hra privátních klubů v Praze uváděna českou hymnou. Není to dokonce jako „ach to státu hanobení“ (Egon Bondy)? Kdo se diví, je mu divno, ale když se již vaří i plzeňské pivo v polském pivovaru Tychy, tak bychom již měli začít plakat.

Martin Kubík, Praha

Proč si Rakušané nedají pokoj?

Ad LN 17. 9.: Stížnost na Česko kvůli Temelínu

Námitky rakouské spolkové země Horních Rakous proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín u Evropské unie považuji za bezpředmětné. To, že české právo prý není kompaktní s unijním, je pouhý zástupný problém. Námitka týkající se takzvané zkoušky ekologické slučitelnosti je mimo realitu. Jde o pouhou záminku, pomocí které Rakušané chtějí zabránit dostavbě JETE. Kdyby přišli s nějakou faktickou námitkou typu, že uvažované reaktory vykazují ty a ty konkrétní závady, tak se to ještě dá pochopit. Jenomže oni vědí, že nic takového nehrozí a nové reaktory by byly naprosto bezpečné, a tak to zkoušejí pomocí obstrukcí. Myslím si však, že nemají šanci.

Petr Stavěl, České Budějovice

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy