Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Na vesnici je každou zimu sněhuláků dost

Ad LN 18. 1.: Sněhuláci, kde jste?

Četla jsem v Lidovkách text pana Zbyňka Petráčka o nedostatku sněhuláků, tak jsem si říkala, že je třeba mu udělat radost. Se sněhuláky to není tak hrozné, jak by se zdálo, problém je v tom, že dosud moc mrzlo (tedy aspoň u nás na Vysočině) a sněhuláci, jak známo, se mohou dělat teprve tehdy, když je na nule. To se stalo v pondělí, a tak jsme postavily s dcerami letošního prvního sněhuláka a v úterý jsme uplácaly druhého. Nezoufejte, tady na vesnici je každou zimu sněhuláků dost, a pokud se přičiníte i v Praze, jistě se i tam nějaký sněhulák časem vyskytne.

Marta Veselá Jirousová, Stará Říše

Bez pořádné knihovny zmizíme z mapy Evropy

Ad LN 19. 1.: Riedlbauch: Stop knihovně je definitivní

Knihovna na pražské Letné nebude. Znovu nás o tom ujistili politici, tentokrát ústy ministra kultury Václava Riedlbaucha. Slíbené pozemky odmítli dát pražští zastupitelé a peněz se všeobecně nedostává, takže novou funkční Národní knihovnu v Praze ať už nikdo nečeká.

Zelenofialový „blob“ vzbudil mnoho emocí, snad i pochopitelných, ale samotná budova není na knihovně to nejdůležitější. Šikovní úředníci a politici využili kontroverznost pestrobarevné chobotnice a hravě přesunuli pozornost k tomu, zda se něco takového hodí, či nehodí na Letnou. Otázka zní ale jinak: zda Češi chtějí být akceschopný, vzdělaný národ, či ne. Bez pořádné knihovny to totiž nejde.

Vezměme si pro srovnání třeba německé městečko Kostnice, sbližuje nás s ním kus společných dějin (historie Jana Husa je tam stále živá). Zdá se, že místo s osmdesáti tisíci obyvatel lze těžko srovnávat s kulturní metropolí, jako je Praha. Ale univerzitní knihovna v Kostnici je nezapomenutelný zážitek. Je otevřená 24 hodin denně, všechny knihy, časopisy, CD jsou přímo v policích (a ne schované ve skladech) a čtenář mezi těmi dvěma miliony svazků volně prochází a sám si vybírá a půjčuje, co chce. Čeká jen tak dlouho, jak rychle je schopen hledanou položku najít. A celou tu dobu jsou mu k dispozici počítače s internetem, kopírky, skenery, množství studijních zákoutí i místností pro skupinové studium. Sem jezdí vědci z celé Evropy, díky této knihovně získává univerzita ohromné dotace a také vysoká ocenění. Ale není to jediná taková knihovna v Německu, a už vůbec ne národní.

Česká Národní knihovna se bez nové budovy rozhodla spokojit se s tím, že bude obnovovat prastaré Klementinum. Je to krásná budova. Knihovna v ní je ale s civilizovaným světem nesouměřitelná: kvůli nedostatku exemplářů zajímavé knížky domů většinou nepůjčí, na stolek ve studovně se „ve špičce“ stojí fronta, kopírovat můžete jen někdy a jen něco (a o mnoho dráž než v německé knihovně) a na vyřízení objednávky se čeká dvě hodiny, někdy ale také dva dny. Takovýto stav hlavní české knihovny nás maže z kulturní mapy Evropy.

Až nám zase před volbami budou politici říkat, že budoucnost naší země stojí na vzdělání, připomeňme si, co pro tyto hodnoty dělají ve skutečnosti. A můžeme se pokusit i o něco víc? Snad ano, přinejmenším zvolit jiné politiky.

Veronika Matějková, FF UK

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!