Ad LN 13. 5.: Pozdní míza
Ano, souhlasím téměř se vším napsaným v této poznámce. Ale nedá mi, abych to opomněl komentovat rčením, že po bitvě je každý generálem. Nevím, jak mohl Topolánek zabránit rebelii ve Straně zelených, upřímně pochybuji, že by prosadil schválení radaru, a netuším, jak by mohl se ctí udržet ublíženého Tlustého v řadách svých příznivců. Asi ani netušil, jaké pikle kuje ten, o jehož znovuzvolení se tak zasloužil. A dalo by se pokračovat. Leccos snad mohl odhadnout (například že pro 30 Kč/ošetření ztratí hloupé voliče, jichž je vždy v populaci vyšší procento), ale těžko tomu mohl zabránit. Hlasování o pádu Topolánkovy vlády sice vyvolal Paroubek (a patrně se sám lekl svého úspěchu), ale větev premiérovi podřízli jeho vlastní lidé. To je na věci to nejsmutnější a Deník zničeného úspěchu! na tom nic nezmění. Bohužel. Nicméně čas po demisi je zároveň časem předvolebním, takže těžko se divit takové sebepropagaci.
Lubor Mojdl, Frýdek-Místek
Neomylná národní elita
Ad LN 9. 5.: Morálka muklů
Zdá se, že Konfederace politických vězňů upadla do stejného morálního bahna, proti kterému brojí. Tato věta mě nemůže jako člena KPV nechat lhostejným, aspoň ono zevšeobecňování mně vadí. Autor článku Petr Zídek ostatně připouští, že je výtka namířena hlavně proti vedení KPV. V tom spatřuji nesnáz: chci-li svůj postoj k čemukoliv korigovat vlastním rozumem, musím být nutně občas v konfliktu s vedením mé instituce, váhám mezi disciplinou a touhou nebýt poslušným kývalem.
U vedení KPV se neztotožňuji vždy s jeho radikalismem a absolutní nesmiřitelnost ke všemu levicovému by měla mít své meze. Na rozdíl od nich nestavím bývalé komunisty do stejné řady – odlišuji ty, kteří tam byli z neprozíravosti či z naivity, od ostatních, již jsou zatíženi zločinností či vypočítavostí. Jsem proti tomu klást rovnítko mezi oběma druhy straníků, i když uznávám, že každý komunista byl nosným sloupem podpírající hnusný režim. Nemohu naproti tomu neuznat příznivou roli prozřevších straníků v roce 1968 či v době vzniku Charty 77, kteří byli katalyzátorem pozdějšího uvolňování. Nejsem pro absolutně zamítavý postoj vůči tzv. osmašedesátníkům, jež mnozí zaujímají a tím si vytváří pozici neomylné národní elity.
Jan Roman, Brno
Kopanec za Studénku
Ad LN 13. 5.: Desatero proti šéfovi drah
Napadlo by vás někdy, že nedávno odvolaný náměstek ministra dopravy začne veřejně zpochybňovat pomoc lidem železničního neštěstí ve Studénce? Také jsem nevěřil svým očím...
Včerejší LN přinesly v příloze Byznys velký článek Desatero proti šéfovi ČD. Naše stanoviska v něm zazněla, ale něco zůstalo očím čtenářům z desatera odvolaného náměstka ministra Zdeňka Žáka skryto. V plném znění desatera pan Žák píše o neschopnosti prokázat účelné využití finančních prostředků ČD a dodává: „(mohu dodat konkrétní příklady, např. komunikace spadlého mostu ve Studénce za cca půl milionu korun…).“
Ve Studénce, kde spadl přímo před vlak EuroCity most, jsem strávil na místě neštěstí čtyři dny. Nonstop jsme informovali, jak probíhají záchranářské práce, kam se mohou obracet lidé, kteří mají strach o své příbuzné, kdy pojedou první vlaky i jak se dostanou příbuzní obětí rychle k odškodnění, aby nezůstali ve finanční nouzi.
Během chvíle vzniklo speciální callcentrum pro příbuzné, v Praze na Hlavním nádraží a v Holešovicích bylo krizové centrum s psychology a operátoři běžné informační linky ČD nešli skoro ani domů.
Ať byly náklady jakékoliv, mělo to obrovský smysl. Sám jsem informoval z místa čtyři dny v dešti a blátě. Spali jsme vždy jen pár hodin v nehodovém vlaku. Pokud pan Žák vidí výdaje na komunikaci a pomoc lidem neštěstí ve Studénce jako příklad nehospodárnosti, uráží všechny železničáře, kteří na místě ve dne v noci pracovali, a uráží všechny, kteří nešli večer vůbec domů, aby pomohli.
Profesionálové v oblasti komunikace ocenili naše snažení, když nám udělili letos na jaře cenu za „Mistrovský kus v PR“ za nejlépe zvládnutou krizovou komunikaci v loňském roce. Šlo o Studénku.
Není to pane Žáku nehospodárnost. Jsem hrdý na všechny z Českých drah, že dokázali zorganizovat pomoc a informace v bleskovém čase. Náklady v ten okamžik nebyly důležité.
Ondřej Kubala, tiskový mluvčí Českých drah P. S. Ministr Petr Bendl na jaře Zdeňka Žáka odvolal z pozice náměstka ministra dopravy kvůli ztrátě důvěry…
Pokrokoví liberálové
Ad LN 12. 5.: Dobrá rada
Jiří Suchý tentokrát klepl hřebík na hlavičku. Pro zastánce politického proudu kolem Václava Havla skutečně neexistuje jednoslovný nebo jinak výstižný výraz. Mně je také hloupé říkat Jiřímu Suchému nebo Ladislavu Smoljakovi „pravdoláskaři“. Ale zkuste ze zásadních slov nepolitická politika nebo občanská společnost utvořit název. Nepolitičtí politikáři? Občanští společníci? To přece nejde.
Musí se sami nějak pojmenovat. Navrhuji třeba pokrokoví liberálové. Neznamená to ale, že my ostatní lžeme a nenávidíme.
Miloš Veselský, Praha
***
Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy