Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Vážený pane Martine C. Putno

Ad LN 27. 12.: Katolická prosba Karlu Čapkovi o...

Děkuji za Vaše laskavá omluvná slova v Lidových novinách. Velmi si jich vážím a cením, někdo by se Vás mohl zeptat, jakým právem mluvíte za zemřelé tzv. katolické literáty. Víte, já souhlasím s Greenem, spisovatelé jsou buď dobří, či špatní, nedělím je na katolické a nekatolické. No, budiž. Víte, ti zemřelí jsou již zde se mnou. S bratrem Durychem, Demlem, Kalistou i dalšími jsem o tom mluvil v očistci, Vodička šel rovnou do nebe.

Pane Putno, zapomněl jste na jednu důležitou věc, byla to katolická církev, která mi vystrojila pohřeb. Národní divadlo, které vydělalo majlant na mých hrách, se ke mně neznalo. To víte, v Národním nebývají hrdinové, však jste slyšel o antichartě, ne? Tak, pane Putno, příště napište tu pravdu celou, i o pohřbu.

Jinak v nebi je příjemně, k čemu jsem přišel? Že katolická církev měla v mnohém pravdu i já jsem měl v mnohém pravdu, to už tak bývá, že pravd může býti více.

S nebeským pozdravem Váš Karel Čapek P. S. Kdy napíšete dopis budoucímu jezuitovi?

Mgr. Tomáš Pavlů, Praha

Počátek nelásky ke Karlu Čapkovi

Ad LN 27. 12.: Katolická prosba Karlu Čapkovi za...

Úvahu a kajícnost Martina C. Putny kolem hnusné protičapkovské kampaně jsem přijal s hlubokými sympatiemi. Katolická předválečná kulturní elita je opravdu dlužna vysvětlení za své tehdejší chování vůči K. Čapkovi a nevím, do jaké míry je M. C. Putna kompetentní k tak pozdní omluvě za ni.

Počátek nelásky lidí kolem Jaroslava Durycha a Jakuba Demla ku Karlu Čapkovi byl patrně v jeho úzkém vztahu k T. G. M., který kdysi v úsilí o poslanecký mandát argumentoval s biblí v ruce a jehož krédo „Tábor je náš program“ nebo úvaha „Palackého idea národu českého“ katolíkům sotva imponovaly. Nelíbilo se jim, že oba naši velikáni nadřazovali církevní dogmata kantovskou autoritou mravního zákona v sobě. Příznivci antičapkovské osy Durych–Deml neslevovali ve své zlobě ani v čase národního ponížení a ani ve vězení, kam byli uvrženi např. Křelina, Prokůpek, Kostohryz za zelenou internacionálu, neměli v tom ujasněné názory.

Převládnou-li lidé typu Tomáše Halíka, Václava Malého nebo Martina C. Putny v katolické církvi, rád budu jejich spojencem.

Jan Roman, Brno

Stydím se za naše politiky

Ad LN 22. 12.: Parkanová se zřekne posil

Lubomír Zaorálek je proti „politickým handlům“. Nesouhlasí s dohodou: schválení Lisabonské smlouvy za americký radar v Brdech. Přitom zcela jasně prohlásí, že nebudeli souhlas se zrušením zdravotnických poplatků, nebudou ani zahraniční mise naší armády.

Je v tom rozdíl? Podle mne ne, je to přece „politický handl“, pro Zaorálka – světe, div se, místopředsedu naší Poslanecké sněmovny – to druhé politickým handlem není. Nebo si asi myslí, že čeští občané jsou hlupáci a že to nedovedou posoudit. To je pak ještě smutnější, protože to ukazuje, co si vrcholní politici sociální demokracie myslí o nás, tedy nejen jako o občanech, ale také o voličích.

Tomuto vrcholnému politikovi – a bohužel i reprezentantovi ČR – nejde vůbec o pověst republiky, o to, co si o našich závazcích pomoci na různých místech světa v krizových situacích svět a zejména naši spojenci pomyslí. Jde mu pouze o politické hrátky – a perspektivně o moc. Proto klidně 10 dnů před zahájením našeho předsednictví prohlásí, že vyvolají ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. V momentu, kdy máme ukázat, že jsme za 19 let dorostli takové možnosti vést Evropu, kdy máme velkou příležitost prokázat, že jsme zpět v Evropě. Stydím se za naše politiky – Zaorálek může nyní soutěžit s Jiřím Paroubkem a Davidem Rathem o primát nejnedůvěryhodnějšího politika.

Ing. JUDr. Stanislav Zahradníček, Praha

To jste kněz!?

Ad LN 20. 12.: Lidé se dívají na politiky jako na fotbal

Kriste Pane, zvolal jsem při čtení Vašeho rozhovoru pro LN, pane Halíku, to jste kněz, zvolal jsem po dočtení! To obdivujete arogantního hulváta s manýry zbohatlého Rusa, který se stal premiérem díky dvěma zrádcům, kteří zradili sebe, svoji víru a své lidi, kteří je volili právě pro tu jejich víru?! To obdivujete člověka, kterému lidé řekli pro jeho chování jasné NE, a on se otřepal, ukázal lidem vlastně znovu prostředník a jede ve stejném stylu dál?! To jste, pane Halíku, kněz a pro mnohé autorita?!

Zdeněk Jirásek, Praha

Vánoce v Čechách

Ad LN 23. 12.: Češi a kostely? O Vánocích plno

Češi jsou podivný národ. Donedávna jsem byl zděšený nejen z přemíry vánoční výzdoby v obchodech a na veřejných prostranstvích, ale také skoro všemi okny blikajícími výzdobou.

Tyto Vánoce byly přímo opačné. Žáci se o nich, stejně jako dospělí, dozvěděli jen na základě volna. Výzdoba byla až na komerční trhy skoro nulová. Všude pusto, nesvátečno. Vánoce v Čechách jsou asi spíše politickým fenoménem. Češi nečekají Ježíška či Spasitele. Češi čekají jen průšvih – a ten čekají za vytrvalého nadávání a ve strnulé naději. A mohu ujistit, že se ho jako správní evropští jeteláci určitě dočkají. A já bohužel taky, i když se počítám do té lepší menšiny.

František Kratochvíl, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy