Ad LN 4. 1.: Konec starých časů
Ke komentáři pana Tajovského a koneckonců i k dopisu nazvanému Paroubek si odporuje chci přidat svůj hlas, protože už to nemohu vydržet.
Že převážná většina našeho státního dluhu vznikla za osm let vlády ČSSD, je pravda, ale tak nějak cudně skrývaná. Proč se proboha nehlásá víc nahlas, aby ji slyšeli všichni?
Paroubek a Sobotka jsou ještě tak drzí, že to házejí na pravicové vlády. Jsou si vědomi, že mohou být tak drzí, ačkoliv by se měli stydět, protože jim na jejich bezbřehý populismus bohužel většina národa skočí. Heslo nešetřit na lidech jim zřejmě bezpečně zajišťuje jejich korýtka do příštích let. Dělejme něco proti této demagogii!
Zdeněk Řeháček, Hradec Králové
V dvojím ohni
Ad LN 4. 1.: Kdopak by se genderu bál
Slovo ministryně je uvedeno už ve Slovníku spisovného jazyka českého, 1960, viz I. díl, s. 1236. Nevím tedy, jaký problém s ním měl být na začátku devadesátých let, jak paní redaktorka uvádí. Myslím, že přechylování, které je pro češtinu typické, se ocitá v dvojím ohni. Na jedné straně přirozený požadavek, aby tam, kde je to funkční, existoval ženský tvar pro mužskou podobu slova, na druhé straně odpor vůči přechylování ženských cizích jmen. Myslím, že vše vyřeší „trh“, tedy uživatelé.
Jindřich Kasal, jindra.kasal@email.cz
Jak plnit vůli voličů
Ad LN 14. 11.: Volební systém: pryč z ústavy
V komentáři o volebním systému se politolog Balík zmiňuje i o „tolik démonizovaném d’Hontově volebním děliteli“. Ten však způsobil, že více než dvě stě tisíc voličů šlo k volbám v roce 2006 zbytečně. Strany donedávna vládní koalice získaly 2 615 668 hlasů, za ně sto mandátů, ČSSD a KSČM jen 2 414 155 hlasů, ale také sto mandátů. Výsledek byl veliký podvod na voličích, byla vlastně porušena základní zásada demokratických voleb, volby nebyly „rovné“. Něčí hlas měl větší platnost než hlas někoho jiného. Průměr na jeden mandát byl něco přes 25 tisíc hlasů, koalice tedy podle počtu voličů, kteří jim dali hlas, měla mít asi o sedm mandátů víc než opozice. A měli bychom dodnes bez problémů funkční vládu i vládnutí. Když se opozice pyšnila „stejnou silou“, mělo jim být pravidelně připomínáno oněch 201 513 hlasů, které jim ve skutečnosti chyběly do oné „rovnováhy“. Fakt, že dvě stě tisíc hlasů se hodilo vlastně do koše, je demobilizující. Má-li se volbami plnit vůle voličů, pak je nutné systém či přepočítávání hlasů změnit tak, aby počet mandátů odpovídal alespoň zhruba počtu odevzdaných platných hlasů. Do řádných voleb je ještě asi půl roku, snad by se dal nějaký spravedlivý systém prosadit. Je nejvyšší čas.
Mgr. Aleš Fetters, Náchod OPRAVA V komentáři Martina Weisse Jak jsme se stali Francouzi (LN 23. 12.) bylo chybně uvedeno jméno francouzského dokumentárního filmu o válečném odboji a kolaboraci. Správné jméno dokumentu Marcela Ophülse z roku 1969 zní Smutek a lítost, nikoli Noc a mlha, což byl název jiného válečného dokumentu Alaina Resnaise z roku 1955.
Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.
Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce