Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Problémem jsou různé formy socialismu

Ad LN 21. 7.: Stát má být na straně většiny

Jen několik technických: První světová válka ještě nebyla „totální“, reparace Německa byly nepříjemné, ale ne „zničující“. Stát nemůže být liberální a pečovatelský zároveň. leda snad v americkém pojetí liberalismu. V evropském pojetí liberalismus vždy znamenal nejen svobodu, ale i zodpovědnost, takže těžko může „bezbřehý“. Problém valné části současného civilizovaného světa není liberalismus, nýbrž různé formy socialismu a etatismu.

Karel Šebesta, aerokarel@centrum.cz

Ochranku a letadlo pro premiéra

Ad LN 20. 7.: Nečas neletěl. Jel autem, aby se ušetřilo

Odmítat bodyguardy a vládní speciál nepatří k nejlepším nápadům novopečeného předsedy vlády. U jisté části veřejnosti sice může zabodovat Nečasova snaha o civilní projev a úsporné chování, doba však nepřeje kdysi oblíbeným procházkám vrcholných politiků mezi davy. I ve velmi otevřených společnostech takové kratochvíle ukončila v roce 1986 tragická smrt Olofa Palmeho, když šel ve Stockholmu s manželkou do kina.

Ani naše společnost není imunní vůči pronikání násilí do veřejného prostoru. Ještě v čerstvé paměti jsou fyzické útoky na Mirka Topolánka a Bohuslava Sobotku na předvolebních shromážděních.

Premiér není jenom osoba, ale především instituce. Proto není žádný důvod, aby riskoval v přítomnosti neprověřených osob a kodrcal se na Slovensko a do Maďarska autem.

Když bude úspěšný v potírání korupce a provede zemi úžinou ekonomické krize, všichni mu rádi odpustí, že prochází mezi lidmi jen ve společnosti svalnatých chlapců s vysílačkami za uchem a na letiště uhání v doprovodu policejních sirén.

Gustav Konečný, Blansko

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!