Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Smysl výroby stanovuje zájem zákazníků

Ad LN 20. 5.: Omluvte se, pane Havle... Ne. Nepochopili jste to

Nepochopil jsem tuto větu Václava Havla: „Důležitý je smysl výroby, a od toho smyslu se má teprve odvíjet zaměstnanost.“ Nevím totiž, kdo jiný by měl ten smysl stanovovat než zájem zákazníků o produkt. A od tohoto zájmu se již zaměstnanost odvozuje velmi přirozeně ve Škodovce i jinde. Ledaže by ten smysl určoval nějaký „osvícený duch“, nejlépe kavárenský intelektuál... či celá strana takových, občas proložená nějakým šikovným lobbistou. Ne že by ty snahy nebyly. Třeba různá zvýhodnění, dotace, kvóty, poplatky za převod starších vozidel...

Karel Šebesta, aerokarel@centrum

Pravdy obou Václavů

Ad LN 19. 5.: VH-VK=Rath, VK-VH=Rath

Ve sporu dvou slavných prezidentských Václavů o tom, kdo má pravdu, si myslím, že ji mají oba: Havel v tom, že demokracie je založena ne na politických stranách, ale na občanských společnostech (tzv. nepolitická politika), a Klaus zase v tom, že tyto společenské organizace mohou vzniknout až tehdy, je-li demokratický stát řízen politickými stranami. Miroslav Jandásek, Brno

Selhání zpětné vazby

Ad LN 9. 5.: Topolánek skončil, vládnou úředníci

Mluvíme často o trestní odpovědnosti a politické odpovědnosti. S politickou zodpovědností souvisí schopnost politických elit identifikovat problémy společnosti a schopnost společnosti nastavit zrcadlo, ze kterého je patrné, zdali je král nahý, nebo oblečený. Demokratická společnost a svoboda říci nahlas, že král je nahý, je jedno a totéž. Zpětná vazba by měla zafungovat tak, že dvořané se zaleknou jeho nahoty raději dříve, než se ozve nějaký výrostek z řad poddaných.

Odstupující ministryně zdravotnictví jmenovala ředitele Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) v rozporu s rozhodnutím odborné komise. Na dotaz tisku, proč to tak udělala, reagovala, že jí bylo řečeno, že jmenovaný byl komisí vybrán. To je v rozporu s informacemi o výsledku výběrového řízení. Skutečnost, že rozhodla v poslední den, kdy vláda byla v demisi, je jistě na hraně toho, co by měla nebo neměla politická vláda dělat. Skutečnost, že rozhodla na základě mystifikace, ale společnost přejít nesmí. Pokud politické elity přejdou tuto skutečnost mlčením, dávají jasně na vědomí, že jim chybí jakékoliv politické zpětné vazby. Potom jsme ale na cestě k bezbranné společnosti, ve které je vytvořen prostor pro někoho dostatečně schopného a otrlého, kdo vezme otěže pevně do rukou.

Kauza ÚHKT není bezvýznamným omylem v chodu státní správy. Bývalý ředitel ÚHKT prof. Klener byl odvolán před zhruba dvěma roky na základě neochoty spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví na spojení ústavu s fakultní nemocnicí v intencích připravovaných zákonů o univerzitních nemocnicích (reforma zdravotnictví). Pro odpor odborné veřejnosti, a především univerzit tyto zákony nebyly přijaty. Je korektní odvolat někoho za nespolupráci v duchu chystaných zákonů, které ještě nebyly schváleny? Jakou roli by zde měla hrát zpětná vazba? Před dvěma roky, stejně jako dnes, ministerstvo řídí stejní náměstci. Dva roky byl ústav ponechán bez jmenovaného ředitele. Je možno věřit, že se jedná pouze o nedopatření?

Jiří Měska, informatik

Havlův logický krok

Ad LN 19. 5.: Dozorci bez práce

Martin Weiss ve své poznámce uvádí výrok Martina Heideggera z roku 1949 o průmyslovém zemědělství jakožto soupodstatném s nacistickými vyhlazovacími tábory a tento výrok srovnává s aktuální metaforou bývalého prezidenta Václava Havla o práci pro dozorce v koncentračním táboře. Pozitivní na autorově poznámce je bezesporu skutečnost, že v jinak povrchním českém mediálním prostředí ještě díky některým autorům Lidových novin existuje prostor, kde lze zmínit výrok filosofa a nad tímto výrokem vést úvahu. Poněkud problematické je však zařazení tohoto výroku do oblasti jakési „antikapitalistické rétoriky“, neboť ani výrok Heideggerův, ani metafora Havlova není „antikapitalistická“, nýbrž „antitechnická“ ve smyslu protestu proti redukci světa na technickou materiální soustavu, přičemž - jak nám ukázala nedávná historie a jak lze shledat i nyní - v oblasti technické redukce světa se mohou velice dobře shodnout „kapitalisté“ se „socialisty“, pokud je jejich vidění světa redukováno na materialistickou dimenzi ekonomického expanzivního růstu bez ohledu na vnější i vnitřní krajinu. V tomto smyslu je Havlova metafora konzistentní s jeho dlouhodobě známými filosofujícími postoji a v tomto smyslu má Martin Weiss pravdu, že Havlovo vidění světa je výrazněji „netechnické“ a svým způsobem „zelenější“ nežli některé ekonomické postoje Strany zelených. Je proto asi logické, že v rámci výrazně „technicky“ orientovaných parlamentních stran se Havlovy podpory dočkala právě Strana zelených.

Jan Tejkal, Ostrava-Heřmanice

Pro sira Nicholase

Ad LN 18. 5.: Nicholas Winton...

Na pozvání Liverpool Metropolitan Cathedral Choir a na počest Nicholase Wintona a jeho stých narozenin uspořádal pěvecký sbor Virtuosi di Mikulov 2. května 2009 koncert, který byl přijat s velkým nadšením. Program nastudovala a řídila Zuzana Pirnerová z JAMU. Koncert se konal za přítomnosti příbuzných sira Nicholase Wintona i dvou židovských žen, které zachránil před nacisty a odvezl z Čech do Anglie. A město Liverpool v tom hrálo také významnou roli.

Dr. Jiří Pospíšil, dr.pospisil@seznam.cz

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!