Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Proč by VV měly začít s negativním cejchem?

Ad LN 2. 6.: VV v modelovém světě

Ještě před několika dny se nám ani nezdálo, že bychom mohli udělat něco s panoptikem naší Poslanecké sněmovny. A ejhle. Pomocí našeho kroužkování se sněmovna velice pročistila. Něco neuvěřitelného. A reakce? Koho jsme si představovali, že tam bude? Mladíci s kapucí a rozkrokem mezi koleny? Dívky s vyvalenými špeky nad kalhotami? Maskovanci se svastikou nebo srpy a kladivy? Objevili se tam krásní mladí lidé. Vzdělaní a i jinak zdatní. Naše děti. Nepříliš zkušení i se svými představami o životě. Ti, jejichž obraz jsme si z ciziny půjčili na naše billboardy. Mají začínat s tímto negativním cejchem? Nebylo dost rozepnutých zpocených límečků a usmolených oranžových vytahaných svetrů? 60 let chybujeme, dopřejme jim alespoň možnost se rozhlédnout. Zkušenost je nepřenosná.

Eda Kürsten, kkursten@volny.cz

Cílem je Egypt

Ad LN 1. 6.: Nic pro Schindlera

Podobně jako římský politik Cato starší propadám obsesi, ale nikoli na Kartágo, ale na Egypt. Už při ostřelování Izraele Hamásem v roce 2008 jsem si říkal: to přece nedává rozumný smysl, tím skutečným cílem musí být Egypt. Hamás je mladším bratříčkem Muslimského bratrstva, a jak před časem pěkně napsal Jiří Schneider, Egypt se obává a zároveň nenávidí Hamás možná více než Izrael. Zároveň zůstává nevyřešená nástupnická otázka po nemocném 81letém prezidentovi Mubarakovi a od roku 1981 trvá výjimečný stav, což brání přirozenému politickému vývoji země. Výrok prezidenta Mubaraka po operaci žlučníku, že „jeho nástupce zná jedině Bůh“, by měl zaznít jako varovný signál. Je pouze otázkou času, kdy se hněv arabské ulice přesune k Egyptu jako ke spolutvůrci blokády pásma Gazy. Ovšem jestliže Izrael je zvyklý na to, že jeho loďka neustále proplouvá peřejemi, egyptský režim se snadno může dostat do smrtelných křečí. Pro Hamás by to bylo splnění dávného snu, Turecku by se otevřela cesta ke statusu blízkovýchodní velmoci. Chci doufat, že stabilita Egypta unikne osudu starověkého Kartága.

Miloš Hübner, Trnávka

Zásadovější pravice

Ad LN 2. 6.: Smrt v 91 letech

Musím se ohradit proti vyznění článku redaktora Petra Zídka, ze kterého vyplývá, že voliči TOP 09 volili pouze marketingovou stranu s maskotem v čele a tak zahodili svůj hlas, který mohli dát straně vyznávající „hodnoty politiky“ (zřejmě myšlena KDU-ČSL?). Patřil jsem v minulosti vždy ke skalním voličům ODS, ale myslím, že jsem měl v tomto roce dost dobrých důvodů, proč jsem jim nedal hlas a volil TOP 09. ODS se v minulém období velmi široce rozkročila do středu, rozplizla se a přestala být vnímána jako pravicová a zásadová, přitom úplně ztratila svůj volební étos (slovo „reforma“ se snad dnes považuje za sprosté). Mirek Topolánek ji svým chováním rozhodně uškodil, nástup Petra Nečase mohl vzhledem ke zbývajícímu času do voleb pouze zpomalit tento propad. Považuji vyjádření představitelů TOP 09, například při hlasování o rozpočtu, za mnohem zásadovější, konzistentnější a mně bližší, lépe ztělesňující pravicové hodnoty.

Václav Flek, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce