Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Proč jít vlastní cestou, když cizina cestu zná?

Ad LN 16. 2.: Zlepšováky berou peníze špičkové vědě

Vítám snahu Rady pro výzkum, vývoj a inovace o zprůhlednění systému hodnocení výsledků českého výzkumu. S veřejnou podporu musí být nakládáno transparentně.

Zůstávají ale otevřeny dvě otázky. Jedna se týká podstaty věci, druhá jednotlivosti.

Za prvé, rozumnějším by mohlo být převzetí některého zahraničního modelu zavedeného ve srovnatelné zemi nežli vytváření „českého specifika“. Možná rizika podjatosti nebo nedostatku nezávislosti „lidského činitele“ lze vyvážit nastavením atmosféry kritické náročnosti, spojené s důsledným vyvozováním individuálních právních následků za porušení pravidel hodnocení nebo pravidel veřejné soutěže. A to včetně veřejného zobecňování těchto případů za účelem generální prevence.

Za druhé, revidovat jednotlivé výsledky výzkumu z hlediska významu duševního vlastnictví. Myslím tím vyřazení „měkkých výsledků“ z hodnocení pro účely veřejné podpory. Jedná se například o užitné vzory na technická řešení. Samu „novost“ řešení nelze přeceňovat. „Novým“ řešením je i řešení „hloupé“. Stačí-li u těchto řešení „přesah rámce pouhé odborné dovednosti“, tj. jen přesah řemesla, podle všeho sem vůbec nemají patřit. Nakonec ani udělení patentu samo o sobě nemusí být ničím vědecky významným. I patenty se udělují na nové „hlouposti“, které nikdo nechce využít. Věcný průzkum Úřadem průmyslového vlastnictví totiž slouží zcela jinému účelu nežli vědeckému hodnocení výsledků výzkumu.

Revizi též vyžaduje způsob hodnocení výsledků legislativně zaměřeného právovědného výzkumu.

prof. JUDr. Ivo Telec, Právnická fakulta MU Brno

Všude mají ediční plány, ČT není výjimka

Ad LN 17. 2.: Obchodní medvídci

Lidové noviny dlouhodobě neopomenou jedinou příležitost, aby si nekoply do České televize, a pokud příležitost není, tak si ji prostě vymyslí. Klasickou ukázkou je včerejší komentář Martina Zvěřiny. Ve faktograficky prázdném komentáři, ze kterého odpor k televizi veřejné služby přímo odkapává, se autor snaží líčit ČT jako neschopnou na půdě vydavatelské činnosti v oblasti prodeje DVD. Jako příklad mu posloužil populární večerníček Včelí medvídci, který Česká televize bude vydávat v tomto pololetí ve vlastní edici. Příběhy prý měly být na pultech už dávno, a protože nejsou, tak se údajně jedná o neschopnost ČT. Nevím, které vydavatelství či nakladatelství má v prodeji neustále všechny populární knihy, CD a DVD. Odpovím sám – žádné. Všude existují ediční plány, podle kterých se jednotlivé tituly vyrábějí a prodávají. Celý komentář má tedy jediný cíl, a to kopnout si do České televize za každých okolností. O tom, že v Lidových novinách jde o prokazatelně dlouhodobý trend, svědčí i analýza společnosti Newton media, která potvrdila, že v roce 2009 bylo v tomto listu bezkonkurenčně nejvíc negativně laděných článků ve vztahu k televizi veřejné služby.

Ladislav Šticha, tiskový mluvčí České televize

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce