Ad LN 15. 9.: Vzácní občané squateři
Mohou být squateři občany? Těžko, nemají-li v úctě práva jiných občanů. Ale jiná námitka, dle pana Stropnického svobodu omezuje trh. Přitom je to přesně naopak, na trhu mám právo se rozhodnout, jaké bydlení si za své pořídím, co získám za bydlení, chci-li ho poskytnout jinému, čím a za kolik budu třeba sladit, čím a za kolik si posvítím v koupelně a čím v obýváku. Žít si (svobodně) po svém totiž lze jen za své. Opakem trhu je buďto krádež, nebo rozhodnutí jakéhosi úředníka o těchto i jiných věcech. Pan Stropnický asi nepamatuje, ale já ano. Žádná svoboda to nebyla. A ani nebude, až se to oklikou zase vrátí.
Karel Šebesta, aerokarel@centrum
Kdy už ta demagogie skončí?
Ad LN 9. 9.: Kůrovec? Prudce se zahřívající reaktor
Jsem v oboru evoluce lesních ekosystémů stejný laik jako Petr Pithart, ale na rozdíl od něho se snažím poučit od odborníků (konkrétně u stovek přírodovědců z více než desítky tuzemských vědeckých ústavů a fakult čtyř univerzit, včetně fakult lesnických, a nejnověji pak u 1200 světových odborníků na biodiverzitu). Má to výhodu – nezesměšňuji se pak publikováním nesmyslů (v lepším případě, v horším je to u vzdělaného a inteligentního Pitharta už záměrná manipulace).
První nepravda se týká Kyrillu: vedení parku a MŽP nedělá žádný svévolný „experiment“, ale postupuje podle intencí vrcholné mezinárodní instituce IUCN a doslova naplňuje pokyny desítek českých přírodovědců, z toho osmi profesorů s mezinárodním renomé, kteří po Kyrillu jasně doporučili neprovádět žádnou asanaci poškozených stromů nejen v jádrových zónách (cca 20 procent celkové rozlohy), ale i v části navazujících druhých zón, navržených výhledově do zóny první (viz Stanovisko ke Kyrillu z 5. 3. 2009).
Druhou snadno vyvratitelnou nepravdou je tvrzení, že „nezodpovědný“ bezzásahový režim je na celé ploše uplatňován v kulturním, uměle vysázeném lese. Ve skutečnosti právě horské smrčiny, kde se nezasahuje a kam umístil další rychlokvašený entomolog Miloš Zeman s plukovníkem Zbytkem svou poslední propagační výpravu k Plešnému jezeru, rostly v 8. vegetačním stupni odjakživa, pro obtížnost terénu v nejvyšších partiích byly jen minimálně těženy a smrk (většinou s příměsí jeřábu) tam není žádná uměle vysázená monokultura, jak mystifikuje veřejnost Pithart. Kdyby se i on obtěžoval na Plešné jezero, mohl to vše na vlastní oči vidět i s odborným výkladem ředitele parku a desítek renomovaných přírodovědců.
Vladimír Just, vjust@tiscali.cz
Cestou zkázy
Ad LN 12. 9.: Maďarsko se rozšiřuje kamsi, hájí Klaus Slováky
Prezident Václav Klaus místo toho, aby státy Visegrádu, t. j. státy střední Evropy, ve vzájemném soužití národů více než tisíc let daným sjednocoval, útočí a vměšuje se do problému slovensko-maďarského – že se prý Maďarsko rozšiřuje kamsi. Tímto výrokem se jasně přiřadil na stranu všeho toho, co přineslo zkázu střední Evropě ve 20. století, jejíž počátky dlužno hledat ve 28. červnu 1914 v Sarajevu. Zatímco klid narušovaný zatím pouze nacionalisty ve střední Evropě začal přistoupením těchto zemí k Evropské unii, tzv. sarajevský atentát (1997), který nás měl zbavit nabobů v české politice, se opravdu, ale opravdu ke škodě České republiky, kvůli naprosté rozhádanosti v menších stranách, nezdařil.
Martin Kubík, Praha
Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce