Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Vítám rozumnou dohodu o katedrále

Ad LN 25. 5.: Klaus s Dukou se dohodli a spor o katedrálu skončil

Prezident Václav Klaus a arcibiskup Dominik Duka uzavřeli dohodu o společném užívání katedrály svatého Víta a ukončili tak osmnáct let trvající spory mezi státem a katolickou církví. Vítám církevní rozhodnutí o stažení ústavní stížnosti podané k Ústavnímu soudu.

Je dobře, že se obě instituce nakonec dokázaly domluvit, protože soudní katedrální pře byla nedůstojná a dělala České republice špatnou reklamu v zahraničí. Rychlé ukončení kauzy za měsíc a půl po nástupu Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa je důkazem toho, že když je dobrá vůle, tak se dají vyřešit i zdánlivě neřešitelné záležitosti.

Myslím si, že není důležité vlastnictví katedrály, protože například ve Francii jsou všechny katedrály ve státním vlastnictví a je o ně dobře pečováno. U nás vlastně svatovítská katedrála podle vůle svého zakladatele císaře Karla IV. patří sama sobě a společně se nyní o ni budou starat stát a církev. To je určitě dobře, protože ona je ve skutečnosti něco víc než jenom církevní stavbou a Češi ji vnímají jako symbol své státnosti.

Na druhé straně má církev samozřejmě nezadatelné právo v ní svobodně pořádat náboženské obřady, protože každý chrám je primárně určen pro tyto účely.

Chci dále věřit tomu, že katolická církev se v dohledné době dokáže se státem dohodnout na uzavření stále nevyřešených církevních restitucí, kdy kvůli zablokovanému spornému církevnímu vlastnictví chátrají stamilionové majetky.

Jan Špika, poslanec za ODS

Připomínka

Ad LN 25. 5.: Havárie Strany zelených

Karel Kříž ve svém článku nehorázným způsobem, dva dny před volbami, špiní jednu z parlamentních stran.

Pan Kříž zřejmě zapomněl na své členství v ODA, když kritizuje zelené, kteří „údajně tvrdí, že co je ekologické, je i ekonomické“. Dovolím si mu připomenout volební program ODA z roku 1992, cituji: „neekologické chování se musí stát zároveň neekonomické a daňový zákon by měl ve formě daňových úlev podpořit zavádění ekologických technologií...“.

Zajímalo by mě, odkud se v něm bere tolik nenávisti vůči Straně zelených, viz jiný očerňující článek vůči Martinu Bursíkovi na stejném místě v LN dne 1. února tohoto roku. Domnívám se, že minimálně výrok „... nejpozději od aféry Martina Bursíka s Mosteckou uhelnou společností stejně víme, že alespoň někteří zelení se dají koupit“ je žalovatelný. MUDr. Olga Gröschlová, Zlín

I kultivace jazyka je součástí kultury

Ad LN 26. 5.: Kdy být pyšný a kdy být rád

Děkuji paní redaktorce Janě Machalické za její včerejší věcný a výstižný sloupek. Je jen škoda, že jej nebudou číst ti, kteří by to hlavně potřebovali. V dnešní době internetu a esemesek bohužel klesá nejen tzv. čtenářská gramotnost, ale i úroveň používaného českého jazyka. Viz například dnes zaužívané příslovce strašně, které úplně nahradilo velice. Téměř nikdo už neřekne, že se mu něco velmi či velice líbilo. Snad vždy se ozve jen to strašně. Bylo to strašně prima, strašně se nám to líbilo a pod.

Takže ještě jednou dík za upozornění ke kultivaci českého jazyka. Vždyť i to patří do kultury. A ne málo!

Jan Vávra, Zlín

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor
Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor

Dnes je obtížné orientovat se v nepřehledných nabídkách čehokoli, o autoškolách to pak platí dvojnásob. Jednak si člověk autoškolu vybírá většinou...