Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Chartu jsem nepodepsal „jakoby“

Ad LN 15. 11.: V 80. letech už takový strach nebyl

V rozhovoru, zveřejněném v Lidových novinách v pondělí 15. listopadu, prohlásil Václav Klaus v odpovědi na otázku redaktora, že prý jsem podepsal Chartu 77 „následně“ a „jakoby“. Proti tomu se musím rozhodně ohradit. Chartu jsem nepodepsal „jakoby“, ale úplně normálně, jako každý z 255 prvních signatářů, někdy v prosinci 1976. Václav Klaus je první, kdo můj podpis pod Chartou zpochybňuje.

Pokud jde o to „následně“, chtěl bych věřit, že jde o nedorozumění. Václav Klaus skutečně spolupracoval s okruhem kolem Emanuela Mandlera. Spolupráce se týkala ineditních sborníků a trvala poměrně krátce. Publikoval tam, pokud se dobře pamatuji, dva příspěvky na ekonomická témata a pak svou spolupráci prakticky zmrazil s tím, že totéž může publikovat ve větším nákladu a vlastně legálně v rámci svých aktivit ve „Vědeckotechnické společnosti“. Ten argument jsem akceptoval tenkrát a připadá mi akceptovatelný i dnes (Klausova činnost v té společnosti měla svůj smysl, což se pozná mj. i podle toho, že mu ji nakonec zakázali). Další lidé z Klausova okruhu, Tomáš Ježek a Jan Stráský, s námi spolupracovali i nadále.

Všechny tyhle naše aktivity, jichž se zpočátku účastnil i Václav Klaus, ovšem začaly až někdy v zimě roku 1978, tedy skoro dva roky poté, co jsem podepsal Chartu. Bohumil Doležal, udalosti@bohumildolezal.cz

Berme věci tak, jak skutečně jsou

Ad LN 6. 11.: Klause si v USA hýčkají noviny...

Dovoluji si reagovat na článek Pavla Černého Klause si v USA hýčkají noviny s pověstí agitky a varovat před dvěma závěry, jež by si čtenář po jeho přečtení mohl vytvořit.

Za prvé je sice pravda, že pan prezident dostává prostor v The Washington Times. Ale zdaleka se jeho mediální výstupy neomezují na tento deník. V různé intenzitě poskytuje rozhovory a vystupuje v mnoha dalších amerických médiích, přirozeně zejména v těch, které jsou mu názorově bližší, jako jsou např. deník The Wall Street Journal či televizní pořad Glenna Becka.

Za druhé bych si nedovolil snižovat význam a roli konzervativního deníku The Washington Times, který, ač má menší čtenářskou obec než The Washington Post, je legitimním a respektovaným washingtonským deníkem s kvalitním zahraničním zpravodajstvím a hojně navštěvovanou internetovou verzí. V zájmu objektivity by bylo dobré, kdybychom i v Praze brali věci tak, jak skutečně jsou...

Petr Kolář, velvyslanec ČR v USA

Havlův svetr

Ad LN 13. 11.: Svetry a bundy proti sakům

Svetr Václava Havla, v němž absolvoval šest týdnů demokratické revoluce v listopadu-prosinci 1989, byl tmavomodrý, nikoli černý. Upletla jej paní Brigitte Scheur, manželka německého diplomata Wolfganga Scheura, který za svého působení na velvyslanectví SRN v Praze v letech 1981-1986 sehrál významnou úlohu zprostředkovatele kontaktů mezi nezávislými spisovateli a chartisty a československým exilem.

Vilém Prečan, historik

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce